У суспільстві все частіше обговорюється питання санкцій накладених на росію й конкретних осіб, що сприяють війні в Україні та їх результати. Санкції — один із небагатьох механізмів впливу міжнародної спільноти на агресора й крок до відновлення справедливості та можливості компенсації завданої шкоди як державі, так і громадянам.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Перші санкції були накладені після незаконної анексії Кримського півострова й бойових дій на Донбасі. З початку повномасштабного вторгнення кількість санкцій значно зросла, але достатнього ефекту ще не досягнуто. Це запобіжні та обмежувальні заходи. Експерти відзначають, вплив санкцій на економіку, фінансову систему, торгівлю, логістикику, імпорт і експорт товарів та інші сфери росії. Найбільші втрати від санкцій пов’язаних із нафтогазовим сектором. Накопичувальний процес триватиме роками.
Персональні санкції та заморозка активів тих, хто сприяв або безпосередньо впливає на напад російської федерації на Україну – спосіб покарати конкретних осіб винних у війні. Під санкції потрапили їх кошти, елітна нерухомість, яхти та літаки.
Заморозка активів російських олігархів та інших підсанкційних осіб не є відчуженням на користь країн, що наклали санкції. Така дія унеможливлює продаж майна й отримання прибутків у будь-який спосіб.
Засновник юридичної компанії «Болінський і команда» Святослав Болінський відмічає: «Санкції допомагають заморозити активи, завдяки яким тим чи іншим чином може фінансуватися війна росії проти України. Проте з 2014 року відсутній прозорий механізм використання цих заморожених активів у тому числі й для відшкодування збитків, що заподіяні окупацією та війною. Бізнес як і люди несе катастрофічні втрати. Було б доцільно в санкціях накладених Україною зазначати підстави їх накладення, не загальними фразами, а конкретно за що саме, як це роблять країни-партнери. Це дало б розуміння причин накладення санкцій і нівелювало б можливість їх оскарження. Ми бачимо скільки активів заморожено іншими країнами, але відкритих даних по підсанкційним особам в Україні немає».
Юристи компанії «Болінський і команда» бачать можливості стягнути майно країни-агресорки та підсанкційних осіб на користь постраждалих і відшкодувати збитки заподіяні українському бізнесу. Відкриті джерела інформації щодо майна таких персон сприятиме швидшому розв'язанню питань щодо відшкодування. Правовий механізм ще недопрацьований, але вже є рішення суду в яких механізм недоторканості іноземної держави перед національними судами не спрацював та з російської федерації було стягнуто збитки й моральну шкоду.
«Партнери відпрацьовують механізм передачі заморожених активів в Україну. Зокрема кошти, нерухомість, компанії, підприємства та інші статки, що належать росії, її громадянам та особам, які тісно з нею повʼязані. Але чи потраплять ці активи безпосередньо до тих, хто постраждав — невідомо», — додає Святослав Болінський. Йдеться про відшкодування збитків українським компаніям і підприємствам, чиє майно було пошкоджено, знищено або відібрано окупантами. Відновлення їх роботи — це робочі місця, зарплати працівникам та податки.
Контроль Фонду Держмайна України над активами підсанкційних осіб дозволяє стверджувати, що отримати компенсацію можливо вже зараз за рахунок такого майна та коштів на рахунках цих осіб.
Експерти наголошують на необхідності розширення переліку підсанкційних товарів і секторів економіки рф, зокрема й за рахунок тих, що мають високі показники та пов’язані з війною проти України.
Юристи також кажуть про необхідність на міжнародному рівні якомога швидшого врегулювання питання передачі Україні заморожених активів російської федерації та осіб на яких накладено санкції. Сьогодні процес розпочато, але самого механізму немає й немає достатньої волі керівників країн-партнерів швидко прийняти рішення. Але рано чи пізно питання потрібно вирішувати.
«Болінський і команда»
Юридичну підтримку бізнесу здійснюємо вже сьогодні: +38 067 746 95 87
Незабаром ми презентуємо вам сайт компанії: bolinskyi.com