07 червня 2016, 14:29

Юридична сотня: від юристів-волонтерів з мережі Facebook до think tank з соціальних реформ

Леся Василенко
Леся Василенко голова ГО «Всеукраїнська Правозахисна Організація «Юридична Сотня»
Ірина Лоюк
Ірина Лоюк ГО "Юридична Сотня"

Юридична сотня – громадська організація, яка надає допомогу учасникам АТО та членам їх сімей шляхом поширення інформації про права і пільги учасників бойових дій, надання безкоштовних юридичних консультацій та юридичного супроводу. Про історію створення руху юристів-волонтерів, які допомагають учасникам АТО Юридична Газета писала ще в 2014 році.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З того часу відбулося багато змін: Facebook ініціатива перетворилась в повноцінну громадську організацію, кількість юристів-волонтерів подвоїлась, запрацювали гарячі лінії, пам’ятки з правозахисними інструкціями друкуються та розповсюджується вже не лише волонтерами, а й Міністерством оборони, а засновниці громадської організації започаткували серйозний проект з реформування системи соціального захисту ветеранів. Але про все по черзі.

stat_ukr

Наприкінці 2014 року, коли стало зрозуміло, що для підвищення ефективності волонтерської ініціативи потрібен більш структурований підхід, найбільш активні члени спільноти юристів-волонтерів, Леся Василенко та Ірина Лоюк прийняли рішення зареєструвати громадську організацію «Всеукраїнська правозахисна організація «Юридична Сотня».

В той же час, для оперативного реагування на проблеми бійців юристки відкрили гарячі лінії безкоштовних правових консультацій. На початку відповідали на дзвінки самі, далі залучали студентів, юристів-волонтерів з числа переселенців. В решті, з’явився ресурс для підтримки роботи операторів, які й зараз надають первинну правову допомогу бійцям.

За фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у 2016 році був створений єдиний безкоштовний номер 0 800 308 100, зателефонувавши на який учасники АТО можуть поспілкуватись з юристами.

Оператори консультують з більш типових питань, підказують напрям дій, координують з іншими волонтерськими ініціативами. Якщо ж справа складна, - додзвонювача з’єднують з юристом, який безкоштовно надасть юридичну підтримку і, в разі необхідності, забезпечить супровід при спілкуванні з органами державної влади та представництво в судах. .

У проекті з надання безкоштовної юридичної допомоги учасникам АТО бере участь понад 200 юристів з усіх куточків України. Саме завдяки їм, з початку роботи гарячих ліній, правову підтримку отримали майже 8 тисяч осіб.

Деякі більш активні члени спільноти юристів-волонтерів перетворились на регіональних координаторів Юридичної Сотні. Таким чином в Запоріжжі, Києві, Луцьку є можливість отримати особисту консультацію не лише по-телефону, а й особисто. Найближчим часом, очікується відкриття подібних приймалень в Одесі, Житомирі, Харкові, Дніпропетровську, Львові та Хмельницьку. Безпосереднім завданням координаторів є також надання підтримки волонтерам та ветеранам АТО при створенні громадських об’єднань та участі у процесах прийняття рішень на місцевому рівні.

Розвиток присутності в регіонах дозволить Організації посилити зусилля в підвищенні поінформованості ветеранського населення щодо соціальних гарантій та можливостей їх одерження. В цьому контексті актуальними залишаються пам’ятки Юридичної Сотні, які фактично є спрощеними покроковими ілюстрованими поясненнями щодо наявних прав та порядку їх реалізації. Сьогодні таких пам’яток вже більше 20.

Завдяки підтримці Комітету Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників АТО та людей з інвалідністю, а також Балагодійного Фонду “Центр допомоги” та спеціалізованій друкарні «Бланк-Прес», Юридична Сотня змогла забезпечити друк більше 100 тисяч примірників своїх пам’яток. Інформаційні матеріали були надіслані в підрозділи військових частин, розвозились волонтерами разом з гуманітарною допомогою та розповсюджувались серед командирів частин управлінням по роботі з особовим складом Збройних Сил України.

12278680_10156292172040271_4268965885675601287_n

Наступний крок Організації  – створення настільної книги захисника, в якій будуть роз’яснені права та гарантії військовослужбовців та осіб, які мають ветеранські статуси, а також – шляхи реалізації таких прав.

В той же час, досвід діяльності Організації  показав її засновникам, що проблематика соціального захисту ветеранів потребує ситемного підходу, який передбачає залучення до законотворчих процесів. Ні поінформованість населення, ні допомога юристів-професіоналів не допоможуть, коли норми закону застарілі, а постанови Кабінету Міністрів - просто відсутні.

З цих міркувань Юридична Сотня започаткувала проект по розробці комплексних реформ соціально-правового забезпечення ветеранів АТО. Зміни мають забезпечити ефективну адаптацію бійців до мирного життя шляхом надання суттєвої підтримки на перших етапах повернення та стимулювання осіб до самозабезпечення в подальшому. “Потрібно відходити від застарілої Радянської моделі та лозунгів “всі мені повинні” і переходити до системи, за якої держава дає вудочку, з допомогою якої людина сама собі може зловити рибу та мати гідне життя” – переконана Ірина Лоюк.

В результаті розвитку законотворчого напрямку Юридична Сотня прагне зібрати експертів в галузі медичного забезпечення, освіти, працевлаштування, питань житла, пільг на комунальні платежі, транспорт. “До роботи над реформою законодавчої бази повинні, в першу чергу, долучитись і юристи. Стійкість і згуртованість юридичної спільноти зараз - це можливість через багато років мати впевненість, що правники, - кожен з нас і всі разом, - ми зробили свій внесок в правову державу, якої прагнемо.” – вважає Леся Василенко.

Юридична Сотня - це плід роботи багатьох людей, які усвідомлюють потребу чинити вплив на систему і вдосконалювати правозахисну практику. Сотні юристів вже долучились до діяльності Організації, проте потреби, навпаки, зростають. З кожною хвилею звільнення в запас, ветеранів АТО стає дедалі більше, а звернення за допомогою до юристів частішають. В той же час експертне середовище з питань соціального захисту ветеранів в процесі становлення і в кожного правника є можливість долучитися, допомогти нашим захисникам та допомогти змінити країну. 

Телефон Лесі Василенко, засновниці і голови ГО «Всеукраїнська Правозахисна Організація «Юридична Сотня» 050 553 79 17, e-mail: volunteerslh@gmail.com

За інформацією про діяльність та новинами ГО «Всеукраїнська Правозахисна Організація «Юридична Сотня» слідкуйте в мережі Facebook за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати