09 липня 2021, 13:23

Конкурсний відбір і якісне навчання — фундамент нової прокуратури

Опубліковано в №13 (743)

Дар'я Писаренко
Дар'я Писаренко координатор Програми «Адвокат Майбутнього»

Прокурор, здійснюючи публічне обвинувачення, діє від імені усього суспільства, а отже, і підзвітний йому. Прокурори оперують у складному комунікаційному середовищі на перетині інтересів та/або повноважень слідства, потерпілих, підозрюваних/обвинувачуваних та їх захисників, суду, а також власного керівництва. Щоденні їх рішення впливають на мільйони життів. Кожного разу, коли мова йде про конкретні дії, це передбачає можливості зробити корисне для суспільства та конкретної людини, кожне провадження — це шанс підвищити рівень довіри суспільства до прокуратури як інституції. Все це накладає величезну відповідальність і вимагає від прокурорів відточених комунікаційних навичок, опанування емоцій та розвитку лідерських здібностей.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


36-2

Протягом 2020–2021 рр. команда «Адвоката майбутнього» продовжила розробку та впровадження своїх «фірмових» програм професійного розвитку для правників. Цього разу на замовлення тренінгового центру прокурорів України за підтримки відділу з правоохоронних питань (INL) посольства США в Україні ми розробили ексклюзивну програму розвитку особистісних компетентностей (soft skills) для більш ніж 100 новопризначених прокурорів та прокуророк, які пройшли відкритий конкурс у 2020 р., перемогли у ньому і зайняли посади в Офісі Генерального прокурора. Ця робота стала логічним продовженням зусиль нашої команди на підтримку відкритих конкурсів до Офісу Генерального прокурора. Кількадесят випускників програми «Адвокат майбутнього» попередніх років на наше прохання увійшли до складу кадрових комісій прокуратури. Вони проявили себе чи не найпринциповішими членами комісій і зробили таким чином внесок у становлення «нової прокуратури».

37-Вишневський Андрій «Тепер ми маємо честь проводити навчання для тих, хто «нову прокуратуру» уособлює. Це навчання має триєдину стратегічну мету. По-перше, допомогти новим прокурорам усвідомити себе в професії, коли в результаті конституційної реформи змінилась суспільна роль прокуратури: вона втратила повноваження загального нагляду, а прокурори здобули більшу процесуальну незалежність. По-друге, озброїти прокурорів та прокуророк навичками, яких досі не дають у юридичній школі, і які конче необхідні, аби робота прокурора була ефективною і комфортною для самого прокурора. Нарешті, сприяти формуванню спільноти реформа-орієнтованих прокурорів, які готові змінювати хвору систему зсередини, і яким необхідно для цього мати «відчуття ліктя», — пояснює керівник «Адвоката майбутнього» Андрій Вишневський.

«Всі організації з часом міняються, навіть ті, які нічого для цього не роблять. Змінюються навіть ті організації, які здаються нам залізобетонними. Але не всі зміни — це розвиток, на жаль, іноді приходять нове варварство і degrowth», — сказав у своїй надихаючій промові співтворець та впроваджувач структурної реформи в охороні здоров’я Олег Петренко.

«Чому цього не вчать у вузі? Чому цього не навчають керівний склад?» — це цитата з анонімного опитування учасників тренінгів, яке ми традиційно проводимо після завершення курсу навчання. Справді, чому? У правничій спільноті все частіше говорять, що розвинені soft skills правників у майбутньому будуть ефективним захистом від повної автоматизації. З технічним прогресом саме soft skills є ключовою конкурентною перевагою. Професія прокурора не просто пов’язана з комунікацією та проявами лідерства. Рішення прокурорів впливають на суспільство та життя і долі конкретних людей. Саме тому ми впевнені і віримо, що розвиток soft skills прокурорів, серед іншого, є надзвичайно важливим для реформування системи прокуратури, підвищення рівня довіри до неї та, зрештою, підвищення рівня правосуддя.

37-5

Розроблена програма включає навчання м’яким навичкам, а також сприяє формуванню активної професійної спільноти, орієнтованої на зміни у середовищі прокуратури. Тренінги сфокусовані на моральних основах етики прокурорів, засадах справедливого правосуддя та ефективній усній та письмовій комунікації, розвитку лідерських навичок прокурорів. Програма тренінгів розроблялась на основі системи навчальної програми «Адвокат майбутнього» для адвокатів 2017–2020 рр.

Про те, як бути незалежними та брати на себе відповідальність за свою діяльність; як говорити з суспільством та працювати зі ЗМІ; як розвинути в собі лідера/лідерку; на які цінності спиратись при ухваленні рішень; як бути ефективним процесуальним керівником, будувати партнерські відносини та якісно комунікувати з потерпілими, підозрюваними, слідчими, адвокатами та суддями; як працювати в команді; як впроваджувати зміни та реагувати на них; як не вигоріти та не опустити руки, та, головне, як своєю роботою підвищити рівень довіри суспільства, — про все це і є програма навчання для прокурорів.

КОМЕНТАРІ ТРЕНЕРІВ ТА УЧАСНИКІВ ТРЕНІНГІВ

Ефективна та усвідомлена комунікація

«Головна неприємність комунікації в тому, що її успішність оцінюється реципієнтом — тим, у кого я говорю, а не тим, що я мав на увазі. Тому говоримо, аби нас чули і розуміли», — каже тренерка з комунікації та лідерства Юнона Лотоцька.

37-13 Бути прокурором — це завжди спілкуватись з людьми. Від рівня комунікації залежить, яку інформацію ви зможете донести іншим, чи зможете переконати силою слова, і яку інформацію отримаєте, чи буде вона повного обсягу та потрібної якості. Прокурори завжди повинні враховувати права та інтереси і потерпілого, і підозрюваного та вміти ефективно вибудовувати комунікацію з ними з урахуванням того, що ці особи не є правниками, і саме під час кримінального провадження вони перебувають у загостреному емоційному стані. Окремо на тренінгу всі учасники та учасниці могли відтренувати навички комунікації з потерпілими та підозрюваними, адвокатами, слідчими, суддями та своїми керівниками.

Моральні засади справедливого правосуддя. Професійна етика прокурора

Прокурор — агент справедливості. У своїй діяльності прокурори використовують комбінацію орієнтирів, які дозволяють їм прийняти найбільш оптимальне рішення. Але і природа самих орієнтирів (норми законів, характер доказів, рівень суспільного інтересу, політичні очікування), і сам процес прийняття рішення можуть бути викривлені. Щоб оптимізувати цей процес, слід розуміти як пріоритетність орієнтирів, так і стратегії прийняття прокурорських рішень

ярмоленко Сергій ЯРМОЛЕНКО,

експерт програми, прокурор з 13-річним досвідом

— Навички комунікації завжди вважались встановленими за замовчуванням. Ти прокурор, тож маєш вміти спілкуватись на професійному та особистому рівнях. Здобути їх було можливо лише від колег та керівництва, і ще ніколи — від фахівців з психології, філософії та журналістики. Залучення спеціалістів для такого навчання сьогодні є надзвичайно важливим ще й тому, що через суттєву зміну кадрової структури та «омолодження» прокуратури новопризначеним прокурорам іноді важко знайти приклад для наслідування.

Прокурори, які проходили тренінг, у переважній більшості ніколи не працювали в правоохоронній системі, саме тому їх враження від нового для них органу надзвичайно цікаві. Всі зазначали про непрості відносини з судами та іншими правоохоронними органами, складність комунікації з потерпілими, формалізацію внутрішніх робочих процесів, що забирає багато часу, та недостатнє використання можливостей електронних систем.

У відомій українській притчі муха вперто б'ється у вікно. Поруч відкрита кватирка, але муха її не бачить і не шукає.

— Муха, не бийся у вікно! Поруч є вихід, ти вільна!

— Ні! — відповідає муха. — Моя баба билася у вікно, мама билася у вікно, і я буду битись!

На щастя, новопризначені прокурори не бажають бути такими мухами та йти битими бюрократичними шляхами за рахунок власного робочого та позаробочого часу, а шукають шляхи розв’язання проблемних моментів. Завдяки тренінгу вони отримали необхідні для цього інструменти.

кольцов Михайло КОЛЬЦОВ,

тренер, к.ф.н., аналітик

— Ні антична, ні середньовічна судові системи не мали потреби у прокурорі. Він з’явився як учасник судового процесу порівняно недавно, коли суспільство поставило досить просте питання: хто захищає справедливість у судовій кімнаті? Суддя слідкує за законністю, адвокат захищає інтереси клієнта, а от прокурору доводиться захищати справедливість. І робить він це завдяки тому, що кожну справу розглядає через два тести: оцінює якість доказової бази та робить оцінку суспільного інтересу.

У сучасної української прокуратури багато проблем. Серед них — високий рівень недовіри суспільства та постійний брак ресурсів. Але я вважаю, що її основна проблема полягає в тому, що у нас досі немає даних про те, чим, власне, займається прокурор. Яка частина його роботи забирає у нього найбільше часу? З якими бар’єрами доводиться йому стикатися, щоб виконати свої робочі обов’язки?

Нестача цих даних змушує припускати, що практично вся структура тримається на ентузіазмі та керована факторами, які визначаються етикою.

Та не применшуючи значення останньої, все ж доводиться визнавати, що без структурних змін зусилля прокурорів щодо попередження явних випадків несправедливості будуть недостатні. Під цими змінами я маю на увазі не заміну людей або появу нових підрозділів. Хочу знати відповідь лише на одне питання: чому прокурори працюють понаднормово і вигорають за 2–3 роки? Це просте питання, але відповідь на нього дозволить зрозуміти, чому суспільство не пов’язує досягнення справедливості та судовий розгляд.

38-Крапивін_Євген Євген КРАПИВІН,

тренер, експерт ЦППР

— Професійна етика прокурора часто сприймається не як юридична категорія, а як ціннісний напрям до «всього доброго і хорошого». Водночас у сучасних теоріях права питання моралі та права нероздільні, тож і етика як набір різних моралей стає юридичною категорією незалежно від її обов’язкової сили.

У випадку прокурора етичні порушення призводять до дисциплінарної відповідальності. Водночас прокурорська етика не має сприйматись лише як покарання, як те, чого варто уникати і від чого слід тікати. Це, радше, «престиж» професії, спільні правила гри, які самоврядна прокурорська спільнота вважає гідними своєї професії і до яких прагне кожен її член. Такому підходу сприяє реформа прокуратури, що триває з 2014 р. та полягає у створенні самоврядної правничої професії, яка самостійно визначає для себе етичні стандарти і за порушення яких може виключати свого члена з професії. Причому кожен член професії рівний іншому, адже статус прокурора єдиний. Відтак, питання етики неодмінно охоплюють питання процесуальної незалежності прокурора, однією з ключових загроз якій є адміністративний керівник, відповідно до тих практик, які склались в українській прокуратурі.

Впровадженню саме такого, ширшого погляду на професійну етику прокурора і було присвячене навчання прокурорів нової прокуратури, адже питання етики виникають кожен день під час комунікації з керівництвом, іншими професійними учасниками кримінального провадження, суспільством.

петраковський Володимир ПЕТРАКОВСЬКИЙ,

тренер, викладач Києво-Могилянської академії, експерт ЦППР

— Для нас важливо було донести новим прокурорам, що прокуратура не є класичною публічною службою. Адже лише члени парламентів, судді та прокурори мають розкіш бути самоврядними державними інституціями. Це означає, що саме прокурори, а не Генпрокурор і тим більше не Президент, є творцями етичних стандартів інституції, яку вони представляють.

Звісно, для української держави це дещо новий досвід, якого ми не мали до 2016 р. і з яким ми як суспільство і як представники правничих професій почуваємось ще не надто впевнено.

Але від цієї невпевненості є гарні й знайомі кожному ліки — практика. Чим більше практикуватимемо, тим впевненіше будемо почуватися.

Добре, що практикувати етичні стандарти можна щодня, а не лише коли надійшов лист-вказівка Генпрокурора чи на зв’язок намагається вийти Президент.

ширан Алла ШИРАНТ,

прокурорка Офісу Генерального прокурора

— Як зазначав український філософ А. Баумейстер, світ людини складається з розрізнених фрагментів уявлення про дійсність, що хаотично складені в єдину картину. Такі фрагменти набуваються протягом життя, і мало з них є осмисленими.

Часто людина стає заручником набутих стереотипів і дуже рідко свідомо їх змінює. Натомість життя вимагає саме осмисленого сприйняття дійсності з тим, щоб розуміти свої цілі та досягати їх.

Програма «Адвокат майбутнього» спрямована на загальне осмислення юристами себе як частини загального світу і частини юридичної спільноти. Дуже корисними є модулі програми про емоційний інтелект, оскільки вони покращують здатність до ефективної комунікації з колегами (процесуальними опонентами та суддями). Важливість модулів, присвячених юридичному письму та комунікації зі ЗМІ, також складно переоцінити, адже вони стосуються щоденної роботи кожного юриста, який залучений у судовій процес як його учасник.

Особливо запам’яталася вправа, спрямована на розуміння та врахування традицій окремих спільнот, які є новими для тебе і з якими маєш взаємодіяти. Для мене це було наочним прикладом та застереженням для осмисленого спілкування з новими колегами.

вінницький Олександр ВІННИЦЬКИЙ,

прокурор Офісу Генерального прокурора

— Спочатку я скептично поставився до того, що нас направили на soft skills, але потім не пошкодував жодного разу! Це була цікава програма про «неюридичні» речі, які допомагають у юридичній роботі. Спектр тем тренінгів був дуже різноманітний — від навичок ефективно уникати конфліктних ситуацій до роздумів про сутність справедливості та прокурорської етики. Я й досі згадую та обдумую дискусії, які відбувались з тренерами.

Окремо хочу сказати про тренерський склад. Це були справжні професіонали своєї справи, які фахово та цікаво вели свої тренінги і вичерпно відповідали на всі наші запитання. Якщо у вас буде можливість пройти програму, обов’язково зробіть це! Гарантую, що не пошкодуєте!

Особливо мені запам’яталась одна з дискусій, яка виникла після демонстрації відео з молодим американським прокурором. Суть його була у тому, що прокурор зробив усе від нього залежне, щоб неповнолітньому злочинцю, який вчинив досить серйозний злочин, призначили покарання, не пов’язане з позбавленням волі, та застосували певний аналог медіації.

Коли вони випадково зустрілись через 10 років, прокурор дізнався, що ця історія вплинула на колишнього злочинця — він переосмислив своє життя, отримав хорошу освіту та працює на престижній роботі, хоча міг би досі відбувати покарання, якби прокурор підійшов до ситуації формально та зробив усе «чітко по процедурі».

І хоч я не повністю згоден з тим, як цей прокурор повів себе в цій ситуації, дискусія, яка відбувалась після перегляду цього виступу, змусила замислитись над певними аспектами цієї історії.

вдовиченко Ольга ВДОВИЧЕНКО,

прокурорка Офісу Генерального прокурора

— Після проведених тренінгів я зрозуміла, що розвиток навичок soft skills, а саме критичне мислення, вміння працювати в команді, чітко висловлювати свої думки та розуміти інших людей, креативність, лідерські якості, комунікативність та інше дуже важливі для прокурорів. Найбільш цікавими та насиченими особисто для мене були дні, коли ми навчалися лідерству та розвивали комунікативні навички. Тренер Юнона Лотоцька давала багато практичних порад, деякі з яких я вже встигла застосувати в професійному житті, наприклад, техніки анти-конфлікту.

Також корисні знання я отримала у шостий день навчання, тема якого була «Профілактика професійного вигоряння». Під час тренінгу мене не покидала думка, що навчання саме з цієї теми треба провести для тих, хто вже давно працює в прокуратурі, оскільки ознаки професійного вигоряння я бачу й серед деяких колег. І це недивно, оскільки робота прокурора дійсно досить напружена в емоційному сенсі, іноді доводиться працювати в складних умовах.

Неоднозначне враження справив день, коли ми навчалися працювати зі ЗМІ, оскільки, на моє переконання, краще, коли представники ЗМІ звертаються за коментарями до прес-служби, і прокуратура надає офіційну відповідь. У цей день мені довелось багато сперечатися з журналістами. Проте відзначу професійність і досвідченість тренерів, оскільки, попри різне бачення й підходи до теми, день навчання пролетів, як одна мить. Найцікавішою у той день була вправа, яка надала можливість подивитись на себе зі сторони. У нас по черзі брали інтерв’ю журналісти і ставили досить провокаційні питання, записуючи це на відео. А потім ми дивились запис і розбирали слабкі сторони. Напевне, саме ця вправа запам’яталася найбільше з усіх 6 днів навчання.

Взагалі щиро дякую усім тренерам за нові знання та легке й приємне спілкування. Було цікаво, атмосферно і дуже захоплююче!

Продовження в наступному номері

Програма розроблена командою тренерів та експертів ГО «Адвокат майбутнього» за підтримки відділу з правоохоронних питань (INL) посольства США в Україні на замовлення тренінгового центру прокурорів України.

Тренінги проходять у правовому клубі PRAVOKATOR координаційного центру з надання правової допомоги та тренінговому центрі прокурорів України

Матеріал, викладений у цій статті, — це особисті думки авторів.

Вони не є офіційною позицією ГО «Адвокат майбутнього» та посольства США в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати