18 лютого 2019, 14:19

«Брудні» гроші по-королівськи, або як британський уряд забезпечує прозорість фінансової системи

Опубліковано в №8 (662)

Джонатан Фішер
Джонатан Фішер королівський адвокат, засновник ЮФ Bright Line Law

07.12.2018 р. міжнародна Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) опублікувала свій звіт про взаємну оцінку заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму Сполученого Королівства. Це надало уряду Великої Британії привід похвалитися, зазначивши у прес‑релізі, що він «є світовим лідером у боротьбі з незаконним фінансуванням», а також що він застосовує «один з найжорсткіших режимів боротьби з відмиванням грошей у світі».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однак чи можна назвати Сполучене Королівство для України та інших країн справжнім прикладом для наслідування у забезпеченні стабільної та прозорої фінансової системи, яка ефективно бореться зі злочинністю? Варто визнати, що загалом звіт був позитивним. Сполучене Королівство продовжує вживати найважливіші політичні кроки, спрямовані на припинення фінансових правопорушень і зловживань у країні. Доречними тут будуть кілька прикладів.

У сфері цивільного/законодавчого регулювання Законом про фінансові послуги (FSA) 2012 р. було створено нову нормативно‑правову базу для нагляду та управління сектором банківських і фінансових послуг Сполученого Королівства. Зокрема, Управлінню фінансового регулювання та нагляду було встановлено мету щодо захисту та посилення цілісності фінансової системи Сполученого Королівства. Подальше запровадження Режиму вищого керівництва та сертифікації (SM&CR) з призначенням відповідального співробітника з протидії відмиванню грошей на вищу керівну посаду сприяло посиленню культури дотримання законодавства.

Наразі більшість банків Сполученого Королівства залучені до участі у постійній Спільній цільовій групі зі збору оперативної інформації стосовно відмивання грошей, яка сприяє обміну публічною/приватною інформацією щодо розслідувань у сфері відмивання коштів та фінансування тероризму. Управління фінансового регулювання та нагляду все ретельніше прагне вивчити, чи відповідають особи критерію професійної придатності для виконання контрольованих функцій.

У кримінально‑правовій сфері до Закону про фінансові послуги 2012 р. було включено такі правопорушення як внесення помилкових заяв або створення помилкових вражень з метою особистої вигоди. Окрім того, Законом про кримінальні фінанси 2017 р. було внесено багато важливих змін до заходів, які Сполучене Королівство застосовує у сфері протидії відмиванню грошей та фінансуванню тероризму, в тому числі розширення відповідних цивільних повноважень щодо замороження і втрати активів, отриманих у результаті незаконних дій.

Також варто відзначити заходи, щодо яких рясніли заголовки: запровадження Ордерів на багатство, джерело походження якого не підтверджене, що є новим та потенційно потужним слідчим інструментом, а також створення нових корпоративних кримінальних правопорушень. Вони не дозволяли запобігти спрощенню ухиленням від сплати податків та відповідали Закону про боротьбу з хабарництвом 2010 р. (який мав підтримку громадськості).

Успішними були заходи із забезпечення прозорості. З квітня 2016 р. британські компанії зобов'язані вести реєстр осіб, які здійснюють над ними значний контроль. Реєстр є загальнодоступним. Також був створений реєстр бенефіціарних учасників у трастах, хоча до нього наразі мають доступ лише правоохоронні органи. Окрім того, здійснюються заходи зі створення нового реєстру бенефіціарних власників майнових об'єктів Сполученого Королівства.

Погода буває мінливою… Британці на власному досвіді знають про правдивість цього твердження. Звіт FATF на 252 сторінки містить вказівки щодо складних обставин, які Об'єднане Королівство ігнорує. Заголовки можуть рясніти законодавчими й політичними заходами, але для того щоб вони були ефективними, їх необхідно впроваджувати, що потребує ресурсів. Тут звіт FATF визначає основні недоліки.

Заходи Сполученого Королівства щодо забезпечення прозорості здаються результативними. Однак щоб відповідати своїм вимогам, потрібно уважно, з наполегливою прискіпливістю вивчати точність наданої інформації. В цьому аспекті Сполучене Королівство не виправдовує очікувань. Пов'язана з цим проблема полягає в тому, що система повідомлень про підозрілу активність, запроваджена в Сполученому Королівстві, тріщить від напруги. У 2018 р. було складено близько півмільйона звітів про підозрілу діяльність (SARs). Це неможливий для обробки обсяг.

Слід визнати, що Сполучене Королівство є провідним місцем для брудних грошей, але типи судових позовів (і кримінальних, і цивільних), ймовірно, не відображають повного масштабу проблеми. Що стосується Brexit, Сполучене Королівство ще чітко не сформулювало взаємозв'язок між його нинішньою системою протидії відмиванню доходів, яка більшою мірою успадкована від ЄС, та майбутньою.

Таким чином, здебільшого позитивний звіт FATF не має призвести до самозаспокоєння з боку регуляторів, органів виконавчої влади та банків Сполученого Королівства. Багато роботи ще потрібно зробити. Інші ринки можуть вдосконалитися, відштовхуючись від прикладу Сполученого Королівства, а не просто засвоїти його уроки.

 

Джонатан Фішер, королівський адвокат, заснував Лондонську юридичну компанію «Bright Line Law». Експерт у питаннях корпоративної злочинності та фінансового регулювання. Представляє Службу боротьби з великими фінансовими махінаціями, Міністерство Її Величності з податків і митних зборів (HMRC) та інші державні органи Об'єднаного Королівства, а також приватних підприємств і фізичних осіб. Дійсний професор‑консультант Лондонської школи економіки та член правової групи «Ініціатива «Червона стрічка», міжпартійної ініціативи для досягнення консенсусу стосовно регуляторних змін у Британії після Brexit.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати