19 березня 2021, 18:56

Приватний детектив в законі: Рада підтримала узаконення діяльності «приватників»

Дарина Старовойтова
Дарина Старовойтова «Горецький і Партнери, ЮФ» керівник цивільної практики, адвокат, медіатор

17 лютого 2021 року ВРУ прийняла в першому читанні Проект Закону про приватну детективну діяльність (№ 3010). Закон має на меті визначити правові засади організації та здійснення приватної детективної діяльності, спрямованої на забезпечення захисту прав та законних інтересів осіб шляхом надання приватних детективних послуг, встановлює права та обов’язки суб’єктів правовідносин, а також особливості державного контролю в цій сфері.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Які види детективних послуг передбачаються та хто буде є суб’єктами їх надання ?

Проектом закону передбачено, що детективна діяльність може здійснюватися індивідуально (самозайнята особа) або у формі детективного агентства.

Приватні детективні послуги можуть включати збирання, фіксування та дослідження відомостей, необхідних для розгляду судових справ, вивчення ринку, пошук і збір інформації з відкритих джерел з метою підготовки ділових переговорів замовника, з’ясування фінансової платоспроможності, майнового стану та благонадійності потенційних ділових партнерів, з’ясування біографічних та інших даних, що характеризують особу, виявлення їхніх ділових зв’язків, у тому числі з конкурентами замовника, в Україні та за кордоном; пошук осіб, місцезнаходження яких невідоме, з’ясування причин та обставин їх зникнення, можливостей і умов їх повернення, розшук осіб, які втратили родинні або дружні зв’язки; спостереження за поведінкою неповнолітніх, недієздатних, обмежено дієздатних або осіб з інвалідністю на замовлення їх законних представників, розшук зниклого (втраченого або викраденого) майна, предметів і тварин; здійснення заходів з відтворення втраченої (зниклої) інформації з питань законних прав та інтересів замовника; виявлення фактів незаконного (несанкціонованого) збирання інформації з метою використання відомостей, що становлять комерційну таємницю замовника, або їх розголошення, а також фактів незаконного (несанкціонованого) збирання конфіденційної інформації стосовно фізичних осіб; пошук, виявлення та фіксування фактів незаконного використання прав інтелектуальної власності, а також випадків недобросовісної конкуренції; пошук боржників та осіб, які ухиляються від виконання своїх договірних зобов’язань, а також належного їм майна та інших активів; забезпечення захисту інформації з обмеженим доступом (комерційної, професійної таємниці), перевірка достовірності наданої страхувальниками страховим компаніям інформації про страхові випадки; збір інформації, яка може бути підставою для звернення замовника до уповноважених органів виконавчої та/або судової влади з метою захисту його прав і інтересів, консультування з надання детективних послуг, а також інші послуги, не заборонені законом.

Якими є кваліфікаційні вимоги до приватних детективів ?

Приватним детективом може бути фізична особа, яка має громадянство України, повну вищу юридичну освіту або вищу освіту за спеціальністю «правоохоронна діяльність», володіє державною мовою, стаж роботи в галузі права або правоохоронної діяльності 3 роки, пройшла відповідне навчання та отримала свідоцтво. Детектив не може поєднувати діяльність з роботою на посадах, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», військовою або альтернативною службою, нотаріальною та судово-експертною діяльністю.

Які передбачені обов’язки суб'єкта приватної детективної діяльності з обліку наданих детективних послуг, зберігання конфіденційної інформації, захисту персональних даних, отриманих у процесі надання детективних послуг ?

Особи, що надають детективні послуги зобов’язані дотримуватися вимог конфіденційності щодо отриманої інформації, відмовитися від укладення договору про надання послуг, якщо при їх наданні може бути порушено законодавство або права третіх осіб, а також якщо його укладення призведе до виникнення конфлікту інтересів детектива, ідентифікувати особу замовника за документами, що посвідчують особу, та зберігати копії таких документів разом із примірником договору, організувати документообіг, дотримуватися вимог законодавства про захист персональних даних, а також у сфері запобігання корупції, інших законів України тощо.

За незаконне розголошення детективної таємниці ініціатори законопроекту пропонують ввести кримінальну відповідальність.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати