Офіційний орган з торгівлі вином Бордо Conseil Interprofessionnel du Vin de Bordeaux (CIVB або Бордо Винна рада), здобув перемогу в судовому процесі проти підробників в Китаї, після того як верховний суд східної провінції Шаньдун країни відхилив позов місцевої виноробної компанії скасувати своє рішення щодо виробництва підроблених бордоських вин.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Бордоські вина - це ікона виноробства. Традиції і непорушність, класифікація з 1855 року! Понад півтори сотні років тому. Вина Бордо виробляються в однойменному виноробному регіоні на південному заході Франції. Він займає друге місце в світі за площею під виноградники, близько 1,15 тис. км² (перше місце займає французький виноробний регіон Лангедок). У регіоні розташовано 60 аппелласьонів і понад 8500 виробників. Завдяки поєднанню унікальних кліматичних, географічних та геологічних умов в тандемі з майстерністю талановитих виноробів бордоські вина завоювали у світі приголомшливий успіх.
Аппелласьон - це офіційно встановлена законом територія, на якій вирощують виноград і роблять вино. Зазначимо, що аппелласьон - це не вино і не виноград, а саме ділянка землі. Цей термін стосується найчастіше до виробництва французьких вин. У 1935 році був виданий закон, який розбив французькі виноградники на аппелласьони. Стосовно кожного конкретного аппелласьона складається декрет, в якому обумовлюються межі аппелласьона, тип і колір вина, технологія приготування, вміст алкоголю у вині і т.п. Винороби не мають права відступати від закону і висаджувати на даній території інші сорти винограду, оскільки вони не зможуть маркувати свою продукцію ім'ям даного аппелласьону.
За словами організації, що представляє виробників вина регіону (CIVB), постачальник вина, який демонстрував підроблені вина Бордо на виставці в Китаї, в ході судового процесу був визнаний винним.
Interprofessionnel Conseil du vin de bordeaux (CIVB) заявляє, що обвинувальний вирок в шанхайському суді - і 18-місячний умовний термін тюремного ув'язнення, який супроводжував вирок, - вперше для виноробного колективу в Китаї.
Позов про порушення прав інтелектуальної власності був поданий після захоплення в березні 2019 року майже 10 000 підроблених пляшок Бордо - з декількох найменувань - на стенді експонента на ярмарку вина в Ченду. Операція стала результатом співпраці між CIVB і китайською владою, організованої напередодні заходу. Крім умовного покарання, неназваний злочинець був оштрафований на 50 000 юанів (близько 7 000 доларів США) особисто, а його компанія була оштрафована на 100 000 юанів (14 000 доларів США).
У своїй заяві президент CIVB Бернард Фарджес привітав «інвестиції і рішучість китайської влади довести це питання до кінця», додавши, що це буде стимулювати інші кримінальні дії проти підсобників у Китаї, і що тюремне ув'язнення стане значним стримуючим фактором. Адже Китай є найбільшим ринком для бордоських вин в світі, на нього припадає 23% обсягу виробництва регіону і 27% за вартістю.
«Перше засудження» за підроблені вина Бордо в Китаї. Виноробна рада Бордо оголосила про знаменну перемогу в боротьбі з підробками в Китаї за допомогою місцевої влади. Виробник, який виставляв підроблені вина Бордо на торговельній виставці в Китаї, був визнаний винним і засуджений судом Пудуна в Шанхаї до 18 місяців умовного тюремного ув'язнення. «Бордо є першим колективним товарним знаком, який здобув перемогу в кримінальному процесі в Китаї», - йдеться в повідомленні. Водночас, в 2015 році Бордо отримав в Китаї статус «географічного зазначення» (geographical indication, GI). Існує три варіанти лейблів GI: PDO (protected designation of origin) - захищене зазначення місця походження, PGI (protected geographical indication) - захищене географічне зазначення і TSG (traditional specialities guaranteed) - гарантія традиційності.
Представник CIVB повідомив що вина, використані в останній постанові, включали безліч найменувань в межах Бордо.Decanter.com. Торговий орган висловив надію, що судове рішення і засудження створить прецедент для майбутніх справ. «В даний час очікується ще 15 кримінальних справ», - додав представник.
У той час як засуджений в Шанхаї не названий, CIVB повідомив, що він попередив владу після того, як став підозрюваним стосовно до експонатів, запланованих до участі у ярмарку вина в Ченду в березні минулого року. Поліція конфіскувала вина, представлені експонентом на виставці, а потім виявила контрафактну партію в 10000 пляшок, повідомляє CIVB. Влада Ченду передали справу в Шанхай, а CIVB запропонував технічну підтримку. Поряд з умовним ув'язненням засудження включало в себе штраф у розмірі 100 000 юанів (13 000 євро / 11 000 фунтів стерлінгів) за залучену компанію і 50 000 юанів, які повинні бути виплачені винним, повідомив CIVB.
«CIVB вітає інвестиції і рішучість китайської влади довести справу до успішного завершення», - сказав президент CIVB Бернард Фарджес. Організатори винної ярмарки в Ченду не припускали ніяких порушень.
У той час як підроблене прекрасне вино є глобальною проблемою, там була особлива увага на Китай, як країна перетворилася на великий ринок в 21 - му столітті. Винороби від Шампані до долини Напа прагнули до більшого захисту товарних знаків, працюючи в координації з китайськими чиновниками. Високий суд в Шаньдуні залишив в силі попереднє рішення суду першої інстанції, винесене в липні 2018 року, відповідно до якого компанія Yantai Bai Qi Wine Company порушила законні права на інтелектуальну власність Бордо, і що вона зайнялася недобросовісною конкуренцією, продаючи вина з етикетками Бордо, географічно зазначеними (GI) виноробного регіону в Китаї.
Підроблені бордоські вина, вироблені Бай Ци в Шаньдуні, показують чіткі назви Бордо, що охороняється як географічне зазначення (GI) в Китаї.
Ця інформація особливо важлива, оскільки вона підтримує зусилля Бордо щодо захисту своєї інтелектуальної власності в багаторічній боротьбі з контрафакцією вин в Китаї, одному з найприбутковіших експортних ринків. Щороку приблизно 40% за обсягом експортованих бордоських вин відправляється в країну.
Перемога в суді була розкрита тільки CIVB лише нещодавно, попри те, що рішення було винесено ще в травні цього року. Викриття прийшло приблизно через місяць після того, як Франція і Китай підписали угоду про запобігання підробки товарів з географічним зазначенням, включаючи шампанське, вина Бордо, віскі, сир та інші продукти. Найвідоміший виноробний регіон в Китаї, вина Бордо від початкового рівня Cru Bourgeois до вин першого зростання від Château Lafite Rothschild стали жертвами підробок і наслідувачів.
В останні роки CIVB - орган з торгівлі вином, що представляє понад 7000 виробників в регіоні Бордо, активізував свої зусилля по боротьбі з контрафактними винами. З 2011 року він застосовує права інтелектуальної власності для майже 50 бордоських GI в рамках правової бази Китаю. У 2012 році рада отримала визнання geographical indication GI для «Бордо», яке діє до 2022 року.
Важко точно визначити, які саме частини Китаю несуть відповідальність за випуск великої кількості підроблених вин. Але, як правило, вважається, що шахраї працюють у виноробних регіонах, де є таке обладнання, як розливні машини. Провінція Шаньдун, зокрема, є розсадником для виробництва підроблених вин, оскільки провінція півострова є найбільшим за обсягом виноробним регіоном Китаю, де проживають найбільші за обсягом виробники вина в країні, в тому числі Changyu Pioneers і виноробня GreatWall.
Нова тактика. На відміну від інших судових справ, що є незвичним у цій справі, як підкреслила юридична фірма Wanhuida Intellectual Property, що представляє Бордо, це те, що це був позов колективної торговельної організації CIVB, що представляє понад 7000 виноробів по всьому Бордо, проти фальсифікаторів вина. замість окремої компанії або людини. Це також використання нової хитрості в цивільному позові проти винних шахраїв. Під час першого судового розгляду в проміжному суді провінції Шаньдун CIVB зажадала судової заборони на заморожування банківських рахунків Бай Ци, фактично паралізуючи його виноробний бізнес. Ця тактика вплинула на клопотання Бай Ци про банківські кредити і його щоденну роботу. Це «значно підвищило ефективність судових засідань» і дає нове дослідження для організацій або приватних осіб по боротьбі з контрафактним вином, зазначає юридична фірма. Незабаром після рішення суду на користь CIVB компанія Bai Qi виплатила штраф у розмірі 500 000 юанів (71 400 доларів США). Але проходження переможного кола здається ще передчасним. Пошук Yantai Bai Qi китайською мовою корпоративної пошукової системи Tianyancha.com показав, що у його власника, Лю Сяо Ліна, є шість різних компаній під його ім'ям, і всі вони пов'язані з виробництвом вина - якщо не з підробкою.
Нагадаємо, що 20 вересня 2019 року Верховною Радою ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правової охорони географічних зазначень». За рішення проголосували 277 народних депутатів. Метою прийняття закону є забезпечення виконання зобов’язань України у сфері європейської інтеграції в частині узгодження вимог чинного законодавства України щодо охорони прав на географічні зазначення із правом Європейського Союзу. Законом надається нове визначення термінів «географічне зазначення», «назва місця походження товару» тощо; уточнюються умови надання правової охорони географічному зазначенню та підстави для відмови в наданні такої охорони; визначаються умови надання правової охорони омонімічному географічному зазначенню; уточнюється коло осіб, які мають право на державну реєстрацію географічного зазначення; переглядаються вимоги до заявки на реєстрацію; удосконалюється порядок проведення експертизи заявок на географічні зазначення; визначаються вимоги до технічних умов, яким повинен відповідати товар, для якого заявляється зазначення; уточнюється перелік прав та обов’язків, що випливають з державної реєстрації географічних зазначень тощо.
Міністерство аграрної політики та продовольства України у квітні 2019 року затвердило перелік пріоритетних географічних зазначень, над реєстрацією яких працює проєкт ЄС "Географічні зазначення в Україні". Зокрема, першими українськими продуктами із зареєстрованими в Україні ГЗ будуть: вино - захищена назва походження "Шабський", "Ялпуг", "Закарпаття" і "Білгород-Дністровський", сир - "Гуцульська овеча бриндзя", кавун - "Херсонський кавун", черешня - "Мелітопольська черешня", мед - "Карпатський мед".
Джерела
Bordeaux wine body wins key counterfeit lawsuit in China.
‘First conviction’ over fake Bordeaux wines in China.
Bordeaux Wine Council wins court appeal against counterfeiter in China.