18 березня 2015, 11:01

Відкриття інтернет-магазину: перспективний startup

Опубліковано в №10-11(456-457)

Андрій Степанов «Софоклеус і Партнери Консалтинг, ЮФ» юрист
Тамара Гуленко «Софоклеус і Партнери Консалтинг, ЮФ» юрист

На сьогодні інтернет-бізнес є найвигіднішим інструментом продажу, який має успіх у всьому світі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Серед можливостей та переваг виокремлюють ось такі:

  • зниження накладних витрат і збільшення прибутку підприємства;
  • на сайті рекламуються товари та послуги, приймаються замовлення;
  • пропонуються різні варіанти оплати замовлених товарів, враховуючи і оплату   «електронними» грошима;
  • магазин працює без вихідних і перерви;
  • віртуальна площа для розміщення товарів практично необмежена;
  • покупець має доступ до розміщеного на сайті товару в режимі реального часу і з будь-якого місця на земній кулі, де є інтернет;
  • віртуальні торговельні площі можна взяти в аренду, як і в звичайному магазині;
  • вартість і строк створення віртуального магазину набагато менші;
  • відсутність у потребі отримання численних дозволів та візитів органів контролювання (СЕС, пожежна).

Однак, як і в будь-якій іншій справі, є деякі нюанси пов’язані з відкриттям, оподаткування, а також ефективним функціонуванням інтерент-бізнесу.

Розберемо детальніше, що є інтернет-магазин.

Інтернет-магазин є публічною пропозицією продавця укласти договір купівлі-продажу на умовах, зазначених на сторінках сайту на момент здійснення замовлення, а покупець, оформляючи замовлення, приймає пропозицію укласти договір купівлі-продажу.

Цивільний кодекс України (ЦКУ) передбачає, що «пропозиція товару в рекламі, каталогах, а також інших описах товару, звернених до невизначеного кола осіб, є публічною пропозицією укласти договір, якщо вона містить усі істотні умови договору» (ч. 1 ст. 699 ЦКУ).

Істотними умовами договору купівлі-продажу є: предмет договору (товар, наявний у продавця, чи буде придбаний їм у майбутньому) та ціна.

Більше того, відносини покупця з інтернет-магазином регулюються також ст. 702 ЦКУ, згідно з якою "сторони можуть укласти договір купівлі-продажу товару на підставі ознайомлення покупця із зразком товару (за описом, характеристикою, каталогом тощо). Договір купівлі-продажу товару за зразком є виконаним з моменту доставки товару в місце , встановлене договором, а якщо місце передання товару не встановлене договором, – з моменту доставки товару за місцем проживання фізичної особи-покупця або знаходженням юридичної особи-покупця, якщо інше не встановлено договором або законом.

Слід зазначити, що згідно з ч. 3 зазначеної статті, «покупець до передання товару має право відмовитися від договору за умови відшкодування продавцеві витрат, пов'язаних із вчиненням дій щодо виконання договору».

Однак дія цієї норми не поширюється на відносини, що виникають у разі придбання покупцем товару неналежної якості, або товар належної якості, не підійшов покупцеві за розміром, фасоном, кольором тощо.

У таких випадках діють положення Закону України «Про захист прав споживачів» і тут є свої нюанси і підводні камені, але тут і найважливішим є товар.

Кожне підприємство чи підприємець може вести торговельну діяльність через інтернет-магазин і продавати свої товари у всьому світі.

Для цього тільки необхідно створити веб-сайт, на який потенційні покупці будуть заходити, вибирати і замовляти товар.

Як і для будь-якого бізнесу, для початку торгівлі через інтернет необхідно зареєструватися субʼєктом підприємницької діяльності-фізичною особою, або створити юридичну особу і стати на облік у податковій. Цей бізнес, як і будь-який, веде до отримання доходу його власником, а відповідно підлягає оподаткуванню. Це, звичайно, залежить від цілей, які були поставлені підприємцем.

Вибираємо організаційно-правову форму

Якщо ви збираєтеся починати бізнес самостійно, і заплановані обсяги доходів на перших етапах будуть невисокі, цілком достатньо буде зареєструватися як фізичної особи підприємця (далі – ФОП).

Якщо партнерів декілька, і ви хочете зафіксувати частку участі кожного і розподіл доходів від участі в бізнесі відповідно до розміру внесків, то слід реєструвати юридичну особу, найбільш зручною формою в цьому випадку товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ). У статуті ТОВ можна передбачити частку участі кожного з партнерів, за рахунок чого кожен з учасників формує свій вклад (це можуть бути не тільки гроші, а й інше майно - обладнання, будівлі, приміщення, права інтелектуальної власності тощо).

На початковій стадії відкриття інтернет-магазину, потрібно реєструватися як ФОП, оскільки до плюсів можна віднести:

– підприємець вільно може розпоряджатися заробленими грошима (можна зняти кошти з рахунку в будь-який момент);

– нескладна процедура реєстрації та припинення фізичної особи-підприємця;

– нескладний облік доходів і витрат (реально впоратися самому);

– підприємці викликають менший інтерес для органів контролювання, а також платять менші штрафи, ніж юридичні особи.

Вибираємо систему оподаткування

В Україні є дві форми системи оподаткування - це загальна та спрощена системи оподаткування.

Кожен підприємець може вибирати для себе найбільш зручну для них форму.

Ми зупинимося на спрощеній системі оподаткування.

Фізичні та юридичні особи, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, мають деякі обмеження щодо видів діяльності, чисельності працівників і доходів таких суб'єктів.

Вони також повинні відповідати деяким критеріям. Платники єдиного податку звільняються від обовʼязку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на прибуток, податку на доходи фізичних осіб, земельного податку та інші.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи» №71-VIII від 28.12.2014 фізичних осіб – підприємців платників єдиного податку було поділено на три  основні групи.

Основними новаціями для спрощенців стало зменшення кількості груп, зниження відсоткових ставок,  розширення кола платників тощо.

Так, замість шести груп платників єдиного податку внесеними змінами передбачено 4 групи.

Тобто, з 1 січня всі платники єдиного податку третьої-шостої груп, які  перебували на обліку в органах фіскальної служби до 01.01.2015, з початку  поточного року вважаються платниками податку третьої групи.

 Ось коротка характеристика кожної з них:

Система оподаткування

Обмеження щодо обсягу виручки та кількості найманих працівників

Ставка податку

Термін сплати

Загальна система

Немає обмежень

 

 

 

Єдиний податок перша група

Обсяги доходу не перевищують протягом року 300 000 грн.

Можливо працювати без найманих працівників

1-10% мінім. зарплати

авансом не пізніше 20 числа поточного місяця

Єдиний податок друга група

Обсяг доходу протягом року не перевищує  1,5 млн грн. У трудових відносинах з підприємцем може перебувати не більше 10 осіб

 

2-20% мінім. зарплати

авансом не пізніше 20 числа поточного місяця

Єдиний податок третя група

Обсяг доходу протягом року не перевищує  20 млн грн. Немає обмежень щодо кількості найманих працівників.

 

4% від доходу або ПДВ + 2% від доходу

Протягом 10 днів після здачі декларації

Якщо Ваш прибуток за звітний період становить більшу суму, ніж та, яка встановлена для вашої групи, то ви повинні подати заяву до податкової інспекції про переведення вас в іншу групу.

Вибираючи системи оподаткування, слід відштовхуватися від передбачуваного рівня прибутковості магазину, кількості найманих працівників, можливості підтвердити документально витрати, передбачуваного кола покупців.

Підприємці на загальній системі оподаткування є платниками ПДВ під час дотримання умов, визначених ст. 180 Податкового кодексу України (ПКУ).

Обовʼязковій реєстрації платниками ПДВ підлягають підприємці, які за останні 12 календарних місяців досягли обсягу оподатковуваних операцій в 1 млн грн (ст. 181 ПКУ).

Що є доходом для субʼєкта на спрощеній системі оподаткування.

Для фізичних осіб підприємців – це прибуток, який отримують протягом податкового (звітного) періоду в готівковій або безготівковій формі, матеріальній або нематеріальній формі.

Для юридичних осіб – це прибуток, зокрема отримана від представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом звітного податкового періоду в готівковій або безготівковій формах, а також матеріальній або не матеріальній формі.

Якщо сказати у кількох словах, то обкладаються всі суми, що надійшли у касу або на рахунок платника податку, незалежно від умов і подальших витрат.

Переваги спрощеної системи оподаткування:

1. Простота нарахування єдиного податку.

2. Спрощене ведення обліку і відносна простота заповнення звітності.

3. Звільнення від сплати деяких податків та обовʼязкових платежів.

4. Можливість бути платником ПДВ за власним бажанням.

Недоліки спрощеної системи оподаткування:

1. Обмеження за видами діяльності.

2. Обмеження з отриманого прибутку.

3. Обмеження стосуються кількості найманих працівників.

4. Негативні нюанси роботи фізичних осіб підприємців з юридичними особами, які перебувають на загальній системі оподаткування.

5. Розмір податку для платників першої та другої групи не залежать від результатів діяльності.

Підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, також платять Єдиний соціальний внесок, що нараховується за календарний квартал до 20 числа місяця, наступного за цим кварталом. Звітним періодом є рік.

Застосування РРО (касового апарату) платником єдиного податку

Згідно з п. 296.10 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої-третьої груп не застосовують реєстратори розрахункових операцій (РРО).

Але найближчим часом цей пункт діятиме в новій редакції: «Платники єдиного податку другої та третьої (фізичні особи – підприємці) груп під час здійснення діяльності на ринках, під час продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, а також платники єдиного податку першої групи не застосовувати реєстратори розрахункових операцій».

Отже, вільно працювати без РРО зможуть тільки єдинники першої групи. Єдинники другої і третьої груп не будуть застосовувати РРО тільки під час продажу товарів на ринках або через пересувну дрібнороздрібну мережу.

В інших випадках вони зобов'язані при готівкових розрахунках застосовувати РРО в загальному порядку. Але ця вимога набуде чинності для єдинників третьої групи з 01.07. 2015, а для єдинників другої групи – з 01.01.2016.

Стосовно відкриття рахунку в банку

Оскільки інтернет-магазин може обмежити себе в спілкуванні з клієнтом, формою замовлення товару, безготівковою оплатою і доставкою курʼєрською службою, то наявність банківського рахунку для інтернет-магазину, власником якого є ФОП, є не те, що необхідність, а зручний засіб розрахунку з покупцем товару.

Для юридичної особи банківський рахунок необхідний однозначно.

Ось тепер, коли субʼєкт підприємництва зареєстрований, перебуває на обліку в органах доходів і зборів, Пенсійному фонді України, відкрив поточний рахунок у банку, можна починати торгівлю.

Декілька слів щодо ведення обліку та звітності

Особливу уваги необхідно звернути на ведення обліку і складення звітності платниками єдиного податку, адже за законодавством встановлено ряд особливостей.

Так, згідно з пунктами 1, 2, 3 (не платники ПДВ) групи зобов’язані вести Книгу обліку доходів (щоденне за підсумками робочого дня відображення отриманих доходів).

Книгу обліку доходів та витрат, спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат –  необхідно вести платникам ПДВ третьої групи.

Щодо вимог з внесення записів до Книги обліку доходів за єдиним податком – таких вимог немає, не має потреби розписувати кожну операцію, також немає вимоги зберігати для перевірки документи, які підтверджують отримання доходів.

До книги обліку доходів і витрат, яку веде підприємець (єдиний податок), суми доходу заносяться не раз на місяць, а в день виникнення такого доходу.

І наостанок слід зазначити, що вчасно надана кваліфікована юридична допомога вбереже вас від негативних наслідків і зайвих фінансових витрат.

Успіхів у відкритті та веденні інтернет-бізнесу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати