08 листопада 2018, 14:34

Де і коли дізнатися про свої права?

Дмитро Зінченко
Дмитро Зінченко «Міністерство юстиції» державний експерт Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності
Дмитро Кузін

В середині грудня в Україні традиційно відбудеться Всеукраїнський тиждень права (далі – Тиждень права). Цей проект започаткований в 2008 році, коли Указом Президента України було визначено, що в тиждень, який включає 10 грудня (день прийняття Загальної декларації прав людини 1948 року), в нашій державі проводяться різноманітні тематичні заходи з правової освіти.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Такі заходи покликані залучити суспільство до вивчення власних прав з метою їх подальшого захисту у випадках порушення, навчити дотримуватись обов'язків, визначених в законодавстві, та виховати в громадян повагу до права.

Хтось може сказати, що Тиждень права – це формальний проект. Але цього року точно буде цікаво і оригінально! Виставка-форум «Правники – суспільству» (навчання, як використовувати у практичній діяльності знання про свої права, захищати свої права і законні інтереси), уроки в закладах середньої освіти для дітей різних вікових категорій з метою запобігання дискримінації та насильству в школі, мистецькі виставки, презентації видань про права людини та іншої літератури правового змісту, лекції, семінари з питань дотримання прав людини, благодійний аукціон, конкурси малюнків, відеороликів, мультфільмів на тему прав людини, загальнонаціональний тест з перевірки правової грамотності населення... Це не повний перелік заходів. Але головне, що усі вони мають сприяти вирішенню конкретної проблеми – покращити правову обізнаність населення.

Бо проблема реально існує! За різними дослідженнями приблизно половина громадян України не знає, на що має право, та як діяти, коли права порушуються. Подібні дані, наприклад, містяться і в результатах нещодавнього Дослідження правових проблем та потреб в українських громадах, яке провів Київський міжнародний інститут соціології на замовлення Міжнародного фонду «Відродження». Зокрема, результати дослідження демонструють, що громадяни далеко не завжди знають, яким чином вони можуть реалізувати або ж захистити надані їм права, до кого варто звертатись за правовою допомогою. І в 32-х відсотках випадків громадяни не намагаються взагалі щось робити, щоб вирішити існуючу проблему правового характеру. Четверта частина випадків такої бездіяльності пов’язана саме з тим, що люди не знають, до кого звернутися, навіть щоб отримати інформацію, не кажучи вже про правову допомогу.

Також за результатами вказаного дослідження Директорат з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України отримав показники, виходячи з яких в подальшому планується формувати політику для забезпечення правових потреб населення. Саме тому заходи, розроблені Міністерством юстиції в рамках Тижня права, та затверджені Кабінетом Міністрів України будуть проходити вже з урахуванням визначених проблем.

От такі (але не тільки) дані були враховані під час планування Тижня права:

1. 49% опитаних громадян протягом останніх 3-х років мали проблему правового характеру. Тобто кожний другий постійно потребує правової допомоги. Але, як зазначено вище, третина з них взагалі не вважає за потрібне щось робити в правовій площині.

2. Разом з тим, якщо проблему намагатися вирішити, то результат часто позитивний! З 68% проблем, що вирішувались громадянами, показник частково успішно вирішених складає 40%, а 23% проблем вирішились таким чином, що отриманий результат задовольняє особу повністю або більшою мірою.

Серед основних причин, що змушують громадян залишатись байдужими до захисту своїх прав, є: недостатня поінформованість; складність процедури захисту; відсутність зацікавленості у особи можливості відстояти власну правову позицію, яка є законною в конкретній ситуації; низька довіра до органів влади тощо. Серед опитаних 13% зазначили, що незнання органу, до якого потрібно звернутись по допомогу, спонукала їх не вирішувати проблему з якою вони зустрілись.

Ці показники говорять, що під час проведення Тижня права ми маємо, зокрема, переконати громадян у можливості отримати позитивний результат та необхідності захисту прав та інтересів саме правовим шляхом.

3. Найбільшу частку, а саме: 16%, за даними дослідження 2018 року, складають проблеми у сфері захисту прав споживачів (зокрема, купівля неякісних продуктів харчування). Такі результати підтверджуються і іншими попередніми дослідженнями – «Рівень використання правових можливостей населення України: доступність та ефективність правових послуг», 2010 рік, «Затребуваність правосуддя в Україні», 2015 рік. Тобто проблеми споживачів залишаються невирішеними вже багато років!

4. Наступним показником, який підтверджує необхідність проведення Тижня права, є рівень поінформованості населення про діяльність установ з надання безоплатної правової допомоги. 23% з опитаних взагалі не знають про роботу центрів з надання БПД.

Очевидно, що громадяни України мають знати, до кого вони можуть звернутися за допомогою (в першу чергу – безоплатною), отримати чіткий алгоритм дій і таким чином успішно вирішити проблему. Про це і не тільки і буде йти мова під час різноманітних заходів в рамках Тижня права.

Звісно, вирішення правових потреб та проблем населення потребує кропіткої та щоденної роботи державних органів. І не лише протягом Тижня права. Саме тому ось вже рік, як успішно реалізується загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!», в рамках якого Міністерство юстиції разом із багатьма партнерами поширює правові знання серед населення.

Отже, якщо маєте невирішені проблеми правового характеру чи питання до юристів, звертайтеся до Міністерства юстиції України (колл-центр 044-364-23-93, http://pravo.minjust.gov.ua/kontakti/), установ БПД (контакт-центр 0800-213-103), партнерів проекту «Я МАЮ ПРАВО!» (http://pravo.minjust.gov.ua/partners/), та слідкуйте за анонсами подій в рамках Тижня права та проекту «Я МАЮ ПРАВО!». Також усіх бажаючих запрошуємо  приєднуватись до ініціатив Міністерства юстиції, щоб знати більше, діяти і захищати свої права і права близьких!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати