08 липня 2020, 15:25

Консультаційний центр з питань права СОТ надаватиме Україні правові консультації

Опубліковано в №13 (719)

Наталія Ісаханова
Наталія Ісаханова «Сергій Козьяков та Партнери, АФ» партнерка, к.ю.н., адвокатка

Відповідно до повідомлення, оприлюдненого на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства (далі - Міністерство), 23.06.2020 р. заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України - Торговий представник України Тарас Качка підписав Протокол про приєднання України до Угоди про заснування Консультаційного центру з питань права СОТ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Навіщо це потрібно?

Поступово Україна набуває досвід, який необхідний для ефективного використання переговорних інструментів і для створення механізму врегулювання суперечок у межах Світової організації торгівлі (далі - СОТ). Останніми роками політика України в межах СОТ стала більш активною та виваженою. В цьому чимала заслуга професійних і потужних команд Департаменту захисту національного виробника й Департаменту багатосторонніх і двосторонніх торговельних угод Міністерства, які вже набули навичок висококласної експертизи у сфері права СОТ.

Через активну позицію України в СОТ декілька років тому з'явилася потреба створити ефективний механізм забезпечення захисту прав та інтересів України в торгово-економічній сфері в межах СОТ. Тож був прийнятий Порядок забезпечення захисту прав та інтересів України в торговельно-економічній сфері в межах Світової організації торгівлі, затверджений Постановою КМУ від 01.06.2016 р. №346 (далі - Порядок). Це був перший після вступу України до СОТ документ, який передбачив імплементацію положень Домовленості про правила й процедури вирішення спорів між членами СОТ (далі - Домовленість СОТ). Затвердження Порядку свідчило про наміри Уряду України системно використовувати цей механізм врегулювання міжнародних суперечок для захисту законних державних інтересів. Щоправда, цей Порядок отримав багато критичних зауважень у професійних колах, особливо від іноземних фахівців у сфері права СОТ щодо відсутності чіткої та прозорої процедури залучення зовнішніх юридичних радників. У будь-якому разі Україні для ствердження позитивного іміджу слід відходити від будь-яких непрозорих процедур.

У випадку представництва України з питань врегулювання міжнародних суперечок у межах СОТ важливе професійне виконання правил і процедур, закріплених у Домовленості СОТ, і грамотне тлумачення та правозастосування положень угод СОТ.

Що таке Консультаційний центр з питань права СОТ?

Головні критерії зовнішніх юридичних радників - знання й багаторічний досвід представництва сторін у спорі з використанням механізмів і процедур СОТ. На етапі безпосереднього врегулювання спору (якщо в результаті консультацій не були досягнуті позитивні результати) важливим є місцезнаходження іноземного юридичного радника. Наявність офісу в безпосередній близькості від штаб-квартири СОТ забезпечить швидку й постійну комунікацію юридичних радників як з органом вирішення спорів СОТ, так і з Постійним представництвом України при відділенні ООН й інших міжнародних організацій у Женеві.

Саме цим критеріям відповідає Консультаційний центр з питань права СОТ (The Advisory Centre on WTO Law (ACWL)) у Женеві, який створений саме для того, щоб надавати країнам, які цього потребують, допомогу з будь-яких питань права СОТ, і має у штаті досвідчених юридичних радників.

Консультаційний центр з питань права СОТ (КЦП СОТ) був створений у 2001 р., відповідно до Угоди про заснування Консультаційного центру з питань права СОТ як організації, незалежної від СОТ.

Відповідно до Угоди про заснування Консультаційного центру з питань права СОТ, метою КЦП СОТ є надання юридичної підтримки й консультацій із питань права СОТ і процедур врегулювання суперечок країнам, що розвиваються (зокрема, найменш розвинутим), і країнам з перехідною економікою.

Таким чином, КЦП СОТ:

• надає юридичні консультації з питань права СОТ;

• надає підтримку сторонам і третім сторонам у процесі врегулювання суперечок СОТ;

• здійснює підготовку державних службовців з питань права СОТ, проводячи семінари з права СОТ і судової практики СОТ, стажування й інші заходи;

• виконує будь-які інші функції, покладені на КЦП СОТ Генеральною Асамблеєю КЦП СОТ.

Залучення юридичних радників КЦП СОТ для захисту законних інтересів України під час врегулювання міжнародних суперечок в межах СОТ дасть можливість використати професійні навички радників КЦП СОТ, які мають спеціальні знання у сфері права СОТ, а також сприятиме вдосконаленню фахівців Міністерства в галузі права СОТ, опануванню процесуальних особливостей і стратегії та набуттю корисного досвіду.

Протокол про приєднання підписали. Що далі?

Отже, перший крок зроблений - Протокол про приєднання України до Угоди про заснування Консультаційного центру з питань права СОТ підписаний. Після схвалення Протоколу Генеральною Асамблеєю КЦП СОТ і підписання сторонами Україна впродовж 12 місяців має виконати внутрішньодержавні процедури, необхідні для набрання цим Проколом чинності.

Протокол набирає чинності на 30-й день з дати передачі документа про його прийняття на зберігання виконавчому директору КЦП СОТ. Україна набуде право на отримання послуг КЦП СОТ у вигляді юридичних консультацій із усіх процедурних і змістовних питань щодо права СОТ; юридичної підтримки на всіх етапах врегулювання суперечок СОТ (включаючи первісну оцінку й підготовку справи, складання запитів щодо консультацій, складання питань або відповідей на запитання під час підготовки до консультацій, складання запитів про створення групи експертів і заяв щодо засідання Органу з врегулювання спорів, консультування щодо складу групи експертів і подання запиту Генеральному директору СОТ про формування групи експертів, складання подань і відповідей на письмові запитання групи експертів й інших сторін процесу, представництво інтересів на засіданнях групи експертів, підготовку всіх необхідних документів для Апеляційного органу СОТ, представництво інтересів під час слухань Апеляційного органу та ін.); навчання з права СОТ на щорічних курсах, періодичних семінарах і тренінгах із актуальних питань. Тобто приєднавшись до Угоди про заснування Консультаційного центру з питань права СОТ, Україна зможе долучитися до отримання комплексу високопрофесійних юридичних послуг з питань права СОТ, що в майбутньому збільшить шанси на позитивні результати у врегулюванні торгових суперечок у межах СОТ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати