19 грудня 2017, 16:37

Як українці Гаагу підкорювали…

Опубліковано в №51 (601)

Дмитро Форемний
Дмитро Форемний LL.M. Innovating Justice Agent в HiiL

07.12.2017 р. троє інноваційних юристів з України відвідали HiiL Innovating Justice Forum в Палаці Миру в Гаазі. Після кількох місяців підготовки захід протягом дня продемонстрував найсвітліші голови у сфері інновацій у праві та правосудді з різних куточків світу. Пітчі старапів перепліталися з інтерактивними сесіями, панельними дискусіями та креативними інсталяціями. Все це було пов'язано єдиною темою – подолання бар’єрів у правосудді.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IJForum17-398

Я поділюся з вами історією трьох наших колег, враженнями від заходу, цитатами, які надихали, а також новинами, що вплинуть на розвиток Українських інновацій у праві в наступному році. Однак спочатку варто дати трохи контексту і розповісти про організатора заходу – HiiL.

Почну з того, що HiiL є акронімом від the Hague Institute for Innovation in Law – це фундація, яка виникла більше ніж 10 років тому як приватно-публічне партнерство в Нідерландах. HiiL поєднує в собі три різні світи: академічний (з ґрунтовними дослідженнями), нормотворчий (допомагає будувати процедури майбутнього) та світ підприємництва (що втілився в акселераторі для стартапів у сфері права). Все це відбувається на глобальному рівні за участю посадовців держав, міжнародних корпорацій та донорів, а також на місцевому рівні в різних країнах через заходи, співпрацю з місцевими лідерами та підтримку стартапів. В Україні HiiL розпочав свою діяльність на початку 2016 р. з масштабного дослідження щодо юридичних потреб населення та доступності правосуддя.

Насамперед, важливо розібратися з дефініціями, щоб зрозуміти, з чим ми маємо справу. В цьому сенсі я намагаюся знайти найбільш лаконічне пояснення слову «justice», яким ми часто оперуємо в HiiL. Річ у тім, що це слово має кілька конотацій, а саме правосуддя, юстиція та справедливість. В серці трьох понять «cистема правосуддя», «міністерство юстиції» та «Вищий суд справедливості» англійською мовою є одне слово «justice».

Таким чином, поширене на заході поняття «access to justice» (у соціальних мережах просто #a2j), що перекладається як доступ до правосуддя, трактується широко та включає не лише судову гілку влади. A2J та інновації в правосудді охоплюють полегшення юридичних процесів та процедур, доступ до правової допомоги, підвищення обізнаності про права та їх захист, можливість незалежного і прозорого слухання та вирішення спорів. В таких широких рамках HiiL поставив перед собою мету до 2030 р. допомогти дістати доступ до правосуддя для 30 млн людей в усьому світі. Україна тут відіграє не останню роль.

Якщо зануритися глибше, то ви можете побачити, що тематика доступу до правосуддя значно корелює з популярним сьогодні поняттям «legal tech». На мою думку, a2j – це часто той самий legal tech, однак з позиції суспільного блага, а не бізнесу.

Назад у школу

Тепер можемо сміливо повертатися до пригод Українців на форумі та у школі підприємництва у праві, що йому передувала.

Наші герої – це одесит Денис Іванов з Pinky Solutions (онлайн платформа вирішення спорів) та Наталія Владімірова з київського PatentBot (чат-бот для реєстрації торгових марок в Україні та США). Обидва проекти отримали нагороди у жовтні цього року на Innovating Justice Boostcamp – фіналі Української частини конкурсу від HiiL. Третю команду, учасницю тогорічного HiiL Innovating Justice Challange під назвою EasyTender, представляв Микола Смірнов з Дніпра. EasyTender є апологетом Prozzorro та юридично підтримує користувачів системи закупівель, допомагаючи економити наші з вами бюджетні гроші. Цю команду, як і декілька інших з минулого року, HiiL підтримав за їхню унікальність, успішність та відданість соціальній місії.

forum 2

Отже, наша трійця інноваторів прибула до Гааги не в день форуму, а за тиждень до його початку, щоб взяти участь у школі підприємництва у праві, або Justice entrepreneurship school мовою оригіналу.

Протягом семи днів до кульмінаційної події тривала напружена робота Дениса, Наталії, Миколи та ще 13 відібраних проектів з різних країн. Тиждень команди проходили унікальну школу від HiiL, що була доступна лише найкращим інноваторам з США, Нідерландів, країн Африки, Середнього сходу та України. Унікальність полягала в тому, що наші інноватори вивчали не лише вже базові поняття у світі стартапів (бізнес-канву, маркетинг у соціальних мережах та стратегії пошуку інвестицій), а ще й спеціалізовані модулі. Наприклад, серед таких модулів було навчання роботі на юридичних ринках інших країн та вивчення практичної методології вимірювання позитивного впливу на суспільство.

Коли я говорю про навчання, це не означає, що трійця спала, а лектор розповідав. Кожен модуль – це високо інтерактивне заняття з викладачем міжнародного рівня: 20 хв – презентація ментора, 5 хв – обговорення свого бачення у групах з 2-3 осіб, 5 хв – опис застосування ідей до вашого проекту, 10 хв – обговорення висновків та рекомендацій щодо найкращих практик з досвіду.

WhatsApp Image 2017-12-07 at 8.48.13 PM Така школа більше схожа на активний обмін досвідом, адже кожен засновник проекту має унікальні навички та історію, яка привела його до інновації. Наприклад, Наталія з PatentBot є одним з найвідоміших українських патентних перевірених; Денис з Pinky є викладачем, асистентом професора та розробником бота для студентів-юристів під назвою Milana.

За консультаціями для участі у тендерах до Миколи з EasyTender вже звертаються компанії з Європи та США. Уявіть ще 13 таких унікальних людей в одній кімнаті? Проводити лекції для таких особистостей було б щонайменше злочином. Мені пощастило фасилітувати сесію щодо пошуку інвестицій, від чого я отримав неабияке задоволення.

Школа проходила у двоповерховому офісі HiiL у центрі Гааги, що межує з парком. Це дозволило нам комбінувати напружену роботу з прогулянками містом миру та справедливості.

Найголовніший захід року для інноваторів

Тепер, коли ви дізналися трохи більше інсайдерської інформації про те, що відбувалося перед форумом, перейдемо до головного івенту в галузі правових інновацій 2017 р. Захід під назвою Innovating Justice Forum проходить вже 7-й рік поспіль як кульмінація міжнародних і місцевих зусиль HiiL та конкурсу стартапів.

Місце проведення форуму більше ніж символічне – Палац Миру в Гаазі, що був збудований у середині ХІХ ст. Ця локація відома тим, що там розташований Міжнародний суд ООН та Постійна палата третейського суду. Мета форуму – показати, що бар'єри до правосуддя і справедливості можуть бути зламані за допомогою інновацій. Причиною інновацій є проблеми, які існують у пересічних людей.

Тут добре підходить цитата з панельної дискусії, зазначена Chief Innovation Officer Міністерства юстиції ОАЕ паном Abdulla A.J. Al-Majid: «Правосуддя – це не про державу, це про людей. Це про те, що люди мають бути щасливими».

Більш класичні сесії були розбавлені розвагами у вигляді короткометражних фільмів (наприклад, «Танець справедливості») та різними активностями (зокрема, вправами для підвищення енергії). У перервах можна було зайти до надувного іглу, де мрійливий голос у навушниках ставив запитання для роздумів щодо справедливості та вирішення пов'язаних проблем.

Пітчі, що підкорювали Гаагу

Ключовим моментом заходу, навколо якого все вибудовувалося, були пітчі стартапів, обрані в рамках конкурсу Innovating Justice Challange з різних країн. Саме тут наші герої підкорювали Гаагу.

IJForum17-217 У цьому році до конкурсу подали заявки більше ніж 600 проектів, 15 з яких були в той день на сцені. Кожен вже був переможцем та отримував заслужені призи. Проте легкий дух змагальності ніколи не буває зайвим.

З 15 проектів 10 були представлені з різних країн Африки, по одному з США та Нідерландів. Від України було 3 стартапи, що вже є показником.

Кожен проект мав 4 хв на виступ, а також 2 хв на запитання та відповіді. Варто відзначити, що всі презентації були надзвичайно майстерними, чіткими та вкладалися у відведений час.

Одразу відчувалась велика робота, здійснена під час інкубації нашими командами в Києві та під час школи в Гаазі. Українська трійця додатково виділялася технологічністю проектів та міжнародними амбіціями.

Під час форуму був відзначений Дмитро Коваль з Одеси як переможець конкурсу талантів від HiiL з України. Він потрапив до списку «Persons to Watch 2018». Дмитро входив до спостережної місії на Донбасі, переймається проблемами міжнародних злочинів, колективної пам'яті, має досвід підприємництва та роботи в громадському секторі. На жаль, він не зміг приїхати, адже з Дмитром Гаага точно була б нашою!

Хороші новини

Крім того, форум приніс декілька додаткових хороших новин. По-перше, було вирішено, що окрім 3-х команд (Дениса, Наталії та Миколи), в акселераційну програму HiiL у 2018 р. потраплять ще 3 команди з України: платформа, яку розробляє OpendDataBot, новий проект від «Дом Юриста» та команда «Суд На Долоні». Всі 6 команд отримають підтримку менторів та гранти на розвиток. Вважаю, що ці проекти змінять обличчя української правової системи. Про них ви ще неодноразово почуєте в наступному році.

По-друге, HiiL створює альянс з одним з найбільших світових legal tech компаній з США – LegalZoom. Це допоможе підтримувати стартапи сучасними технологіями та спільно йти до мети доступності правосуддя. PatentBot вже мав одну зустріч з LegalZoom на теренах Гааги, про результати якої ми дізнаємося пізніше.

IMG_6239

По-третє, в рамках продовження співпраці HiiL та міністерства юстиції ОАЕ, Innovating Justice Forum 2018 пройде в Дубаї. Це було несподіванкою для всіх присутніх на форумі, оскільки остаточні домовленості були узгодженні саме в день заходу. Напевно, Палац Миру надихає на великі справи.

Після такого насиченого тижня, сповненого емоціями, знаннями та гарними новинами, в ніч після форуму Денис, Наталія, Микола і вся команда HiiL видихнули з полегшенням та спали міцно, мріючи про те, що нам принесе новий 2018 рік.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати