08 травня 2019, 15:18

Юридичні лайфхаки. Як перевірити свого контрагента

Володимир Зубенко
Володимир Зубенко юрисконсульт

«Нічого не приймай на віру, коли є можливість перевірити самому».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Р. Кіплінг

«Зберегти свої гроші потребує більше зусиль ніж здобути їх».

Мішель де Монтень

Ведення бізнесу та підприємницька діяльність у всі часи були пов’язані з ризиком.

З ризиками неналежного виконання контрагентами своїх зобов’язань (неоплати за поставлений товар, не поставка товару, порушення строків виконання зобов’язань) під час ведення бізнесу вимушені працювати і враховувати їх при веденні бізнесу всі без вийнятку учасники господарської діяльності від транснаціональних корпорацій до фізичних осіб підприємців.

У зв’язку із постійною невизначеністю та присутності ризиків в підприємницькій діяльності постає питання захисту своїх коштів, майна під час здійснення господарської діяльності.

У зв’язку з вищенаведеним, особливо актуальним є питання перевірки контрагента перед укладенням угоди.

На цей час в Україні представлені інформаційні системи, які  дають можливість  перевірити надійність контрагента, а саме You Control, ContrAgent:Ligа та інші. Однак повний їх функціонал э платним і потребує значних фінансових коштів, які не кожний підприємець готовий витратити.

Є також і відносно безоплатні системи, на кшталт Opendatabot, який можна знайти у вигляді паблік акаунтів в популярних мессенджерах Viber, Telegram.  Ця інформаційна система має також і платну складову.

Працює ця система доволі просто достатньо ввести ідентифікаційний код юридичної особи (код ЄДРПОУ, код ОКПО - як декотрі люди його називають), який складається з 8 цифр, наприклад, 31186494, або індивідуальний податковий номер для ФОП, який складається з 10 цифр, наприклад, 3118649423, і Ви отримаєте інформацію про назву, адресу, керівника, розмір статутного фонду, власників, кінцевих беніфіціарів підприємства, історію змін компанії, наявність останніх змін в компанії,  доступ до судових рішень за участю компанії, зареєстрована компанія чи ні, основний вид діяльності, інформацію про платника податку, податковий борг.

На що варто звертати увагу в отриманій інформації

По-перше: інформація про повне найменування компанії, П.І.Б. керівника, юридичну адреса, ідентифікаційний код, повинні співпадати з інформацією вказаної в договорі угоді, накладних на отримання товару, рахунках на оплату, актах виконаних робіт, і таке інше. Ці данні допомагають ідентифікувати Вашого контрагента, і в разі виникнення спору доказати факти, які мають значення для вирішення справи.

По-друге: інформація про те зареєстроване підприємство, чи перебуває в стані припинення, яку потрібно шукати в графі «Стан». Якщо підприємство знаходиться в стані припинення укладати з ним угоду небезпечно, оскільки можна не встигнути заявити вимоги по сплаті товару, оплаті товарів до цього підприємства.

По-третє: інформація про те, чи порушено справу про банкрутство, яку потрібно шукати в графі «Стан». Якщо так, то контрагент ненадійний, оскільки не спроможний на цей час виконати свої фінансові зобов’язання. Крім того, в залежності від стадії банкрутства угоди від імені такого підприємства мають укладатись або бути погоджені виключно арбітражним керуючим.

По-четверте: інформація про податковий борг підприємства, якщо він є буде вказана окрема графа «Податковий борг». Якщо у підприємства є податковий борг співпрацювати з ним небезпечно, оскільки органи ДФС вправі застосувати податкову заставу – арештувати активи підприємства на суму боргу, та несплата податків свідчить про проблеми підприємства з платоспроможністю.

По-п’яте: інформація про основний вид діяльності. Бажано щоб основний вид діяльності співпадав з діяльністю, результати якої Ви бажаєте отримати від контрагента. Так, наприклад виникають обґрунтовані сумніви , що підприємство з видом діяльності «01.11 вирощування зернових культур…» може здійснити постачання скрапленого газу, або металопрокату.

По-шосте: інформація про розмір статутного фонду та дату реєстрації підприємства, бажано обирати для співпраці підприємства з значним статутним фондом та які вже працюють більше 3-х – 5-ти років на ринку. Співпраця з підприємством зі статутним фондом в 1 000,00 грн, утворене за шість місяців до дати укладення угоди, обґрунтовано викликає побоювання щодо результатів угоди.

По-сьоме: інформація про статус платника ПДВ, якщо для Вас важливий. Opendatabot дає змогу встановити чи є контрагент платником ПДВ та з якої дати.

По-восьме: інформація про власників, важлива, якщо укладення угоди керівником  потребує погодження учасниками, можна встановити хто повинен підписати протокол загальних зборів учасників.

Також Opendatabot показує судові рішення в яких є інформація про підприємство, з доступом до судових рішень (ухвал, рішень, постанов). Потрібно їх переглянути. Не лякайтесь якщо їх багато. Наявність судових рішень свідчить про активну господарську діяльність контрагента. Бажано ознайомитись з резолютивною частиною цих рішень.

Особливу увагу приділяйте ухвалам в кримінальному провадженні, в яких фігурує контрагент - ухвали на обшук майна, тимчасовий доступ до речей контрагента. Ознайомившись з текстом ухвали Ви можете дізнатись про кримінальні справи щодо контрагента, що є додатковим ризиковим чинником при укладенні угоди.

Якщо з якихось причин Ви не можете користуватись Opendatabot, або хочете більш поглиблено проаналізувати Вашого контрагента, існують декілька відкритих джерел, які можна використати при пошуку інформації.

Першим джерелом, є Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, де передбачений безкоштовний доступ за посиланням.

Форма роботи з реєстром дуже проста та не потребує оплати, пошук інформації здійснюється за ідентифікаційний код підприємства або фізичної особи підприємця;

В результаті ми отримаємо безкоштовно базові дані з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань,  які потрібно аналізувати, за принципами вказаними вище для Opendatabot.

При цьому слід звернути увагу, що в відомостях про керівника буде вказана дата його призначення та чи є у нього обмеження на укаладання угод, наприклад, ІВАНОВ ІВАН ІВАНОВИЧ - керівник з 08.03.2007 (згідно зі статутом). Таким чином, у Статуті є обмеження для керівника на укладання угод вказані в Статуті і потрібно його витребувати у контрагента для аналізу.

Цікава є також інформація про дату відкриття виконавчого провадження щодо юридичної особи (для незавершених виконавчих проваджень), оскільки свідчить про наявність боргів, однак цю інформації необхідно уточнювати, оскільки іноді вона не відображає реальний стан виконання виконавчих проваджень.

По-друге. Про більш менш реальний стан виконання виконавчого провадження щодо контрагентів можна дізнатись на наступному інформаційному ресурсі - Єдиному реєстрі боржників Міністерства юстиції України, який можна найти за посиланням.

В цьому реєстрі за ідентифікаційним кодом юридичної особи та індивідуальним податковим номером можна встановити, чи є юридична або фізична особа боржником в будь якому виконавчому провадженні.

Якщо контрагент є боржником в багатьох провадження можна припустити, що він систематично неналежним чином виконує свої зобов’язання і працювати з таким контрагентом обережно на умовах передплати при продажі товарів/наданні послуг, або післясплати при куп віл товарів/отриманні послуг.

Також інформацію щодо стану виконавчих проваджень стосовно контрагента можна дізнатись в Автоматизованій системі виконавчого провадження за посиланням.

В цьому інформаційному ресурсі ввівши ідентифікаційний код підприємства або ІПН контрагента можна отримати інформацію щодо виконавчих проваджень в яких контрагент є не тільки Боржником, а і Стягувачем.

По-третє. На сайті ДФС можна безкоштовно отримати інформацію про свого бізнес партнера, за посиланням, або зайшовши на сайті ДФС на сторінку/піктограмму = Дізнайся про свого бізнес-партнера. За цим посиланням ввівши ідентифікаційний код можна безкоштовно узнати інформацію про реєстрацію контрагента в органах ДФС, та про стан податкового боргу контрагента.

Наявність інформації про податковий борг робить угоди з контрагентом ризикованими, а якщо контрагент не перебуває на обліку в органах доходів і зборів з ним взагалі не можливо працювати.

Також на  сайті ДФС є інформація з різноманітних реєстрів, яку можна безкоштовно отримати за посиланням.

За цим посилання доступні данні 19 реєстрів. Для перевірки інформації про контрагента на мою думку можна використовувати наступні:

- Дані про взяття на облік платників податків;

- Дані реєстру платників акцизного податку з реалізації пального ( в разі закупівлі ПММ);

- Дані реєстру платників ПДВ ( в разі співпраці з платниками ПДВ).

По-четверте. Для аналізу контрагента, також цікаво використовувати Єдиний державний реєстр судових рішень, доступ до якого безкоштовний за наступним посиланням.

Пошук по контрагенту можливо здійснити ввівши в строку Пошук за контекстом ідентифікаційний код юридичної особи , або ІПН.

За результатами пошуку будуть отримані дані про наявні судові рішення щодо контрагента, які можна продивитись, та проаналізувати діяльність контрагента. Особливу увагу слід приділяти кримінальним провадженням стосовно контрагента.

По п’яте. І нарешті, як кажуть англійці last but not least (Останній, але важливий) інформаційний ресурс це інформація з Державного реєстру прав на нерухоме майно, та Державного реєстра обтяжень рухомого майна.

Інформація з цих реєстрів доступна за посиланням. Далі потрібно перейти до розділу майно та обтяження

Однак робота з цим інформаційним ресурсом потребує реєстрації за допомогою електронного цифрового підпису, але скажу Вам воно того варте.

У Державного реєстру прав на нерухоме майно можливо отримати інформацію по ідентифікаційному коду (ІПН) контрагента, в результати запиту можна отримати інформацію про нерухоме майно зареєстроване контрагентом, обтяження на це нерухоме майно (застава, іпотека, і т.інше), договора оренди землі укладені контрагентом, та інші правочини з нерухомістю , які портебують державної реєстрації. Ця інформація дуже корисна, і дає змогу визначитись, хто перед нами підприємство, яке має активи. Чи метелик-одноденка.

Після ведення ідентифікаційного коду Вам буде надана можливість отримати платні витяги (вартість одного 23,00 грн) по кожному об’єкту зареєстрованого майна, в отриманому одному витязі буде наданий перелік іншого майна, по якому витяг Ви не брали.

Також ця інформація цікава, ще і тим, що зазвичай фінансові установи видаючі кредитні кошти накладають заборону на відчудження майна контрагента, і за цими данними можна встановити, скільки підприємство контрагент залучив позикових коштів, що дасть уявлення про його платоспроможність.

В Державному реєстрі обтяжень рухомого майна можна отримати витяг (вартість одного 43,00 грн.) про наявні обтяження рухомого майна ( автотранспорт, устаткування, сільгосптехніка тощо), та опосередковано інформацію про позикові кошти контрагента та його фінансові зобов’язання.

Таким чином, цілком реально та можливо проаналізувати надійність контрагента з відкритих джерел інформації, витративши незначні кошти самостійно, або зовсім безкоштовно. В подальшому такий аналіз може зберегти Ваші кошти та час. Сподіваємось наведена вище інформація стане Вам у нагоді.

1
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати