Асамблея держав-учасниць Міжнародного кримінального суду є керівним наглядовим і законодавчим органом Міжнародного кримінального суду. Вона складається з представників держав, які ратифікували Римський статут або приєдналися до нього. Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини.
Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! Згідно зі ст. 112 Римського статуту МКС, Асамблеї доручено здійснювати управлінський нагляд за Президентом, Прокурором і Секретарем щодо управління Судом. Асамблея держав-учасниць збирається в резиденції Суду в Гаазі або в штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку раз на рік і, якщо цього вимагають обставини, може проводити спеціальні сесії. На своїх щорічних сесіях Асамблея розглядає низку питань, включаючи бюджет Суду, стан внесків, аудиторські звіти, а також звіти про діяльність Суду та Ради директорів Цільового фонду для потерпілих. Асамблеї також доручено обирати, серед іншого, суддів, прокурора та заступників прокурора. Збори можуть також шляхом таємного голосування прийняти рішення про звільнення з посади судді, прокурора або заступників прокурора. Поки невідомо, чи розглядатиметься саме під час цього форуму питання Монголії, яка попри участь в МКС, не наважилась заарештувати володимира путіна, коли у вересні цьогоріч він прибув туди із візитом. Палата попереднього провадження ІІ МКС визнала, що Монголія не співпрацювала в арешті та передачі російського президента, тим самим перешкоджала Суду виконувати свої функції та повноваження за значенням ст. 87(7) Статуту. Палата підтвердила, що держави-учасниці та ті, хто визнає юрисдикцію Суду, зобов’язані заарештовувати та видавати осіб, які підпадають під ордер МКС, незалежно від офіційної посади чи громадянства, а також, що відповідно до статті 86 Римського статуту, всі держави-учасниці повинні повністю співпрацювати з Судом для підтримки його мандату. З огляду на серйозність ситуації, що склалася, Палата визнала за необхідне передати справу до Асамблеї держав-учасниць. В Асамблеї кожна держава-учасниця МКС має одного представника. Держави, які не є учасниками Римського статуту, можуть брати участь у роботі Асамблеї як спостерігачі без права голосу. 125-ю державою-учасницею Міжнародного кримінального суду Україна офіційно стане з 1 січня 2025 року, тобто вже після проведення 23-ї сесії Асамблеї. Днями у Нью-Йорку заступниця керівника Офісу Президента Ірина Мудра і Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця офіційно депонували ратифікаційну грамоту Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Передання грамоти депозитарію на зберігання зафіксовано у протоколі, який має доказове значення. Нагадаємо: Міжнародний кримінальний суд є незалежним міжнародним судовим органом, який здійснює юрисдикцію щодо найтяжчих міжнародних злочинів. МКС не входить до системи ООН. Витрати Суду в основному покриваються державами-учасницями Римського статуту, він також отримує добровільні внески від урядів, міжнародних організацій, осіб, корпорацій та інших організацій.
Ще у січні 2024 року Асамблея держав-учасниць Міжнародного кримінального суду анонсувала проведення 23-ї сесії у період з 2 до 7 грудня цього року в Гаазі.