22 квітня 2019, 15:21

Нові підходи Верховного Суду до розгляду корпоративних спорів

Опубліковано в №17-18 (671-672)

Дарина Старовойтова
Дарина Старовойтова «Горецький і Партнери, ЮФ» керівник цивільної практики, адвокат, медіатор

Сьогодні, коли корпоративні організації здійснюють вагомий вплив на економіку країни, законодавство продовжує формувати судову практику корпоративних спорів. Зокрема, новий Верховний Суд за період свого існування, починаючи з грудня 2017 р., продовжує формування та впровадження судової практики щодо корпоративних спорів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Поява корпоративних конфліктів спричинена низкою чинників. Останнім часом набула актуалізації проблема «рейдерського захоплення» підприємств, а також стрімке зростання корпоративних конфліктів, які учасникам не вдається усунути шляхом переговорів.

Незважаючи на той факт, що у складі судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду перебуває лише 6 суддів, зазвичай корпоративні спори розглядаються з дотриманням строків розгляду, передбачених Господарським процесуальним кодексом, на відміну від інших видів справ. Така своєчасна судова впорядкованість дозволяє у максимально короткі строки внести ясність стосовно наявних порушень корпоративних прав, що надає можливість якнайшвидше вирішити цю проблему.

Протягом 2018 р. до КГС ВС надійшло понад 500 судових спорів з корпоративних відносин, більшість з яких — спори про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників товариства.

Корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) цієї організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом і статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав (ст. 167 Господарського кодексу України).

Іноді суддям Верховного суду не вдається досягти єдності під час вирішення спорів, тому деякі судді викладають свої міркування в окремій думці. Корпоративні спори — не виняток. Наприклад, 18.04.2018 р. суддя КГС ВС Мамалуй О. О. висловив окрему думку у справі №922/1590/17, предметом розгляду якої було виключення особи (учасника) зі складу учасників товариства, в якій висвітлив важливе проблемне питання щодо неможливості виключення учасника товариства зі складу у випадку, коли засновників двоє і володіють вони рівними частинами (по 50%). При цьому суддя зауважив, що спір з цього приводу має вирішуватися саме в судовому порядку. Дійсно, проблема виключення одного учасника з двох, коли у них рівні частки, є актуальною, адже за таких умов загальні збори не будуть правомочними, така ситуація стає «патовою» (deadlock). На жаль, новий закон «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» цю проблему не вирішив.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати