За більш ніж 200 днів війни, внаслідок повномасштабного військового вторгнення рф на територію України, кількість внутрішньо переміщених осіб досягла свого максимуму та продовжує збільшуватися. На що можуть розраховувати українки та українці, які втратили свої домівки через військову агресію, давайте розглянемо усі можливості. Відповідно до ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою (далі - ВПО ) вважається - громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Якщо Ви підпадаєте під таку категорію осіб то найперше, що потрібно зробити – це підтвердити свій статус. Для того, щоб особа ВПО підтвердила свій статус, насамперед потрібно стати на облік для внутрішньо переміщених осіб та взяти довідку, що діє безстроково крім таких випадків як:
- подача про відмову від довідки;
- повернення до покинутого місця проживання;
- виїзд на постійне місце проживання за кордон;
- подача завідомо недостовірних відомостей;
- вчинення злочину пов’язані з тероризмом, геноцидом та посяганням на територіальну цілісність України.
За підтвердженням отримання статусу ВПО можна звернутись до ЦНАПу, органу соцзахисту населення або до представників місцевої влади, а також онлайн через додаток «Дія». Заява на довідку може подаватись, як дорослими так і не повнолітніми дітьми, за малолітню дитину або недієздатну особу – має змогу подати законний представник. До цього списку входять також студенти, які мали проживання в гуртожитку, ув’язненні особи та військовослужбовці, що мали зареєстроване місце проживання на тимчасово окупованій території.
До заяви слід прикріпити посвідчення особи, що підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини. Якщо ж у вас відсутній документ, що посвідчує особу, то спершу потрібно відновити його, а потім розпочати вищезазначену процедуру.
Найголовніше, що має бути додано, це наявність відмітки про місце проживання. У разі втрати документу, що засвідчує місце проживання в зоні АТО, заявник може надати як підтвердження:
- трудову книжку, де містяться записи про трудову діяльність;
- військовий квиток;
- медичні документи;
- документи, що підтверджують право власності на майно;
- будь-які фотографії та відеозаписи, що підтверджують факт проживання на тій чи іншій місцевості.
Станом на 3 жовтня було оновлено перелік окупованих територій за погодженням Міноборони. Це територіальні громади Донецької (66), Харківської (56), Дніпропетровської (10), Луганської (37), Запорізької (56), Херсонської (49), Миколаївської (26), Сумської (22), Чернігівської (4) областей. Загалом у переліку наразі 326 громад.
При подачі заяви на ВПО необхідно вказати:
- ваші дані ( ПІБ, громадянство, стать , дату і місце народження);
- відомості про малолітніх чи неповнолітніх осіб, що прибули з вами;
- відомості про законних представників, які супроводжують малолітню дитину, недієздатних осіб або осіб, дієздатність яких обмежена;
- відомості про фактичне та зареєстроване місце проживання;
- відомості про житлові, медичні, освітні та інші потреби;
- відомості про професію, спеціалізацію та працевлаштування; відомості про місце навчання / виховання дитини (найменування закладу);
- відомості про наявність інвалідності та потреби в технічних та інших засобах реабілітації та контактні дані для зв’язку.
Кожна ВПО може подати заяву на виплати. Це можна зробити, як онлайн через застосунок «Дія» так і офлайн. Грошова допомога призначається на сім'ю і виплачується одному з її членів (уповноваженому представнику сім'ї) з письмової згоди на це від інших членів сім'ї. Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї, але не може перевищувати 3000 гривень на місяць. Якщо до складу сім'ї входять особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, то сума збільшується. Адресну допомогу можна оформити кожному члену сім'ї самостійно. Допомога виплачується щомісяця протягом 6 місяців з моменту звернення. Після чого вона може бути продовжена.