25 лютого 2015, 15:47

Продовжений закордонний паспорт і Шенген: бути чи не бути?

Опубліковано в №8(454)

Людмила Супрун адвокат, м. Київ

Відповідно до ч. 1 ст.  4 Закону України «Про порядок  виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України» паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформлюється на період  до десяти років з можливістю продовження на такий самий термін. Тобто відповідно до законодавства України закордонний паспорт із продовженим терміном дії є дійсним документом.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 Європейський Парламент та Рада ЄС 26.06.2013 прийняли акт, що передбачає обмеження перетину кордонів країн Шенгенської зони громадянами третіх країн у разі пред’явлення закордонного паспорта із продовженим терміном дії. Йдеться про Регламент ЄС № 610/2013 про зміну  Регламенту  Європейського Парламенту та Ради ЄС № 562/2006, який встановлює Кодекс Співтовариства про перетин особами кордонів (Шенгенський кодекс про кордони), Конвенції про застосування  Шенгенської Угоди, Регламентів Ради ЄС № 1683/95 та № 539/2001, а також Регламентів Європейського  Парламенту та Ради ЄС № 767/2008 та № 810/2009 (далі  -  Регламент ЄС  № 610/2013). Для того щоб розібратися у цьому питанні, необхідно проаналізувати  ст. 1 Регламенту ЄС № 610/2013, якою були внесені зміни до ст.  5 Шенгенського кодексу про кордони. Згідно з новою редакцією зазначеної статті термін дії закордонного паспорта не може перевищувати десяти років (тобто не передбачено можливості  використання паспорта з продовженим терміном дії) і повинен бути дійсним мінімум три місяці від моменту запланованого виїзду з країни Шенгенської зони. Останнє стосується лише громадян третіх країн, які перебуватимуть на території країн – членів Шенгенської зони не більше 90 днів протягом будь-якого періоду в 180 днів (пункт (а) параграфу 1 ст. 5 Шенгенського кодексу про кордони (із змінами, внесеними  ст. 1 Регламенту ЄС № 610/2013)).

До набрання законної сили Регламентом ЄС № 610/2013 консульські відділи посольств України та консульства України за кордоном практикували  продовження закордонних паспортів. Не викликає сумнівів той факт, що процедура продовження закордонного паспорта, яка полягає у проставленні спеціальної відмітки у паспорті, простіша і дешевша, ніж процедура отримання нового закордонного паспорта.

Можливі винятки

Пунктом (а) параграфу 4 ст.  5 Шенгенського кодексу про кордони (із змінами, внесеними  ст. 1 Регламенту ЄС № 610/2013) передбачено, що  може дозволятися  в’їзд на територію країн - членів Шенгенської зони громадянам третіх країн, які не відповідають вимогам, передбаченим параграфом 1 ст. 5 (зокрема вимогам про наявність  дійсного проїзного документа, термін дії якого не може перевищувати  десяти років і який повинен бути дійсним мінімум три місяці з моменту  запланованого виїзду з країни  Шенгенської зони), але які мають посвідку на проживання або довгострокову візу, якщо вони мають на меті в’їзд на територію країни  Шенгенської зони, яка видала посвідку на проживання або довгострокову візу, за умови, що  вони не фігурують у національному списку інформаційних  запитів тієї країни-члена, на зовнішніх кордонах якої вони перебувають, і цей  інформаційний запит не містить  вказівок  на заборону в’їзду або транзиту.

Висновки

Відповідно до нових правил перетину кордонів країн Шенгенської зони, закордонний паспорт  із продовженим терміном дії не є дійсним документом для в’їзду до країн Шенгену. Виняток можуть становити лише громадяни третіх країн, які є резидентами країн Шенгенської зони або мають довгострокову візу, за умови, що  вони мають на меті в'їзд  на територію країни Шенгенської зони, яка видала посвідку на проживання або довгострокову візу. Тобто право в’їзду цієї категорії громадян на територію країн Шенгенської зони не є безумовним, оскільки залежить від волі чиновника або представника авіакомпанії. Тому хотілося б порадити зазначеній вище категорії громадян все-таки отримувати нові закордонні паспорти безпосередньо в Україні перед поверненням у країну Шенгенської зони, резидентами якої вони є, або отримати нові закордонні паспорти у консульських відділах посольств України за кордоном або у відповідних консульствах України.

Щодо громадян  - резидентів України, то посольства країн Шенгенської зони, які розташовані на території України, швидше не приймуть у них продовжений закордонний паспорт під час вирішення питання  видачі візи. 

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати