Звичайно, варто! До того ж вже давно настав час! У будь-якій транзакції кожна сторона прагне максимально убезпечити себе від втрат та перенести якомога більше ризиків на свого контрагента. Страхування відповідальності в угодах про злиття та поглинання дозволяє зняти напругу у відносинах між сторонами, полегшити переговори, а також швидше дійти згоди з комерційних та юридичних питань. Отже, воно стає інструментом, що сприяє успішному укладенню угод та збільшенню їх кількості.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Що ж являє собою страхування відповідальності в угодах про злиття і поглинання? Йдеться про Warranties & Indemnities Insurance (W&I Insurance) або Representations & Warranties Insurance (R&W Insurance). По суті це страхування відповідальності продавця перед покупцем за збитки, пов’язані з невідомими на момент страхування ризиками, що можуть виникнути внаслідок порушення гарантій продавця, передбачених укладеною угодою. Таким чином, негативні наслідки, пов’язані з такими ризиками, перекладаються на третю сторону (страховика). При цьому вдатися до такого страхування може як продавець, так і покупець. Згідно з даними дослідження CMS European M&A Study 2019, у 2018 р. в Європі у 95% транзакцій, в яких використовувалося таке страхування відповідальності, страхувальником виступав покупець, хоча часто саме продавець ініціював укладення такого договору страхування.
Зазвичай таке страхування відповідальності застосовується у випадках, коли продавець не бажає брати на себе обґрунтовані ризики, що випливають з пов’язаних з веденням бізнесу гарантій, або коли можливість судового задоволення вимог за укладеною транзакцією здається сумнівною, або у разі тендерної процедури ведення транзакції та за інших обставин.
Окрім того, застосування такого страхування є рекомендованим в угодах з великими бюджетами. Чим вища ціна угоди, тим більша ймовірність використання в ній сторонами страхування відповідальності. У 38% угод з вартістю понад 100 млн євро сторони вдаються до страхування відповідальності, а серед угод з вартістю менше ніж 25 млн євро страхування відповідальності зустрічається лише у 8% випадків.
Сторонам слід пам’ятати, що страховик не погодиться застрахувати відповідальність продавця, не маючи можливості самостійно оцінити стан предмета транзакції та вірогідність настання страхових випадків. Тому страховій компанії зазвичай надається доступ до інформаційної кімнати для проведення власного аудиту (due diligence). Звісно, такий доступ надається виключно на підставі відповідного договору про нерозголошення. Саме після самостійного проведення страховиком огляду об’єкта продажу та ознайомлення з транзакційними документами остаточно погоджуються умови страхування.
Тож на яку суму можна застрахуватися та скільки це коштує? Зазвичай розмір страхової суми становить між 15% та 30% ціни угоди. При цьому розмір страхової премії коливається між 1% та 2% страхової суми, а в угодах з нерухомістю – між 0,8% та 1,5% страхової суми. Страхова виплата, як правило, зменшується на франшизу в розмірі між 0,5% та 1% ціни угоди, проте в угодах з нерухомістю розмір франшизи може бути набагато меншим.
Страхування відповідальності в угодах про злиття та поглинання вже давно стало популярним продуктом в усьому світі та впевнено продовжує своє поширення і застосування. У період 2011-2017 рр. в Європі частка транзакцій, в яких використовувалося страхування відповідальності, складала 9%. У 2017 р. вона становила 14%, а у 2018 р. – вже 17%. При цьому найбільше зростання спостерігалося в країнах Бенілюксу (з 7% у 2011-2017 рр. до 19% у 2018 р.), у Великобританії (з 17% у 2011-2017 рр. до 32% у 2018 р.) та в німецькомовних країнах (з 4% у 2011-2017 рр. до 12% у 2018 р.). Водночас у країнах Центральної та Східної Європи ця частка залишається на рівні 10-11%.
В Україні вже з’явився інтерес до цього механізму захисту учасників транзакції та страхового продукту. Однак на нашому ринку він майже недоступний. Сторони транзакцій змушені звертатися до страховиків за кордоном. Проте навіть іноземні страхові компанії ставляться до ідеї страхування відповідальності в українських транзакціях з осторогою. Залишається сподіватися, що зі зростанням попиту на цей продукт в Україні ринок нарешті зможе його запропонувати.