04 жовтня 2018, 11:46

Наріжні камені успішної роботи юриста

Опубліковано в №40 (642)

Ольга Шенк
Ольга Шенк «CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang» радник

В юридичній професії, як і в будь-якій іншій, фахівці бувають різні – відомі та успішні або не дуже. Є юристи, визнані спільнотою найкращими фахівцями, а є такі, які не досягли серйозних професійних висот.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Загалом, юридичний бізнес – це дуже специфічна сфера, в якій висока кваліфікація фахівця повинна поєднуватися з його глибоким розумінням основоположних цінностей та моралі. Виграш справи в суді незважаючи ні на що – це не найкраща стратегія для клієнта, а розмір гонорару не повинен бути єдиною мотивацією до роботи.

Очевидно, що першим критерієм успіху для юриста (адвоката) є його фаховість. При цьому високий професійний рівень юриста базується на ґрунтовній освіті, але водночас вимагає серйозного практичного досвіду. Не секрет, що нелегко бути правником в Україні, де часто змінюються закони, існує безліч прогалин та суперечностей у правовому регулюванні майже в кожній галузі, а судова практика все ще неоднозначна.

За таких умов стати хорошим фахівцем в юриспруденції в академічних стінах не вийде. Потрібен досвід роботи, як-то кажуть, в польових умовах. Найоптимальніший спосіб отримати такий досвід для правника – це поєднання роботи з навчанням у ВНЗ. Вже зараз найкращі студенти йдуть на практику, стажування чи роботу до провідних юридичних фірм, щоб здобути досвід практичної роботи та бути непоганим спеціалістом вже на момент отримання диплому. Цей метод працює. Сьогодні більшість юридичних фірм на ринку мають ту чи іншу програму стажування для студентів, шукаючи своїх майбутніх «зіркових» працівників.

Водночас, високо оцінюючи роль практичного досвіду, не варто применшувати значення освіти (в тому числі навчання за кордоном), адже це основа, яка надає можливість оцінювати будь-яке юридичне питання системно і широко, в правильному контексті та з розумінням, як працює юридичне регулювання певного бізнесу (часто не лише на національному, але й на міжнародному рівні).

Безперечно, знання – це сила. Відповідно, як ми вже зазначали, успішним буде юрист, який має глибокі системні знання з юриспруденції та великий практичний досвід. Крім того, в сучасних реаліях, коли світ змінюється надзвичайно швидко, а нові технології з'являються мало не на очах, хороший юрист повинен бути відкритим до усього нового, готовим швидко вчитися, орієнтуватися в середовищі змін та пропонувати ефективні юридичні рішення, максимально адаптовані до життя.

Зрештою, незалежно від формальних регалій, об’єктивним критерієм фаховості юриста є думка про нього колег – інших юристів на ринку. Юридичний ринок, як і будь-який інший, працює за законами економіки. Сильних конкурентів у бізнесі знають всі. Відповідно, повага колег, з якими кожен юрист має справу в процесі роботи, в суді, під час здійснення складної транзакції чи за будь-яких інших обставин, говорить сама за себе. Повага колег та репутація на ринку – це те, що неможливо створити штучно.

Однак професіоналізм – це не все, що потрібно для успіху в юридичному бізнесі. Є ще одна надзвичайно важлива складова – етика в юридичній діяльності (інакше кажучи, моральні риси юриста).

Насамперед, юрист не може бути байдужим, адже по суті вся юриспруденція – це історія про чесність і справедливість. Мова йде про чесність і справедливість у широкому сенсі та в зовсім різних аспектах: від захисту прав та основоположних свобод людини в конкретній (навіть маленькій) справі до юридичних порад щодо коректного ведення бізнесу глобальними корпораціями; від добросовісного ставлення юриста до своєї щоденної роботи до справедливого гонорару за надану правову допомогу.

Незважаючи на наявність правил етики (наприклад, для адвокатів) в результаті кожен правник для себе вирішує, наскільки етичною буде його діяльність, наскільки принциповою буде його позиція. Не вийде довго декларувати правильні цінності в роботі, а потім перекреслювати їх сумнівними вчинками, нечесними стратегіями, зловживаннями в судових процесах тощо. Справжній успіх не буває фальшивим.

Високий фаховий рівень у поєднанні з правильними цінностями та роботою відповідно до етичних стандартів – це запорука довіри клієнтів до юриста. Клієнт не звернеться зі своєю проблемою за допомогою до юриста, якому він не довіряє. До того ж чим серйозніша проблема або складніше завдання, тим більшим повинен бути рівень довіри клієнта до свого юриста. Від такої довіри залежить якість правової допомоги, яка буде надана. Всі ми хочемо отримувати повну та об’єктивну інформацію у справі від клієнта під час зустрічей, а не на переговорах або в судовому засіданні від представника протилежної сторони.

Отже, навіть у сучасному світі цифрових технологій та штучного інтелекту ключовими все ж таки залишаються основоположні, базові речі. Відповідно, наріжними каменями успіху юриста, напевно, як і фахівця в будь-якій іншій галузі, що передбачає роботу з людьми, є три прості складові: високий професійний рівень, чесне та етичне ведення справ і довіра. Все інше – питання техніки.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати