31 серпня 2018, 10:53

«Start up» в нотаріальну діяльність

Опубліковано в №35 (637)

Анна Мельник
Анна Мельник Головне територіальне управління юстиції у м. Києві

Останнім часом, здобувши освіту бакалавра та магістра права, молодий юрист замислюється, яку юридичну професію обрати. Отримавши юридичну освіту, можна обрати свій «Start up» в професію адвоката, судді чи нотаріуса. Професія нотаріуса є по-своєму цікавою, ніж усі інші; з кожним роком вона все більше розвивається, вдосконалюється, а також додаються нові функції, що надає можливість бажаючим розвиватися та реалізуватися у правовій сфері.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наразі бажаючі студенти юридичних спеціальностей, які здобувають ступінь «бакалавр права», легко можуть стати частиною нотаріату та пройти практику в державних нотаріальних конторах, а потім влаштуватися на роботу.

Нотаріат в Україні – це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені Законом України «Про нотаріат» (далі – Закон), з метою надання їм юридичної вірогідності.

Нотаріус – це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві, або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Як стати нотаріусом: вимоги та кроки «Step by step»?

Нотаріусом може бути громадянин України, який має повну вищу юридичну освіту; володіє державною мовою; має стаж роботи у сфері права не менш як шість років, з них помічником нотаріуса або консультантом державної нотаріальної контори – не менш як три роки; склав кваліфікаційний іспит і отримав свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю. Не може бути нотаріусом особа, яка має судимість, обмежена у дієздатності або визнана недієздатною за рішенням суду.

Нотаріусу забороняється використовувати свої повноваження з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки чи пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб.

Нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об’єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої діяльності.

Також особа повинна бути відповідальною, сумлінно ставитися до своєї професії, бути уважною, мати велике бажання розвиватися та весь час вдосконалюватися. Адже на сьогодні наше законодавство постійно змінюється, приймаються нові закони, підзаконні нормативно-правові акти, додаються нові функції. Чим більше у вас знань, тим більш ви кваліфіковані, адже напрямків у сфері нотаріату дуже багато – це і оформлення довіреностей, заяв, посвідчення різноманітних угод, спадкування, і реєстрація права власності на нерухоме майно, реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців тощо.

Особа, яка має намір здійснювати нотаріальну діяльність і відповідає вимогам, передбаченим ст. 3 Закону, згідно з Порядком допуску до складання кваліфікаційного іспиту та проведення кваліфікаційного іспиту Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2011 р. №1905/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 липня 2011 р. за №926/19664 (далі – Порядок), не пізніше ніж за двадцять днів до дня проведення кваліфікаційного іспиту особисто подає до відповідного головного територіального управління юстиції заяву на ім’я начальника головного територіального управління юстиції про внесення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату (далі – Комісія) подання про допуск цієї особи до кваліфікаційного іспиту.

Комісія на підставі подання головного територіального управління юстиції розглядає подані заінтересованими особами документи та приймає рішення про допуск до складання кваліфікаційного іспиту чи відмову у такому допуску.

Цьогорічною новацією є те, що за місяць до проведення кваліфікаційного іспиту Міністерство юстиції України на своїй офіційній інтернет-сторінці опублікувало всі тестові запитання, що надавало можливість кандидатам якісно підготуватися до кваліфікаційного іспиту. В свою чергу така більш якісна підготовка дала змогу підвищити відсоток успішного складання іспиту до загальноєвропейського, що свідчить про те, що іспит проводиться максимально прозоро.

Після успішного складання кваліфікаційного іспиту особа отримує Свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю – за процедурою, передбаченою Порядком.

Повідомлення про результати проведення кваліфікаційного іспиту розміщується на офіційній інтернет-сторінці Міністерства юстиції України в день ухвалення Комісією відповідного рішення, що є новелою у законодавстві.

Згідно інформації сайту Міністерства юстиції України, за результатами кваліфікаційних іспитів на право займатися нотаріальною діяльністю, які тривали з 26 липня по 9 серпня, в Україні з’явилося 207 нових нотаріусів. Всього до іспиту було допущено 539 кандидатів, тобто склали іспит 38% кандидатів (про це повідомила заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова).

За її словами, такий відсоток тих, хто склав іспит, є загальноєвропейським стандартом. «Якби іспит складало 10% кандидатів, це означало б, що не забезпечується доступ до професії, а якби складало більше 50%, то потрібно б шукати проблему в тому, що іспит є дуже простим», – сказала Олена Сукманова.

Умови «start» нотаріальної діяльністі

Отримання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю є підставою для призначення на посаду державного нотаріуса або для реєстрації приватної діяльності.

Приватний нотаріус зобов’язаний до початку зайняття приватною нотаріальною діяльністю укласти договір страхування цивільно-правової відповідальності.

Реєстрація приватної нотаріальної діяльності проводиться відповідно до Закону та Положення про порядок реєстрації приватної нотаріальної діяльності та заміщення приватного нотаріуса, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.03.2011 р. №888/5.

Відповідно до ст. 13-1 Закону, робоче місце робоче місце (офісу) приватного нотаріуса повинно розташовуватися в межах визначеного для нього нотаріального округу. Нотаріальний округ – територіальна одиниця, в межах якої нотаріус здійснює нотаріальну діяльність і в межах якого знаходиться державна нотаріальна контора, в якій працює державний нотаріус, або робоче місце (офіс) приватного нотаріуса.

Вимоги до «офісу» нотаріуса

Вимоги до робочого місця (офісу) приватного нотаріуса встановлено ст. 25 Закону та Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 23.03.2011 р. №888/5 (далі – Положення).

Серед останніх нововведень слід зазначити, що з кінця 2017 р. зменшено прохідний бал з сімдесяти двох до сімдесяти, що стало передумовою для успішного складання кваліфікаційного іспиту.

Отже, вимоги до робочого місця (офісу) приватного нотаріуса встановлені ст. 25 Закону та Положення. Приватний нотаріус має право мати лише одне приміщення для розміщення робочого місця (контори), яке повинно знаходитися у межах нотаріального округу, в якому здійснюється нотаріальна діяльність.

Доступ до приміщення приватного нотаріуса має бути вільним для відвідувачів.

Не допускається розміщення робочого місця (офісу) приватного нотаріуса у підвальних приміщеннях, кіосках чи інших тимчасових спорудах.

Приватний нотаріус має здійснювати прийом громадян в окремому робочому кабінеті.

Отже, кожен юрист може реалізувати свій «start up» нотаріальній діяльності.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати