1 березня 2013 року набрав чинності Закон України № 5038-VI «Про внесення змін до деяких законів України про ліцензування імпорту лікарських засобів та визначення терміна «активний фармацевтичний інгредієнт» про ліцензування імпортних ліків. Одночасно з цією подією громадськість влаштувала численні акції, з огляду на те, що, мовляв, це лобістський закон, покликаний збагатити чиновників за рахунок хабарів на додатковому ліцензуванні, який призведе до «значного підвищення цін на всі імпортні ліки, і в результаті прийняття якого деякі препарати взагалі зникнуть з аптечних полиць». За словами супротивників документа, під норми Закону підпадає 8 000 найменувань медпрепаратів – від тиску, серцево-судинних захворювань, захворювань нирок та печінки, дитячі антибіотики та багато інших. Крім того, він начебто стане смертельним вироком для багатьох українців, чиє життя залежить від ліків іноземного виробництва. Так, наприклад, майже всі препарати, які закуповуються для лікування онкохворих дітей, – іноземного виробництва, лише 20% препаратів для хворих на цукровий діабет виробляється в Україні. Майже 100% хворих на найстрашніші епідемії – СНІД, гепатит, туберкульоз – отримують ліки іноземного виробництва, бо в Україні аналогів просто не існує. Нагадаємо, 4 липня 2012 року Верховна Рада України ухвалила Закон № 5038, яким зобов’язала всіх імпортерів іноземних медичних препаратів в Україні отримати додаткову ліцензію на їх продаж на території України.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Ми – проти!
Після набрання чинності документом громадські організації, пацієнти та пересічні українці звернулися до Президента України з відкритим листом, закликавши скасувати Закон № 5038-VI.
«Ми передбачаємо ручний режим видачі ліцензій та відмову учасників ринку оплачувати нову ліцензію, – стверджує Дмитро Шерембей, голова пацієнтської організації ЮКАБ. – Це призведе до монополізації ринку, зростання корупції та заангажованості. Частина виробників просто піде з ринку. Найголовніше – додаткові витрати понесуть не фармкомпанії, а ми – прості українці, коли в Україну припинять завозити необхідні для життя препарати,а «чорний ринок» фармпрепаратів стрімко зросте».
Стурбовані таким лобістським Законом і деякі лікарі. «Чим ми маємо лікувати людей з інсультом? – обурюється Володимир Жовнір, головний лікар Науково-практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України. – Уся інгаляційна анестезія в Україні – іноземного виробництва. Невже ми маємо різати людей живцем, аби чиновники могли отримати додатковий прибуток від фармацевтичної індустрії? Це нонсенс, за який життям платитимуть українські пацієнти».
«Серед ліків, які життєво необхідні для виконання сучасних протоколів лікування дітей з онкологічними та тяжкими онкогематологічними захворюваннями, 97% – це імпортні препарати. За відсутності цих медикаментів надавати адекватну медичну допомогу хворим дітям буде просто неможливо», – каже Світлана Донська, завідуюча Центру дитячої онкогематології і трансплантації кісткового мозку НДСЛ «ОХМАТДИТ» МОЗ України, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Дитяча гематологія».