26 серпня 2020, 13:43

Які польські винаходи знають жителі ЄС та США: результати опитування IBRiS

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

У США і ЄС найчастіше згадуваними винаходами польських вчених, серед інших, є відкриття Склодовської-Кюрі, скріпка, гасова лампа. Згідно з дослідженням, проведеним Фондом IBRiS, в Польщі частіше згадуються марсіанський всюдихід, автомобільні двірники або обробка графеном.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Фонд Інституту ринкових і соціальних досліджень (Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych - IBRiS) 18 серпня ц. р., під час прес-конференції представив результати дослідження іміджу польської науки в країні та за кордоном. Опитування проводилося в період з жовтня 2019 року по лютий 2020 року в Польщі, Європейському союзі і США (в кожній з цих трьох груп було опитано не менше 1000 чоловік). Результати були включені в безкоштовне видання «Біла книга образу польської науки» (Biała księga wizerunku polskiej nauki).

Учасників, зокрема, просили оцінити досягнення польської науки. Негативних голосів було дуже мало. Близько 71% опитаних поляків позитивно відгукуються про науку в Польщі, 18% - нейтрально і 9% - негативно. В ЄС це відповідно близько 46% і 51% і 3,5%, а в США близько 44%, 54% і 2%. У дослідженні також запитували чи є в польській науці хороші кадри професури. З цим твердженням погодилися 7 з 10 поляків. Однак серед респондентів з ЄС і США тільки 37% людей позитивно ставляться до польських професорів. Респондентів також попросили назвати найвідоміші досягнення польських вчених. Поляки найчастіше згадують: марсохід, графен, автомобільні двірники, гасову лампу, штучне серце, скріпку, комп'ютер, бронежилет, відкриття Марії Склодовської-Кюрі.

В ЄС найчастішими відповідями були: відкриття Склодовської-Кюрі, скріпка, зубна паста, винаходи Ніколи Тесли (який не був поляком) або гасова лампа.

У свою чергу, респонденти з США найчастіше згадували: відкриття Склодовської-Кюрі, бронежилет, скріпку, відкриття Ніколи Тесли, комп'ютер, рацію чи зубну пасту.

Один з авторів дослідження, Каміл Смогоржевський (Kamil Smogorzewski) з IBRiS, оцінив під час прес-конференції, підбиваючи підсумки дослідження: «Відкриття Марії Склодовської-Кюрі знаходяться на першому місці в США і ЄС. Простіше кажучи, можна сказати, що сто років тому ми перестали просувати польські відкриття винаходів», - оцінив він. Він також нагадав, що Нікола Тесла - не польська вчений (це вчений сербського походження, що народився в сьогоднішній Хорватії) і такі помилкові твердження варто спростувати. Він висловив надію, що діяльність по створенню іміджу для польської науки зможе прищепити в це місце імена істинно польських вчених.

Автори дослідження IBRiS відзначили в «Білій книзі ...», що коли мова йде про знання польських відкриттів, то ситуація настільки складна, що в разі деяких винаходів може бути вказано більше одного учасника. Більш того, бувало, що поляки були творцями рішень тільки на певних етапах роботи (наприклад, поляки були піонерами таких пристроїв, як кінематограф або голограма, але пізніше їх розробляли команди з інших країн). Більш того, відомі польські вчені часто працювали за кордоном.

«Приклади - це Юзеф Хофманн (Józef Hofmann)- винахідник автомобільних двірників і скріпок, що жив в США, Мечислав Беккер (Mieczysław Bekker), який сконструював елементи марсохода в США, Хіларі Копровский (Hilary Koprowski), який створив вакцину від поліомієліту в США, і, нарешті, Хенрік Магнускі (Henryk Magnuski), який також винайшов і побудував першу модель рації. Одним з творців перших зубних паст був Оскар Тропловіц (Oscar Troplowitz) з Глівіц, який розвивав свою кар'єру в Німеччині. З цих причин, як можна зробити висновок, деякі винаходи поляків, які емігрували, більш відомі за кордоном, ніж на річці Вісла», - читаємо ми в «Білій книзі...».

Що стосується комп'ютера, що фігурує у відповідях, то це перший в світі модульний 16-розрядний мінікомп'ютер K-202, оснащений 8 МБ оперативної пам'яті - робота Яцека Карпінського (Jacka Karpińskiego) з 1969 року. З іншого боку, Казімєж Жеглень (Kazimierz Żegleń) і Ян Щепанік (Jan Szczepanik), які працювали на рубежі XIX і XX століть, належать до числа тих, хто вважається творцями бронежилета. Коли респондентів просили дати вільні відповіді, імена сучасних винахідників згадувалися рідко (поляки дуже рідко, але іноді згадували, наприклад, Збігнєва Релігу (Zbigniewa Religę), Міхала Клейбера (Michała Kleibera) і Александра Вольщана (Aleksandra Wolszczana).

Респондентів також запитали, чи чули вони про окремих вчених. У Польщі найбільш впізнаваними були: М. Копернік (M. Kopernik) (97%), М. Склодовська-Кюрі (M. Skłodowska-Curie) (96%), І. Лукасевич (I. Łukasiewicz) (77%), Я. Гевеліуш (J. Heweliusz) (56%), І. Домейко (I. Domeyko) (47%). С. Банах (S. Banach) (43%), Л. Хіршфельд (L. Hirszfeld) (28%). Наприклад, в США найбільш визнаними польськими вченими були: М. Склодовська-Кюрі (61%), М. Копернік (50%), Л. Хіршфельд (11%), С. Банах (10%), К. Функ (10% ).

Під час конференції президент IBRiS Марцін Дума (Marcin Duma) зазначив, що польський тест на коронавірус є одним з останніх національних досягнень, які заслуговують на заохочення. «Час пандемії - непоганий час для науки. Це час, коли в області іміджу можливості продемонструвати свої досягнення величезні. Якщо ми подивимося, як працюють вчені в інших країнах, як вони розповідають про свої досягнення в боротьбі з пандемією, як служать іміджу своєї науки, то, можливо, це мета, яку ми повинні переслідувати», - сказав він.

Автори дослідження підготували безкоштовний онлайновий «Довідник передового досвіду в образі польської науки» (Podręcznik dobrych praktyk wizerunku polskiej nauki). Подробиці доступні за адресою (PAP).

Джерела

Biała księga wizerunku polskiej nauki

Wizerunek polskiej nauki w kraju i za granicą

Podręcznik dobrych praktyk wizerunku polskiej nauki

Które polskie wynalazki znają mieszkańcy UE i USA? Ciekawe wyniki sondażu IBRiS

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати