01 жовтня 2018, 14:07

Електронні земельні торги і блокчейн - крута ініціатива, що порушує закон

Андрій Кохан
Андрій Кохан «Asters» юрист

Нещодавно на сайті Держгеокадастру з’явилася інформація про те, що між ним та ДП «СЕТАМ» Міністерства юстиції України укладено Договір про забезпечення функціонування системи електронних земельних торгів на платформі OpenMarket з використанням технології Blockchain.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Більш того, на ресурсі OpenMarket уже виставлено ряд лотів – права оренди на земельні ділянки державної власності с/г призначення, розпоряджається якими Держгеокадастр.

Нормативно-правовим фундаментом для цих передових впроваджень є постанова Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 року № 688, якою затверджується порядок реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів. Насправді ініціатива – супер!

Але є одне «але». Порядок проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної та комунальної власності міститься у главі 21 - статтях 134-139 Земельного кодексу України, в яких передбачено проведення аукціону за класичним принципом – оффлайн (із фізичною присутністю в одному місці ліцитатора, учасників, їх представників, запрошених осіб і т.п.). Норми Земельного кодексу України не передбачають можливості відступити від цих процедур навіть у тестовому режимі, що легко було б виправити, додавши до кодексу застереження про це.

У 2018 році мінімум два рази вносилися зміни до Земельного кодексу України, але існуючі правила проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної та комунальної власності, які містяться у главі 21 цього кодексу, жодним чином не коригувалися.

І основна проблема навіть не в самому факті порушення ієрархії актів законодавства. Виконавча влада, заходячи у зону відповідальності влади законодавчої, створює підґрунтя нестабільності відносно результатів торгів.

Будь-яка заінтересована третя сторона або сам переможець торгів, якому більше не вигідно мати у користуванні земельну ділянку, упродовж строку позовної давності може оскаржити земельні торги як такі, що відбулися із порушенням імперативних норм, передбачених Земельним кодексом України, та вимагати визнання їх результатів недійсними. Це, в свою чергу, має наслідком реституцію (що при класичному застосуванні передбачає повернення земельної ділянки державі, але держава опиняється у програшному становищі, будучі зобов’язаною повернути переможцю торгів орендні платежі).

Таким чином, Уряду та Мінагрополітики слід вирішити існуючу і абсолютно штучно створену ними самими проблему шляхом спільної роботи з Комітетом з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України по внесенню відповідних змін до Земельного кодексу України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати