04 жовтня 2018, 11:19

Кандидат на посаду юриста очима партнера: що грає і хто виграє

Опубліковано в №40 (642)

Далеко не завжди вдається вдало винайняти нового юриста, незважаючи на впроваджені процеси відбору, фільтри, співбесіди, тести тощо. Ми дійшли висновку, що успішний вступ у трудові відносини – це рівноправний процес оцінювання кандидата фірмою і фірми кандидатом на предмет можливості побудови взаємовигідних та успішних стосунків. Усі грані цих стосунків мають значення: розмір оплати, цікаві проекти, професійний розвиток, можливість кар’єрного зростання, розпорядок дня, аврали та робота у позаробочий час, колектив, розташування і комфорт офісу, вагомість бренду… Баланс емоцій та здорового глузду керує нашим життям, а у виборі бізнес-партнерів він є архіважливим.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коментар:

Олексій БежевецьОлексій Бежевець,
адвокат, партнер ЮК «Правовий Альянс»
 

Досвід роботи важливий?

Безперечно, досвід роботи важливий. Проте все залежить від ситуації. Наприклад, беремо стажиста на літо. Він справляється, проявляє ініціативу, ставить правильні запитання, легкий у спілкуванні, «казанок варить». Після закінчення стажування він отримує пропозицію на посаду помічника юриста, маючи за плечима лише три курси університету. Чи важливий у його випадку досвід роботи? Ні.

За рекомендацією беремо на випробувальний термін юриста. Досвід роботи – ні про що. Однак рекомендація хороша, враження від спілкування позитивне, мотивація зміни роботи зрозуміла. Місяць співпраці показує перспективу, юрист залишається в команді. Чи важливий у його випадку досвід роботи? Виходить, теж ні.

Беремо на випробування юриста, який пропрацював у відповідній практиці попередні кілька років, брав участь у цікавих проектах. Має багаж знань та навичок, одразу включається в роботу. До фахового рівня запитань немає. Випробування показує працьовитість, старанність, командного гравця. Чи мав значення досвід роботи? Безперечно, так (визначальне, для старту).

Alma mater

Також має значення, де юрист навчався, з ким спілкувався, а головне – як вчився. Відповідні правничі школи мають відмінності у підходах та якості навчання. Співбесіди з випускниками-кандидатами (з тестами на грамотність та знання) яскраво демонструють ці відмінності. Тож для молодого фахівцявипускника має значення наявність диплому університету, що котується серед юрфірм. Однак для юриста, який вже попрацював, здобув досвід, опанував певні навички та вміння, сформував портфоліо проектів, значення назви університету (та й кольору диплому з його оцінками) перестає бути важливим в очах роботодавця. Обсяг набутого фахового досвіду обернено пропорційний вагомості вашого диплому.

Мови

Без англійської «воно далі не їде». Грамотна та вільна українська і російська мова є обов’язковою вимогою, англійська письмова та «юридична» має бути на високому рівні. Фактично, юрист повинен з легкістю переходити з однієї мови на іншу в цьому трикутнику. На переговорах та у спілкуванні з клієнтами достатньо часто так і відбувається. Звісно, існують ніші, де англійська мова не дуже потрібна (коли клієнти майже завжди україномовні чи російськомовні). Однак у таких нішах подеколи «пропливають англомовні карасі», але не знаєш мови – не маєш клієнта.

Фахові знання

«Пахать, пахать і ще раз пахать». Гризти граніти науки, а згодом добросовісно відточувати майстерність у підготовці документів, формуванні правових позицій, публічних виступах, консультаціях… Інакше якісні правознавці не виростають.

Soft skills

Скільки видів інтелекту зараз нараховують? 5? 7? 12? Люди – істоти соціальні, емоційні та часто нелогічні. Вони підпадають під вплив обставин, сильних особистостей, масових психозів… Клієнти юридичної компанії – це люди з певною проблемою, яку потрібно вирішити. Клієнт оцінює роботу юриста емоційно, хто що не казав би. Відомі анекдотичні ситуації, коли юрист програвав справу і так це подавав клієнту, що останній залишався щасливим. Тож емоційний інтелект, здатність встановлювати «rapport» (викликати довіру, емоційний контакт) є не менш важливим чинником успіху, ніж професійна спроможність, а на певному рівні розвитку навіть більш важливим, адже експертизу можна купити, а довіру та емоційний контакт – ні.

Робота в команді

Життя дарує нам зустрічі з незвичними людьми, від них ми вчимося, на них ми тренуємо наш дух. Командна робота – річ непроста. У правильно підібраній команді кожен займає своє місце, виконує свою функцію та працює на загальну синергію. Пам’ятаєте вислів: «Зіркова команда – це не команда зірок»? Не кожен може бути частиною команди. Є прекрасні фахівці, які не можуть працювати разом з кимось. «Спірний» характер, перфекціонізм, завищені вимоги до себе та інших… Проте такі люди іноді можуть вибудувати бізнес-піраміду, вершиною якої є вони прекрасні. Загалом, це всіх влаштовує. Кожному своє.

Водночас, особливо у великій команді, може тихенько існувати посередній фахівець, який балансує на грані «нібито корисний – а може звільнити». Такий стан речей може існувати достатньо довго через нагальність інших проблем та завдань бізнесу.

Цікаво, що здатність працювати в команді формується ще з дитинства (як і більшість інших базових навичок), розвивається командними видами спорту. У дорослому віці відполірувати ці навички стає важче. Проте в сучасному світі навички командної роботи є архіважливими, ми їх цінуємо, поважаємо та розвиваємо.

Тарас БезпалийТарас Безпалий,
адвокат, радник ЮК «Правовий Альянс»

Мовлення

Людина, яка цілодобово дивиться телевізор і грає у відеоігри, ніколи не зможе чітко та якісно висловити свою думку, грамотно побудувати речення, виступ, провести переговори. Людина, яка читає книжки, навпаки, має значний словниковий запас, грамотно говорить, лаконічно й по суті висловлює думки, вміє чітко донести та відстояти свою позицію. Отже, читання літератури є важливим чинником. Бажано, щоб це все ж таки була не лише юридична література, але й класичні твори.

Здатність чути клієнта

Правильно зрозуміти завдання та почути клієнта – один з найголовніших чинників. Комунікація з клієнтом завжди має бути на високому рівні з метою почути бачення клієнта, правильно його інтерв’ювати, чітко вибудувати бачення та очікування клієнта. При цьому важливо правильно поставити запитання та дізнатися додаткову інформацію, яка може бути важливою для захисту інтересів клієнта, однак, на його думку, має другорядне значення для справи. Правильно налагоджена комунікація також означає відстоювання власних меж, щоб клієнт не бачив у юристі постійного помічника з будь-яких питань, «не сів на голову». При цьому залишається важливим своєчасне інформування клієнта щодо плану дій із захисту, представлення інтересів, виконаної роботи, наслідків, змін у справі, пояснення наслідків та подальшого розвитку подій.

Пунктуальність

Для юриста є неприпустимим запізнення, зрив дедлайнів, несвоєчасне інформування партнерів, колег, клієнтів стосовно змін обставин у справі, несвоєчасне виконання поставлених завдань та не інформування щодо перенесених строків виконання завдань. Своєчасність зазначених дій вказує на довіру, повагу до такого юриста, оскільки саме такому юристу довірятимуть складні та цікаві проекти, розуміючи, що на таку людину можна покластися.

Охайність

«Все в житті починається з неприбраних шкарпеток». Охайність – це не лише зовнішній вигляд або наявністю дорогого ділового костюма. Охайність проявляється також у документах, які уважно розкладені в адвокатському досьє, у вчасно вписаному в білінг запису, а також у начищеному взутті та охайному зовнішньому вигляді. Юрист завжди має виглядати презентабельно, адже наперед невідомо, які зустрічі, слідчі дії, судові засідання можуть відбуватися протягом дня.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати