Поняття офшорів і механізм їх дії давно знайомий та широко використовується бізнесом. Більшість настільки звикла до подібного стану речей, що відмовлялася вірити словам юристів, які ще кілька років тому повідомляли своїх клієнтів про небезпеку подібних структур. Однак наразі 2020 р., а План BEPS, MLI та CRS вже не здаються пустими абревіатурами. В чому ж головна небезпека законодавчих нововведень? Які останні новини з островів? Кому і що потрібно змінити?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Всюдисущий BEPS
Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), не покладаючи рук та активно працюючи над покращенням економіки країн-учасниць, дійшла висновку про «шкідливість» податкових режимів деяких країн та розробила низку заходів, які вилилися в План дій для боротьби з розмиванням податкової бази та виведенням прибутку з-під оподаткування (BEPS).
Якщо коротко, то саме 5 крок Плану BEPS спрямований на приведення податкових режимів певних юрисдикцій у відповідність до вимог ОЕСР задля уникнення неоподаткування шляхом віддалення центрів прибутку від центрів виробництва. Наприклад, раніше за допомогою офшорних країн бізнес будувався таким чином, що компанія, яка мала всі активи та ресурси, не показувала прибутки, тому що вони з'являлися у компанії, яка не мала нічого, окрім реєстраційних документів. Така ситуація категорично не влаштовувала уряди високорозвинених країн, які втрачали значні надходження до бюджету.
З початком втілення Плану BEPS офшорні юрисдикції відчули на собі серйозний тиск з боку ЄС та обіцянки застосування різноманітних неприємних санкцій. Побоюючись опинитися у так званому «чорному списку», більшість острівних держав почала впроваджувати відповідні зміни у своє законодавство.
Що передбачає крок 5 BEPS?
Цей крок передбачає наявність економічного сабстансу, тобто підтвердження фактичної присутності та діяльності компанії в країні реєстрації. Раніше у вас була компанія десь на Белізі, яка мала тільки номінального директора та навіть не потребувала жодних звітів, а найважливіше — не сплачувала податок з коштів, що надходили. Проте 5 крок BEPS передбачає, що кожна компанія, яка зареєстрована в одній з відповідних країн, повинна десь сплачувати податок. Для цього така компанія повинна вести реальну діяльність у країні реєстрації, а якщо ні, то визнати себе податковим резидентом іншої країни та сплачувати податки в такій країні.
Хто підтверджує свій сабстанс? Релевантні види діяльності
ОЕСР визначила види діяльності, здійснюючи які компанія повинна виконувати вимоги щодо сабстансу. Більшість юрисдикцій, які внесли у своє законодавство вимоги щодо економічного сабстансу компаній, орієнтувалися саме на список видів діяльності, рекомендований ОЕСР. Отже, якщо компанія займається одним з релевантних видів діяльності, то вона повинна організувати собі належний сабстанс. До таких видів діяльності належить холдингова діяльність, дистрибуція та сервіс, сфера інтелектуальної власності (ІВ), фінансування та лізинг, управління фондами, банківська діяльність, судноплавство, діяльність штаб-квартири, страхування. При цьому вимоги щодо сабстансу до холдингової діяльності є найменшими. Фактично, для холдингів нічого не зміниться. Також якщо сервісні послуги надаються неафілійованим особам, то не буде ніяких змін. Натомість вимоги до діяльності високоризикової компанії у сфері ІВ будуть підвищеними. Якщо компанія займається кількома видами релевантної діяльності, то вимоги щодо сабстансу повинні виконуватися в кожному окремому випадку.
Як бачимо, більшість з релевантних видів діяльності — це ліцензійна діяльність, яка і так підпадала під серйозний контроль. Однак, якщо ваша компанія займається одним з названих видів діяльності, готуйтеся забезпечити відповідний сабстанс. Водночас існує ще кілька варіантів, але про це пізніше…
Які вимоги висуваються до підтвердження сабстансу?
Для того щоб компанія підтвердила реальну діяльність у країні реєстрації, вона повинна мати місцевого директора, офісне приміщення, кваліфікованих місцевих співробітників, яким нараховуватиметься офіційна зарплата, необхідне обладнання, активи в країні реєстрації. Діяльність та керування компанією має проводитися в країні реєстрації (отже, забуваємо про генеральні доручення), компанія має показувати відповідні адміністративні витрати в країні реєстрації. Тобто мають бути всі умови для генерування прибутку в країні реєстрації, а контролюючий орган повинен бачити, що компанія створена для отримання прибутку, а не для зменшення оподаткування.
А якщо не виконувати вимоги щодо сабстансу?
Законодавством усіх країн, які впровадили вимоги щодо сабстансу, передбачена відповідальність за невиконання таких вимог. Розміри штрафів складають від 3 тис. доларів США (наприклад, в ОАЕ) до 150 тис. доларів США (на Багамах). Також передбачаються штрафи та навіть ув'язнення для фізичних осіб, які приховують інформацію (під цю норму підпадають директори, співробітники, реєстраційні агенти та будь-хто інший), а також вилучення компанії з Реєстру. До того ж вас обов'язково «здадуть», адже передбачений обмін інформацією з країною реєстрації материнської компанії або реєстрації бенефіціара.
Таким чином, ні реєстраційний агент, ні номінальний директор не покриватимуть порушення компанією вимог сабстансу. Тому не дивуйтеся, якщо на ваш запит консультації щодо необхідного сабстансу чи видів діяльності ви почуєте від свого реєстраційного агента, що він не може надавати вам поради, тому направляє вас до аудиторської фірми за офіційною консультацією.
Річні звіти
Ще одним моментом, що ускладнює щасливе життя офшорних компаній в юрисдикціях, які імплементували у своє законодавство вимоги щодо економічної присутності, є необхідність подання відповідних річних звітів стосовно компанії. В більшості юрисдикцій звіт подається протягом 12 місяців з моменту закінчення фінансового року компаній. Враховуючи часові межі прийняття нового законодавства більшістю постофшорних країн, за 2019 р. вже потрібно відзвітувати.
Яку ж інформацію необхідно розкрити у звіті? У звіті потрібно надати дані щодо типу діяльності компанії, яка формує основний дохід, суму та вид такого доходу, суму операційних витрат компанії, наявність відповідних активів для ведення діяльності, місцезнаходження компанії та її майна, кількість кваліфікованих працівників, які відповідають за ведення діяльності, що генерує прибуток, а також декларацію про відповідність тесту економічної присутності. Необхідно підготувати й надати перелік та опис обладнання, яке знаходиться на території країни реєстрації компанії та використовується для ведення діяльності. Окрім того, слід зазначити імена осіб, які контролюють відповідні види діяльності, та наявність чи відсутність у них резиденства країни реєстрації компанії.
Фактично, компанія, яка не веде жодної діяльності в країні реєстрації, не має активів чи людських ресурсів, а слугує тільки для прийняття коштів від іншої компанії, що реально працює, та їх подальшого безподаткового переправлення, не зможе пройти тест економічної присутності.
Останні новини з островів
Більшість так званих офшорних юрисдикцій вже в кінці 2018 р. внесли зміни у своє законодавство щодо економічної присутності компаній. На БВО вже у 2019 р. компанії мали заповнити відповідні форми, в яких підтверджували своє податкове резиденство та вказували вид діяльності компанії. Тому не доводиться розраховувати, що щось зміниться. Наразі вимоги щодо сабстансу пред'являються в таких юрисдикціях як БВО, Бермуди, ОАЕ, острів Мен, Барбадос, Кайманові, Маршаллові острови, Джерсі, Гернсі, Беліз, Маврикій, Сейшели, Багами.
Найсерйозніші вимоги до сабстансу компаній та найбільші штрафні санкції за їх недотримання висуваються на БВО, Бермудах, Багамах, Барбадосі, Кайманових островах, Ангільї, о. Мен, Теркс і Кайкос, Гернсі, Джерсі. В цих юрисдикціях вимоги щодо сабстансу застосовуються до всіх перелічених вище дев'яти релевантних видів діяльності, штрафи сягають 300 тис. доларів США, а також передбачена кримінальна відповідальність. Цікаво, що на Багамах передбачені також юридичні особи, яких не стосуються вимоги щодо сабстансу (non- included entity). До таких належать податкові резиденти інших юрисдикцій, які керуються не з Багам (навіть якщо займаються релевантною діяльністю), юрособи, якими володіють та керують резиденти Багам (навіть якщо займаються релевантною діяльністю).
На Белізі, о. Невіс, Сейшелах, Маршаллових островах законодавець пішов трохи іншим шляхом і впровадив вимоги щодо сабстансу тільки для ліцензованої діяльності (банківська, страхова діяльність, управління фондами, судноплавство). Фактично, офшорні компанії прирівняли до місцевих. Оподаткуванню підлягають тільки ті доходи, які були отримані всередині країни. В такому випадку колишні офшорні компанії отримують місцеве податкове резиденство. У разі отримання доходу за кордоном ставка залишається на нулі, а звіт не вимагається. До речі, на Сейшелах найбільша увага звертається на наявність працівників та відповідних затрат.
Окремо варто виділити Маврикій, де відбулося розділення компаній на місцеві та нерезидентні. Від міжнародних компаній вимагається наявність сабстансу незалежно від виду діяльності. Що стосується нерезидентних компаній, вони не мають права вести діяльність на території Маврикія. Однак сабстанс від них не вимагається, але звіти вони все одно подають, які надалі здогадайтеся куди можуть бути направлені. Для проходження тесту на сабстанс на Маврикії важливо, щоб компанія мала щонайменше двох місцевих директорів, які приймають власні рішення, використовувала свій банківський рахунок на Маврикії, а також щоб всі фінансові документи зберігалися на Маврикії.
Отже, вимоги щодо сабстансу не стосуються компаній, які займаються нерелевантним видом діяльності або якщо вони є податковими резидентами іншої країни, де сплачують податки.
Вирішення питання
Єдине, що потрібно було зробити власникам компаній в колишніх офшорних юрисдикціях, це порівняти вигоди, які надає компанія, та затрати на сабстанс. Враховуючи кількість зареєстрованих компаній на острівних державах та кількість населення цих держав, організація сабстансу є недешевим задоволенням. Більшість власників, проаналізувавши всі ризики наявної структури, зробили свій вибір ще у 2019 р. Якщо у когось ще є компанія без організованого сабстансу, то діяти потрібно негайно.
Наслідки в Україні
Вже зараз наявність у структурі компанії, яка зареєстрована в одній з «відомих» юрисдикцій, серйозно псує репутацію всієї групи. Виникають проблеми з банками та грошовими переказами, оскільки банки теж звертають увагу на наявність реальної діяльності компаній. До того ж необхідно розуміти, що українські податківці вже активно користуються механізмом направлення податкових запитів своїм іноземним колегам щодо компаній, які їх цікавлять, а коли запрацює автоматичний обмін податковою інформацією (обіцяють, що в Україні з 2021 р.), то не вдасться нічого приховати.
Співпрацюючи з компанією, яка не веде реальної діяльності, ви можете отримати проблеми (наприклад, при виплаті дивідендів чи процентів). У таких випадках платник зазвичай оподатковує такі виплати за зменшеними ставками відповідно до податкових конвенцій. Однак податковий орган, дізнавшись, що компанія-отримувач не має власного прибутку та ресурсів, починає доводити, що остання не є кінцевим отримувачем надходжень з України, та донараховує податкові зобов'язання. Також, якщо іноземна компанія керується з України, існує ризик визнання постійного представництва і донарахування податку.
Отже, компанії, зареєстровані на територіях країн, які прийняли вимоги щодо сабстансу, мають або визнати себе податковим резидентом країни реєстрації та надати відповідні докази діяльності компанії (підтвердити сабстанс), або визнати себе податковими резидентами іншої країни, в якій будуть сплачуватися податки, та не думати про організацію сабстансу
Якщо ви не вбачаєте економічної вигоди в реальному функціонуванні компанії в країні реєстрації чи сплаті податків такою компанією в іншій країні, доведеться прийняти рішення про ліквідацію компанії. Звичайно, ще є варіант редоміциляції в іншу країну, але я не бачу жодної потреби в такому русі для компаній, які ніколи не вели реальної діяльності. До того ж за ціною та часовими затратами процес редоміцилю вимагатиме так само та навіть більше, ніж відкриття нової компанії (тим паче не в усіх країнах можливий редоміциль).
Опинившись в ситуації загрози штрафних санкцій за невиконання умов сабстансу, найкраще, що може зробити власник компанії — це переглянути всю схему та ліквідувати зайве. Звертаю увагу, що в цій статті описується не майбутнє, а наша реальність. Світ вже змінився, тому необхідно обирати для роботи своїх компаній наявні правові механізми, які найкраще задовольнятимуть вимоги вашої діяльності.