Наприкінці серпня розпочала роботу Верховна Рада України ІХ скликання. Подані законопроєкти містять ідеї щодо вагомих змін, які можуть бути внесені до Конституції.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Зменшення складу ВРУ та пропорційна система
Наразі ВРУ складається з 450 народних депутатів. Новою пропозицією є зменшення цієї кількості на третину (до 300 осіб). У Пояснювальній записці законопроєкту зазначено, що вказані заходи сприятимуть «оптимізації загальних засад статусу єдиного органу законодавчої влади». Також зміняться вимоги, що висуваються до кандидатів у депутати. Окрім вже наявних цензів (вікового, громадянського та цензу осілості), запроваджується мовний, тобто обов'язкове володіння державною мовою.
Також зміни стосуватимуться процедури виборів. Існують дві виборчі системи. Пропорційна система передбачає голосування на загальнодержавному багатомандатному окрузі. Виборчий округ — територіальна одиниця, на якій виборці здійснюють голосування. Він охоплює всю територію України та закордонний виборчий округ. Виборець голосує за виборчими списками кандидатів у депутати, що встановили партії. Голосування відбувається за партію загалом, виборець підтримує її програму розвитку країни та політичні нахили. Якщо партія набрала 5% від загальної кількості голосів у країні (так званий виборчий бар'єр), то вона проходить у Парламент.
В мажоритарній системі голосування здійснюється за конкретну особу в одномандатних округах. Територія такого округу визначається за кількома критеріями: наявність приблизно однакової кількості виборців, межі адміністративно-територіальної одиниці, компактність проживання національних меншин на території, інтереси членів територіальних громад тощо. Кандидатами тут є конкретні особи — від партії або в порядку самовисування. Тобто виборець знає свого кандидата «в обличчя» та чітко розуміє, кого він бажає бачити своїм представником.