18 липня 2022, 17:13

Шахрайські схеми у період воєнного стану

Єгор Кузьменко
Єгор Кузьменко «АМБЕР, ЮК» юрист, магістр права

Відчуття національної єдності українців значно посилилося з початку повномасштабного російського вторгнення. Люди, незалежно від своїх поглядів та настроїв, об’єднувалися задля виконання однієї надважливої задачі – зупинення ворога. Проте далеко не всіх хвилювала доля нашої країни. Шахраї не тільки продовжили вести свою протизаконну діяльність, а й почали вигадувати нові «схеми» з обдурювання населення, спекулюючи на українській національній трагедії. Так, давайте розглянемо основні методи злочинців у воєнний час.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Збори коштів на допомогу

Популярною є «схема» зі збору коштів на допомогу людям, що постраждали від військової агресії. Шахраї поширюють дописи від імені нібито постраждалих людей у соціальних мережах, виманюючи кошти у довірливих громадян. Також злочинці підроблюють сайти благодійних фондів та збирають гроші начебто на потреби ЗСУ.

Евакуаційні перевезення громадян

Такий метод популярний у гарячих точках нашої країни. Шахраї пропонують вивезення з небезпечних регіонів, а після внесення жертвою «передплати» зникають, не виконуючи своїх обіцянок.

Оголошення про оренду житла

Шахраї розміщують оголошення про оренду житла в безпечних місцях за привабливими цінами. Після перших усних домовленостей, злочинець просить аванс, як гарантію серйозності намірів клієнта. Після переведення грошей, виявляється що оголошення було «фейковим» і злочинець більше не виходить на зв’язок.

Злам сторінок в соціальних мережах

Уявіть ситуацію: ви натрапляєте на допис знайомої людини у соціальній мережі. Переходите на сторінку, запевнившись, що сторінка справжня. У дописі вас просять допомогти грошима на купівлю амуніції перед відбуттям на фронт. Зв’яжіться з людиною особисто та перепитайте, чи це правда. Часто авторами таких дописів є шахраї, що зламали сторінку та прагнуть нажитися, поки жертва не встигла відреагувати.

Продаж пального без черг

Злочинці створюють оголошення і представляються начебто працівниками АЗС. Пропонують талони або паливні картки за цінами нижче ринкових, ще й запевняють що черги більше не будуть вашою проблемою. Потрапивши на таку «вигідну» пропозицію, жертва оплачує повну передплату за паливо, а шахрай за класикою зникає.

Усі ці методи, так чи інакше, маніпулюють почуттями жертв. Шахрай прагне скористатися вашим бажанням допомогти іншим, або врятувати себе. Щоб уникнути обману, завжди ретельно перевіряйте, кому ви переказуєте кошти. Шукайте офіційну інформацію, не цурайтесь ставити уточнюючі питання. Чесні люди, як правило, не просять передплат, готові зустрітися особисто та будувати взаємодію в прозорий спосіб. Здавалося б очевидні речі часто ігноруються людьми, що робить їх в подальшому жертвами шахрайства. Слідуйте цим простим правилам, задля збереження власних коштів та нервової системи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати