13 травня 2022, 11:47

Поліцейські зарплати. Чому не варто зволікати із законом

Григорій Мамка
Григорій Мамка народний депутат України IX скликання, д.ю.н.

З початку повномасштабної війни обсяги покладених на Нацполіцію завдань суттєво зросли. Це щоденна робота з викриття мародерів, відпрацювання ДРГ, додалась контрдиверсійна діяльність на предмет виявлення і недопущення дій ворога, допомога військовим, евакуація цивільних, а також широкий гуманітарний напрямок. З’явились завдання, яких не було раніше і по багатьом українські поліцейські демонструють високий професіоналізм.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Роботу поліції оптимізувала Верховна Рада, ухваливши зміни до законів "Про Національну поліцію" та "Про Дисциплінарний статут Нацполіції України".

Внесені парламентом зміни до законів щодо роботи Нацполіції стосуються:

- особливостей взаємодії органів і підрозділів Нацполіції з держорганами, органами місцевого самоврядування, юридичними особами державної форми власності, у тому числі щодо військовополонених;

- забезпечення конвоювання, утримання затриманих, розмінування та допуску поліцейських до проведення спеціальних вибухотехнічних робіт;

- представництва в Інтерполі;

- особливостей збору біометричних даних, у тому числі шляхом дактилоскопічної експертизи;

- розширення переліку підстав для зупинки поліцейським транспорту, його перевірки, перевірки водія, пасажирів та ін.

Завдання поліції різняться в залежності від регіону, але служба ведеться в посиленому режимі цілодобово: спецпризначенці відпрацьовують гарячі точки, оперативні підрозділи виявляють кримінальних злочинців, слідчі збирають беззаперечні докази злочинів російської армії в Україні.

Лише за 10 тижнів війни поліція опрацювала майже 1 млн 900 тисяч повідомлень. Кількість заяв щодо кримінальних порушень зменшилась у 1,5 рази в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Звання та мотивація

У березні парламент ухвалив закон (2151-IX), розроблений Комітетом з питань правоохоронної діяльності за моїм співавторством, який дозволяє під час воєнного стану достроково присвоювати звання поліції як заохочення за високі результати під час несення служби у період воєнного стану.

Цей закон дає змогу за наказом керівника поліції достроково присвоювати поліцейським спеціальні звання за мужність, відвагу, героїзм, особливі заслуги перед державою у боротьбі із злочинністю, забезпеченні публічної безпеки і порядку, зразкове виконання службових обов’язків.

Заохочення у вигляді дострокового присвоєння чергового спецзвання може бути застосовано одноразово і без дотримання строків передбачених законом для мирного часу.

Згідно постанови Кабміну про підвищення заробітних плат військовослужбовців, ухваленю в лютому 2022 р., поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 грн в розрахунку на місяць у період воєнного стану (згідно затвердженого указу Президента "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" він триватиме до 25 травня).

В сьогоднішніх умовах зрозуміло, що воєнний стан буде тривати стільки часу на тих територіях, де відбуваються бойові дії, скільки буде потрібно. А з урахуванням того, що ракети ворога періодично б’ють і по західних і по центральних територіях, про частковий воєнний стан мова не йде, адже від вибіркового ворожого вогню може постраждати будь-який населений пункт.

Зрозуміло, що звільнення нашої землі – це питання часу. Втім, незрозумілим лишається те, як після відміни воєнного стану регулюватимуться зарплати поліції. Адже до війни відсутність належного фінансового забезпечення поліції провокувала масу проблем у правоохоронній системі і постійну нестачу кадрів.

Втім, в умовах війни поліція демонструє високий рівень несення служби. Тому і після воєнного стану їм буде легше виконувати свою роботу, якщо їх зарплата буде на належному рівні та регулюватиметься законом. 

Чому закон важливий

За день до початку війни нам вдалось провести важливе офлайн засідання Комітету з питань правоохоронної діяльності, на якому з моєї ініціативи було ухвалено рішення щодо створення робочої групи, де мали б опрацьовуватись законодавчі ініціативи, пов’язані з врегулюванням грошового забезпечення поліції.

Маємо 4 законопроєкти щодо врегулювання оплати праці поліцейських:

№ 6506 «Проєкт Закону про внесення змін до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" щодо збільшення грошового забезпечення поліцейських» (за моїм авторством);

№ 6506-1 «Проєкт Закону про внесення змін до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" щодо осучаснення розміру грошового забезпечення поліцейських»;

№ 6506-2 «Проєкт Закону про внесення змін до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" щодо забезпечення гідних умов оплати праці поліцейських;

№ 6506-3 «Проєкт Закону про внесення змін до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" щодо поліпшення умов грошового забезпечення поліцейських».

Зараз головною метою для нас є перемога. Як скоро вона настане – спрогнозувати складно. Втім, після перемоги оборона і надалі лишатиметься першочерговим завданням для країни. Серед інших важливих питань лишатиметься і необхідність гідної оплати праці українських поліцейських, адже від їхньої вмотивованості напряму залежить безпека громадян та рівень розкриття злочинів.

Тому після закінчення дії воєнного стану затягування із ухваленням закону, який регулюватиме зарплати поліції, є недоречним. Хлопці та дівчата зараз виконують свою роботу на високому професійному рівні, щодня викривають мародерів та інших злочинців, несуть службу гідно і професійно. Тому і їхня зарплата має відповідати сучасним ризикам та реаліям, забезпечувати стабільність, а це може гарантувати лише закон.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати