Влада Кракова купила авторські права на дизайн стадіону по вул. Реймонта, де Вісла Краків грає в матчах ліги. Угода з цього питання була підписана. Витрати міста складають 9,7 млн. злотих. У суму входить покупка документів і редизайн об'єкта. Муніципальний стадіон у Кракові був побудований в 2004-11 роках за рахунок муніципальних і державних коштів, оскільки він мав стати одним з об'єктів, що використовуються під час чемпіонату Європи з футболу в 2012 році.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Автором проекту був Войцех Обтуловіч Wojciech Obtułowicz, а після його смерті в 2011 році авторські права перейшли до компанії Archetus. Влада Кракова при покупці проекту за 3 млн злотих не набула майнових авторських прав на стадіон. З цієї причини було неможливо - без згоди Archetus – здійснити реконструкцію і архітектурні зміни, спрямовані на більш ефективне комерційне використання об'єкту.
За передачу майнових авторських прав місто заплатить 9,7 млн. злотих. Сума буде розділена на два транші. Перший з них - 7,6 млн. злотих - буде переданий в цьому році.
Згідно з попередніми планами, стадіон місткістю 33000 глядачів також повинен стати місцем проведення церемоній відкриття і закриття III Європейських ігор в 2023 році, які пройдуть в Кракові.
За проект будівництва стадіону місто заплатило близько 3 млн злотих. Однак, виявилось, що договір не містив положення про передачу майнових авторських прав на об'єкт. За угодою від 2015 року місто повинно було заплатити Archetus за ці права 6,6 млн злотих. Однак на сьогодні ця угода була не виконана.
З моменту завершення будівництва на стадіоні було внесено багато змін. Наприклад, простір під трибунами було облаштовано під офісні приміщення. "У разі робіт в цій області не було необхідності в отриманні авторських прав", - вважає міська влада.
Стадіон "Вісла"» (вартістю близько 600 млн злотих) багато жителів Кракова вважають архітектурним кошмаром і заявляють, що проектувальники не повинні вимагати додаткових грошей.
Влада не виконала договір
Представники Archetus заперечують, що початковий проект був абсолютно іншим - передбачалося побудувати об'єкт на 28 000 кв. глядачів, але на прохання міста "насильно" його розширили до 33 тисяч. людей. Тоді Краків намагався прийняти Євро-2012 - а це була мінімальна місткість стадіону.
За словами представників Archetus, за останні роки щодо рішень, передбачених у проекті, відбулося багато суттєвих змін, які вони визнали порушенням авторських прав. На підставі відвідування стадіону і повідомлень в ЗМІ вони визначили, серед іншого, що приміщення під трибунами, призначені для загального спілкування, були перебудовані в офісні приміщення (в тому числі: зона Max-Fliz, Vip Gold, офіс зони платного паркування), а покриття були замінені. стіни і підлоги (фарбування, плитка, облицювання і т. д.), що є частиною внутрішнього оздоблення. Представників Archetus такі перетворення не переконують. - Зведення кожної стіни, навіть гіпсокартону, є втручанням в дизайн і може, наприклад, вплинути на пожежну безпеку, - коментує архітектор Петро Яник з Archetus. За словами правовласників проекту, фасад стадіону був побудований не у відповідності з ним. - Фасад і зовнішні стіни будівлі повинні були бути виконані з архітектурного бетону. Якби його використовували, фасади виглядали б інакше, - говорить президент Archetus Павло Мусял. - Інвестор, тобто місто Краків, вирішив використовувати звичайний бетон, який потрібно було пофарбувати. Однак цього не сталося, - додає він.
Павло Мусял також зазначає, що проект реалізований не повністю: фасади позбавлені обробки і зроблені з більш дешевих матеріалів, а навколишнє середовище оформлена зовсім інакше.
Тому компанія Archetus подала в суд на гміну Кракова за порушення майнових авторських прав на міський стадіон по вул. Реймонта, де грають футболісти Вісли. Позивачі вимагали від міста компенсації в розмірі 12 млн злотих разом з відсотками за прострочення, розрахованими з 15 жовтня 2018 року. За словами архітекторів, які подали заяву до суду, чиновники довільно і незаконно внесли суттєві зміни в реконструкцію стадіону, на відміну від проектів, авторські права на які належать Archetus.
Чиновники визнають, що у них немає прав на проект. Однак вони вважають, що зміни, які вони ввели на стадіоні, в основному щодо організації простору під трибунами, стосувалися тільки облаштування приміщень. "По виконаній роботі не було необхідності отримувати авторські права", - сперечаються вони.
Нещодавно підписано договір, що стосується придбання майнових авторських прав і одноразової виплати за дизайн. Це означає, що компанія Archetus також підготує замовлений проект реконструкції стадіону і розвитку території навколо нього, - сказав Міхал Піклік Michał Pyclik, офіційний представник Управління автомобільних доріг Кракова, яке провело і завершило переговори. Муніципальний стадіон у Кракові, де Вісла грає свої матчі в лізі, знаходиться у віданні Ради управління спортивною інфраструктурою, яка тепер буде займатися виконанням контракту. Вона зможе замовити проект реконструкції інтер'єру стадіону і його околиць відповідно до потреб, які вважатиме за потрібне висунути.
Джерело
Kraków kupił prawa autorskie do stadionu. Koszt to 9,7 mln zł
Kraków nabył prawa autorskie do Stadionu Miejskiego
Kraków. Miasto za 9,7 mln zł wykupiło prawa autorskie do projektu stadionu Wisły