18 січня 2016, 15:36

Юридичний ринок – 2016. Перезавантаження?

Опубліковано в №1-2(499-500)

Останній рік випробував на міць українське суспільство, не оминувши представників юридичної галузі. Вихід іноземних компаній з ринку, вихід партнерів з вітчизняних компаній та створення ми ними власного бізнесу, поява нових амбіційних юридичних стартапів, скорочення та оптимізація штатів, загострення конкурентної боротьби, відтік капіталу з країни, банкрутство компаній та фінансових установ – це неповний перелік викликів 2015 р. Що ж пророкують експерти та на які зміни очікують учасники юридичного ринку у новому році? Ми спробували розібратись у цьому.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Юридичний ринок не може розвиватись ізольовано та бути осторонь глобальних викликів. Технології розвиваються стрімкими темпами щодня, пропонуючи нові рішення для бізнесу, покликані спростити умови праці та автоматизувати бізнес-процеси. Сучасна парадигма розвитку суспільства полягає у застосування трансдисциплінарного підходу, тобто розширення кругозору. Якщо говорити про юридичний ринок, то вона полягає у виході за звичні межі, якими раніше окреслювалось надання юридичної послуги як такої.

Передумовою існування будь-якого ринку є попит на товар чи послугу. Отже, завжди існують ті, хто мають потреби й ті, хто їх задовольняє. Для юридичного ринку основними учасниками є замовник послуги (якого ми, зазвичай, називаємо клієнтом) та юрист або юридична компанія, що виступає у ролі виконавця. У будь-якому разі існують ще треті сторони – державні органи, суди, консалтингові компанії тощо, які, можливо, дещо опосередковано справляють певний вплив на формування цього ринку. Спробуємо зазирнути у найближче майбутнє та поглянути, які зміни чекають на юристів та їх клієнтів у 2016 р.

Отже, «Клієнт-2016» – це підприємства, які залишились на ринку після загартування військовими діями та економічною кризою. Це неодмінно сильні гравці, які адаптувались до мінливих умов.

Клієнти стали вибагливими й обачними, вони ретельно перевіряють репутацію контрагента перш ніж розпочати діалог. Сучасний клієнт прагне чітко усвідомлювати, за що конкретно він платить та який результат від наданої послуги отримає. Нерідко клієнт прагне сплачувати фіксовану суму за стандартизований набір послуг, оскільки вважає такий вибір для себе найбільш оптимальним, при цьому ціна повинна бути обґрунтованою.

Клієнт прагне бути своєчасно поінформованим про можливі проблеми та попередженим про їх наслідки. Він прагне відчувати, що вирішення саме його проблеми, є ключовим завданням для юриста.

На думку «Клієнта-2016», «Юрист-2016» повинен володіти наступними якостями:

- бути рекомендованим авторитетними учасниками ринку;

- мати бездоганну ділову репутацію;

- оперативно реагувати на запити замовника, проявляти індивідуальний підхід до обслуговування;

- застосовувати проектний підхід до обслуговування (тобто вирішувати не окрему проблему, а вести проект в цілому);

- бути на зв’язку 24 години на добу та 7 днів на тиждень, підтримувати клієнта у будь-яких життєвих ситуаціях (будь то перевірка податкової чи рейдерський наступ на підприємство).

Сучасний юрист повинен бути експертом у тій галузі, у якій працює його клієнт. Він повинен володіти інтуїцією, варіативно мислити, повинен вміти вислухати та почути свого клієнта. Клієнт прагне будувати власне ділове середовище, тому для нього важливо відчувати емоційний комфорт у співпраці з юристом.

Зараз відбувається своєрідна трансформація юридичної професії, а саме розширення традиційних компетенцій. Юрист перестає бути юристом у класичному сенсі, він стає кризовим менеджером, аналітиком, бізнес-експертом, продавцем. Він змушений виходити за рамки та мислити широко.

Юристи, які не бажають брати на себе відповідальність за результат своєї діяльності, – це минуле. Майбутнє за амбіційними особистостями, які проявляють гнучкість у вирішенні поставлених задач, вчасно реагують на зміну кон’юнктури ринку. Як це не сумно, але ті фахівці, що не зможуть переорієнтуватись під нові виклики, будуть змушені покинути ринок.

Отже, вимоги до юристів зросли, але й конкуренція на юридичному ринку серйозна. Динаміка юридичного ринку дуже висока: щодня молоді амбіційні юристи наполегливо штурмують клієнтів, з’являються нові види юридичних послуг та втрачають актуальність традиційні послуги через законодавчі зміни.

На думку вітчизняних та іноземних експертів, найбільш популярними напрямками у 2016 р. будуть судові спори та податкова сфера. Попит на послуги, пов’язані з судовою роботою, спровокований визнанням великої кількості банків у 2015 р. неплатоспроможними, що викликало суттєве збільшення спорів між вкладниками, кредиторами та Фондом гарантування вкладів майна фізичних осіб. Зберігається попит на послуги, які пов’язані з попередженням та вирішенням конфліктів з податковою, у зв’язку з проведеною податковою реформою та змінами у Податковому кодексі. Супровід інвестиційних проектів та інші консалтингові послуги матимуть менший попит через фактичну відсутність інвестицій та зниження економічної активності існуючих підприємств.

Експерти прогнозують, що юридичний бізнес у 2016 р. поступово переміститься з надання суто класичних юридичних послуг у сферу комплексного консалтингу, шляхом поповнення штату новими фахівцями та розширення спектру послуг. Аудиторські та юридичні компанії, щоб посилити свою експертність, створюватимуть об’єднання між собою. Отже, юридичні компанії з метою збільшення клієнтського портфелю все більше застосовуватимуть комплексний підхід в обслуговуванні клієнтів.

Цінова політика буде досить гнучкою, особливо для тих, хто працює в регіонах, де існує демпінг зі сторони місцевих компаній. Керівники компаній повинні чітко усвідомлювати цінність послуги, що надається, адже в протилежному випадку неможливо буде її продати.

Лідери ринку активно впроваджуватимуть інновації та позиціонуватимуть їх як цінність та стратегію розвитку. Важливість інноваційного підходу у сучасному бізнесі важко переоцінити, адже на висококонкурентних риках, яким є юридичний, він є запорукою виживання підприємства.

Українські компанії вже мають успішний досвід поєднання IT-технологій та юридичного бізнесу та роблять прогнози, що розвиток штучного інтелекту кидає виклик юридичній професії, що такі процеси як розробка та укладання договорів у близькому майбутньому проводитимуться роботами.

Кадрова політика стане більш жорсткою. Компанії прагнутимуть підвищувати якість персоналу як невід’ємного носія послуги, яка виступає товаром на цьому ринку. Українські компанії вже мають успішний досвід та застосовують такі методи нарощування професійного рівня:

-          наставництво;

-          навчання, стажування за кордоном;

-          оцінка компетенцій співробітників

-          рейтингова система кар’єрного зростання;

-          мультидисциплінарність;

-          пасіонарний підхід (пристрасть до професії).

Спеціалісти, які не встигають за змінами, будуть змушені залишити команду.

Юридичні компанії у 2016 р. все більше обиратимуть стратегію фокусування на певних галузях права та поглиблюватимуть свою індустріальну експертність. Особливо ця тенденція актуальна для невеликих команд, які не мають у своєму штаті достатньої кількості різнопланових фахівців. З метою надання комплексної послуги невеликі компанії активно залучатимуть бізнес-консультантів та прийматимуть їх у штат компанії.

У підсумку зауважимо, що сучасний клієнт часто не може визначити у чому полягає його проблема. Буває так, що він звертається з однією проблемою, а укладає угоду на обслуговування у зовсім іншій сфері. Візит до юриста стає схожим на прийом у сімейного лікаря, який точно знає, де болить у клієнта. Розуміння бізнесу клієнта стає ключовим аспектом у переговорному процесі, від якого залежить продовження співпраці.

Керуючі партнери провідних юридичних компаній роблять обережно-оптимістичні прогнози на 2016 р., сподіваючись на стабілізацію курсу, військової та політичної ситуацій, адже від цього залежить розміщатимуть інвестори свої активи в Україні чи підуть з цього ринку, а також сподіваючись, що кількість клієнтів збільшиться завдяки клієнтам іноземних компаній, що йдуть з ринку. Чи справдяться вищезазначені прогнози – покаже час, адже наступний рік має стати роком реалізації реформ українського суспільства.

0
0

Останні коментарі

Наталья, можете привести пример новых амбиционных юридических стартапов, появившихся в 2015 году? Ну или хотя бы просто юридических стартапов в Украине?
Доброго дня, ааі! Прошу Вас уточнити, а що Ви розумієте під "Амбіційним юридичним стартапом" - трьох випускників ВИШу, що копіпастять договори та супроводжуть позови невдоволених послугами ЖЕКу у зйомній квартирі на Троєщині? Заздалегідь вдячна за уточнення!

Додати коментар

Відмінити Опублікувати