22 серпня 2018, 15:34

Паркування (не) заборонено

Опубліковано в №34 (636)

Артем Волков
Артем Волков «АНК, ЮФ» керівник практики морського права, арбітр МАК при ТПП України, адвокат
Ігор Ковалевич
Ігор Ковалевич призер 13-го Стипендіального конкурсу ЮФ «АНК»

Сезон відпусток у розпалі, тому в «туристичних» містах-мільйонниках яблуку ніде впасти. Що вже й казати про паркування автівок! Знайти вільне місце для свого «залізного коня» – завдання не з легких. Тут на допомогу власникам крамниць, ресторанів, салонів краси та інших «громадських місць» приходять всім відомі «смугасті конуси» або ж «іменні таблички», які покликані позначати зони для паркування працівників та клієнтів закладів. Водночас доводиться чути про випадки, коли поліцейські притягують громадян до адміністративної відповідальності за встановлення «смугастих конусів» або «табличок» на місцях для паркування. Такі дії відбуваються як у місцях для паркування, які знаходяться біля проїзної частини, так і в межах так званих «паркувальних кишень», нібито спеціально створених для паркування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Поліцейські кваліфікують такі дії як порушення п. 15.15 Правил дорожнього руху України (далі – ПДР), що нібито встановлює заборону на «конуси» й «таблички», та масово виписують постанови про притягнення до адміністративної відповідальності згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) з накладенням штрафу в розмірі 340 грн.

Насправді, п. 15.15 ПДР передбачає, що на проїзній частині забороняється встановлення предметів, які перешкоджають проїзду чи паркуванню транспортних засобів (за винятком таких випадків: оформлення дорожньо-транспортної пригоди; виконання дорожніх робіт або робіт, пов’язаних із зайняттям проїзної частини; обмеження або заборони руху транспортних засобів та пішоходів у випадках, передбачених законодавством), а ст. 139 КУпАП встановлює відповідальність за створення перешкод для дорожнього руху. Та чи правомірні дії поліції? Будемо розбиратися.

Смугасті конуси в кишені

Як вже зазначалося, п. 15.15 ПДР забороняє встановлювати на проїзній частині предмети, які перешкоджають проїзду чи паркуванню транспортних засобів. Однак часто-густо місця для паркування знаходяться у спеціально обладнаних «заїзних кишенях». Тому постає питання про те, чи є так звана «заїзна кишеня» проїзною частиною відповідно до законодавства?

Галузеві будівельні норми В.2.3- 37641918-550:2018 «Зупинки маршрутного транспорту. Загальні вимоги проектування» (далі – ГБН В.2.3-37641918-550:2018) затверджені Наказом Міністерства інфраструктури України від 07.03.2018 р. №111, які набрали чинності 01.06.2018 р., дають чітке визначення заїзної кишені.

Відповідно до п. 3.1 ГБН В.2.3- 37641918-550:2018, заїзна кишеня – це елемент зупинки, що складається з клинів відгону (входу, виходу) та зупинкового майданчика. Згідно з п. 3.2 зазначених норм, зупинковий майданчик визначається як майданчик з твердим покриттям, влаштований для зупинки за межами проїзної частини автомобільної дороги.

Враховуючи зазначене, вважаємо, що заїзну кишеню не можна розглядати як проїзну частину автомобільної дороги, у зв’язку з її місцезнаходженням поза проїзною частиною. Тому п. 15.15 ПДР, який стосується проїзної частини, не підлягає застосуванню, а відповідальність за встановлення «смугастих конусів» і «табличок» у заїзних кишенях не може наставати.

А якщо «таблички» на дорозі?

Зовсім інша ситуація щодо відведених майданчиків для паркування, тобто майданчиків для паркування, розміщених у межах проїзної частини вулиці, дороги або тротуару. Сьогодні достатньо поширеною є практика, коли для паркування транс портних засобів співробітників та гостей закладів громадського харчування укладається договір про балансоутримання місць для паркування з уповноваженим органом. Для того щоб зберегти «свої» місця для «своїх» автівок, заклади громадського харчування (та не лише вони) встановлюють на таких місцях всім відомі «смугасті» конуси або «фірмові таблички». Однак поліцейським до того байдуже: незважаючи на наявність договорів, укладених із місцевим комунальним підприємством, вони все одно намагаються притягнути до відповідальності окремих громадян за встановлення «перешкод» для дорожнього руху. Та чи насправді переносні «конуси» є перешкодою руху в розумінні ПДР?

П. 1.10 ПДР передбачено, що перешкодою для руху є «нерухомий об’єкт у межах смуги руху транспортного засобу або об’єкт, що рухається попутно в межах цієї смуги (за винятком транспортного засобу, який рухається назустріч загальному потоку транспортних засобів) та змушує водія маневрувати або зменшувати швидкість аж до зупинки транспортного засобу». Як бачимо, ключовим аспектом у визначенні перешкоди для руху, який передбачив законодавець у цьому визначені та який ігнорують працівники поліції – нерухомість об’єкта в межах смуги руху транспортного засобу.

Загальновідомо, що переносні конуси або «таблички» є рухомими об'єктами, а це свідчить про те, що дія положень п. 1.10 ПДР на вказані об’єкти у цій ситуації не розповсюджується.

Також слід врахувати, що місця для паркування знаходяться поза межами смуги руху транспортних засобів, тому переносні «таблички» або «конуси», встановлені в межах спеціально відведених місць для паркування, також розташовані поза межами смуги руху транспортних засобів. Таким чином, знаходження вказаних рухомих об'єктів на місцях для паркування жодним чином не змушує водіїв маневрувати або зменшувати швидкість аж до зупинки транспортного засобу.

За таких обставин переносні «таблички» або конуси не є перешкодою в розумінні п. 1.10 ПДР, а отже, застосування працівниками поліції положень п. 15.15 ПДР до осіб, які встановили ці «об’єкти» на місцях для паркування, вважаються незаконним.

А що кажуть суди?

Судова практика у справах про порушення п. 15.15 ПДР та притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 139 КУпАП підтверджує наше припущення, відповідно до якого переносні конуси не розглядаються як перешкода для руху, а оператори автостоянок мають право встановлювати такі об’єкти. Яскравим прикладом є Постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.10.2009 р. у справі №2а-6259/09/2670, в якій суд визнав, що чинним законодавством не заборонено встановлення направляючих конусів безпосередньо на відведеному для паркування автотранспорту місці, а також що конуси не розглядаються як перешкода для руху згідно з п. 1.10 ПДР.

Висновки

Отже, встановлення переносних «смугастих конусів» або «іменних табличок» у межах місць для паркування є правомірним, незалежно від розташування такого місця (проїзна частина чи заїзна кишеня). Залишається сподіватися, що поліцейські також читають «Юридичну Газету» і після виходу статті будуть обережніше підходити до цього питання.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати