29 серпня 2017, 10:45

Робота єдиного електронного реєстру спростить роботу нотаріусів

Опубліковано в №35 (585)

Прес-служба Головного територіального управління юстиції у м. Києві

Запровадити електронний нотаріат Міністерство юстиції України планує у найближчі 3 роки.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Надання якісних адміністративних, нотаріальних послуг – одна з цілей Міністерства юстиції. Новітні технології дозволять створити єдиний реєстр нотаріальних дій. Це означає, що кожен громадянин зможе перевірити відомості про нотаріальні дії, які були вчинені за його участю», – розповів начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві Станіслав Куценко.

Наразі під час здійснення своєї діяльності нотаріуси користуються доступом до низки електронних реєстрів, а саме до Єдиного реєстру нотаріусів, Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів, Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Спадкового реєстру, Єдиного реєстру довіреностей, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Е-нотаріат за кордоном

Електронний нотаріат – це система, якою користуються в розвинених країнах світу. Наприклад, у Грузії Електронний реєстр нотаріальних дій Нотаріальної палати діє з 2009 р. Кожен громадянин Грузії може знайти та перевірити інформацію про всі виконані нотаріальні дії. Зокрема, доступними для перевірки є факти реєстрації в електронному нотаріальному реєстрі нотаріальних дій, виконаних за участю громадянина; факти реєстрації в електронному нотаріальному реєстрі представленого громадянином нотаріального акта або виконаного за його участю. Пошук інформації здійснюється за певними параметрами. Вказана програма забезпечує конфіденційність інформації про виконані нотаріальні дії. Варто відзначити, що пошук інформації можна здійснити лише у разі повного володіння реквізитами нотаріального акта (індивідуальний унікальний номер і номер реєстрації в електронному реєстрі.

У Республіці Казахстан у жовтні 2010 р. також розпочато впровадження Єдиної нотаріальної інформаційної системи (так званої системи Е-нотаріат). Ця програма надає нотаріусам онлайн доступ до баз даних органів юстиції: «Реєстр нерухомості», «Юридичні особи», «Фізичні особи» і «РАЦС». Існує також можливість надання окремих видів нотаріальних дій в електронному вигляді, у тому числі фіксація та посвідчення авторства, інформації, яка міститься на сайтах, інтернет-сторінках, надсилання електронного листа (е-контент).

Єдина електронна нотаріальна мережа діє у Франції. Її абонентами є 4,5 тис. нотаріальних відділень. Вона дозволяє нотаріусам спілкуватися між собою та з третіми особами, обмінюватися даними реєстру. Кожен нотаріус має ідентифікаційну картку «Carta Real» з конфіденційним кодом, яка надає доступ не лише до електронної мережі в межах країни, а ще й до мережі європейської бази даних про заповіти та документи європейського нотаріату.

Українське законодавство про нотаріат потребує змін

Для запровадження та реалізації в Україні електронного нотаріату існує необхідність привести до європейських та світових стандартів законодавство, яке відповідає за регулювання сфери діяльності нотаріату. Подібне законодавство діє в усіх штатах Америки. В Угорщині з 2006 р. законодавчо закріплено право нотаріуса засвідчувати справжність електронних документів за допомогою електронного підпису. Такі папери мають ту ж юридичну силу, що і документ, завірений звичайною печаткою.

Паперові архіви втрачають актуальність

Питання використання інформаційних технологій у нотаріальній практиці є актуальним і складним одночасно. Враховуючи те, що нові технології та засоби крок за кроком заповнюють усі сфери суспільного життя, необхідність осучаснення та інновацій у нотаріаті є особливо актуальною. Питання паперових архівів нотаріусів та їх зберігання – не виняток.

«На сьогодні архів будь-якого нотаріуса зберігається на паперових носіях, згідно з порядком, передбаченим чинним законодавством. Належне зберігання архіву створює для нотаріуса постійні витрати на паперову продукцію та металеві шафи. Окрім цього, поступове збільшення архіву змушує нотаріуса шукати новий простір для його розміщення та зберігання. Відмова від паперових архівів та перехід на електронний формат документування може значно полегшити порядок роботи нотаріуса», – розповідає керівник управління з питань нотаріату ГТУЮ у м. Києві Кирило Міненко.

Електронні носії не захищені від хакерів

Запровадження системи електронного нотаріату вимагає розробки чіткої процедури зберігання документів та забезпечення їхнього захисту. Останнім часом широко розповсюджені кібератаки, коли зловмисники можуть отримати доступ та повністю знищити електронний архів нотаріуса.

«У липні 2017 р., коли зловмисники запустили вірус Peta, хакери здійснили спробу зламувати особисті кабінети нотаріусів у Державних реєстрах. Почали від їхнього імені переписувати майно та знімати обтяження з транспортних засобів. В лютому від хакерської атаки постраждали електронні кабінети майже всіх нотаріусів Одеської області. Шахраї на електронну пошту надсилали листа, в якому вихідна адреса Національної інформаційної системи відрізнялася лише однією літерою. Нотаріуси відкривали «вкладення», антивірус не бачив програми-шкідника, а хакери тим часом отримували ключі до електронних кабінетів. Тому існує потреба орієнтуватися не лише на досвід розвинених країн та поради фахівців, але й пам’ятати, що однією з цілей нотаріату є забезпечення юридичної безпеки цивільного обігу. Актуальним є застосування різних правових і технічних засобів, у тому числі використання сучасних технологій», – зазначив Кирило Міненко.

Створення єдиного реєстру нотаріальних дій дозволить оптимізувати роботу нотаріусів. Адже в електронній базі буде набагато простіше знайти необхідний документ. За деякими документами громадянам не потрібно буде приходити, щоб взяти або посвідчити їх вдруге, оскільки вони зможуть самостійно переглядати необхідні папери та отримувати копії. Також допоможе в роботі застосування Електронного цифрового підпису (ЕЦП), що передбачає наявність легкого доступу до відомостей про особу, бізнес та документів, які стосуються громадянина.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати