12 вересня 2022, 15:53

Очиститись від мін. Про гуманітарне завдання України після перемоги

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Відповідно до заяви Офісу ООН з координації гуманітарних питань в Україні, через повномасштабне російське вторгнення Україна перетворилася на одну з найбільш замінованих країн світу.  


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На вересень площа потенційно небезпечної української території становить приблизно 185 тисяч кілометрів, стверджують у Міністерстві внутрішніх справ. Хоча це чи не вдвічі менше, ніж було на початку масштабної війни сім місяців тому, процес розмінування ускладнюється постійними обстрілами територій на напрямках Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Харківської, Одеської, Сумської та Миколаївської областей.

Загальна площа потенційно забруднених вибухонебезпечними предметами акваторій України становить близько 16 тисяч квадратних кілометрів – тут і Чорне й Азовське моря, морські порти, гідротехнічні споруди, річки, водойми, водосховища тощо.

Морська зброя невибіркової дії

9 вересня агентство Reuters повідомило про інцидент в Чорному морі. Румунський земснаряд (судно технічного флоту, призначенням якого є днопоглиблювальні роботи – ред.) підірвався на дрейфуючій міні. Це сталося в 25 морських милях від порту Констанца. Судно попередили про небезпеку, але через негоду знешкодити боєприпас не вдалося. Екіпаж із 75 людей не постраждав. 

Про контрольовані підриви морських мін на українській ділянці Чорного моря з періодичністю кілька разів на місяць звітують Військово-морські сили ЗСУ. Знешкоджують або просто посеред моря, або якщо міну прибиває до берега, то на спеціальних наземних полігонах.

На додаток до невизначеної кількості мін, що залишилися в Чорному морі з Другої світової, сучасну мінну небезпеку в акваторії як Чорного, так і Азовського морів створила російська федерація. Мінування росія розпочала ще до повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого. Використовувалися боєприпаси, захоплені на військових складах під час окупації Криму. У березні МЗС України зробило заяву, що мін таких типів на озброєнні Військово-морських сил України вже немає, і що рф «свідомо вдається до провокації та дискредитації України перед міжнародними партнерами». 

Безпосередньо узбережжя – зокрема Одеси та області – з перших днів великої війни почали мінувати Збройні Сили України, щоб запобігти висадці ворожого десанту. Процес тривав не тижні – значно довше. До встановлення мінно-вибухових загороджень залучалися навіть кораблі, для яких не притаманні подібні завдання. Наприклад, водолазне судно «Нетішин» ВМС ЗСУ. «Судно виконало бойові завдання в безпосередній близькості до ворожих кораблів та при постійній протидії ворожій авіації», – повідомив Президент Володимир Зеленський, нагороджуючи «Хрестом бойових заслуг» командира судна штаб-старшину (мічмана) Миколу Соколовського.

Хто може проводити розмінування

Бути в Україні оператором протимінної діяльності та, відповідно, проводити розмінування можуть підприємства, установи чи організації, зокрема іноземні, що відповідають обов’язковим умовам Закону «Про протимінну діяльність» (в 2020 році до Закону було внесено зміни – ред.). Форма власності та організаційно-правова форма підприємства або організації значення не мають. Винятком є ті, що розташовані в офшорних зонах, зареєстровані на території держав, до яких застосовані санкції, або у державі-агресорці.

Нині до розмінування залучені: 

● Державна служба з надзвичайних ситуацій України

● Центр розмінування Командування Сил підтримки ЗСУ

● Водолазний загін у складі Військово-морських сил ЗСУ

● Сапери Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України 

Кілька місяців тому в структурі МВС України створений Міжнародний координаційний центр з питань гуманітарного розмінування, а нещодавно одне із підприємств Державного концерну «Укроборонпром» стало оператором протимінної діяльності. Як повідомляється, воно отримало сертифікат на право здійснювати розмінування та інші операції з вибухонебезпечними предметами на території України. «Укроборонпром» не наводить назву підприємства, але зазначає, що воно вже понад 10 років має власний Центр гуманітарного розмінування та є партнером UNMAS – служби з розмінування в структурі Організації Об’єднаних Націй.

До адаптації національних стандартів протимінної діяльності до міжнародних (IMAS), участі у створенні відповідних документів та навчальних програм з підготовки спеціалістів залучені Асоціація саперів України, а також організація Demining Team Ukraine. 

При цьому розмінування морське – поки що в компетенції виключно військових моряків. Станом на сьогодні можна говорити лише про невеликий, зачищений від морських мін «коридор» в акваторії Чорного моря. Ним від 1 серпня з портів Великої Одеси (порти Одеса, Чорноморськ, Південний) проходять судна з українським збіжжям. 

Якої технічної підтримки з часом потребуватимуть сапери українського національного флоту, враховуючи, що в сфері морського розмінування Україна взагалі не має досвіду? В матеріалі «Коли Україна розміновуватиме море і що для цього потрібно» експерти серед очікуваної корисної техніки назвали обіцяні Великою Британією кораблі-тральщики класу «Sandown» з потужними гідроакустичними комплексами, а також підводні дрони, здатні працювати на невеликих глибинах, знаходити та ідентифікувати міни.  Ці безпілотні апарати теж британського виробництва й вже  підготовлені до передачі Україні.

Щодо масштабної гуманітарної місії з розмінування Чорного й Азовського морів, вона, вважають експерти, найшвидше буде міжнародною за участю чорноморських країн-партнерок Румунії, Болгарії, Грузії, Туреччини.  

Гуманітарне розмінування – тоді, коли закінчиться війна?  

У Законі «Про протимінну діяльність в Україні» поняття «розмінування» та «гуманітарне розмінування» є тотожними. Йдеться про цілий комплекс заходів, котрі оператори протимінної діяльності проводять, що називається, «під ключ». А саме: обстеження ділянок, картографування, маркування, знешкодження та (або) знищення вибухонебезпечних предметів, передання очищеної території. Це передбачає, що одразу після деокупації українських територій й повернення стійкого контролю над звільненими селами, районами, частинами областей, на місцях починають працювати сапери. Так було весною на Київщині або, скажімо, Чернігівщині. І так скоро станеться у днями звільнених Збройними Силами України населених пунктах Харківської області.   

Дещо іншого підходу до гуманітарного розмінування дотримуються із урахуванням досвіду роботи в Колумбії, Судані, Шрі-Ланці в організації Geneva International Centre for Humanitarian Demining – Женевському міжнародному центрі з гуманітарного розмінування. Вважається, що гуманітарне розмінування проводиться в постконфліктному стані, у відносно стабільній безпековій ситуації, тобто вже після завершення активної фази збройного конфлікту.

Питання стосовно конкретних строків, особливо під час війни, що триває в Україні, – чутливі, вони вимагають обережного ставлення. А надто в частині прогнозів. Тому складно припустити, коли саме, в кооперації з якими державами Україна приступить до розмінування морських акваторій, скільки часу це потребуватиме й скільки коштуватиме. Служба ООН із протимінної діяльності UNMAS розгортає місію в Україні й поки що систематизує інформацію про потреби на місцях. 

Як українські військові моряки запобігли висадці десанту противника на узбережжя Одеси, як протидіють мінній загрозі нині – дивіться у відео.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати