12 жовтня 2017, 14:09

Автоматичний обмін фінансовою та податковою інформацією

Наслідки для України

Опубліковано в №42 (592)

Останнім часом сайт ОЕСР рясніє новинами про міжнародний обмін фінансовою та податковою інформацією («First automatic Common Reporting Standard exchanges between 49 jurisdictions set to take place this month; now over 2000 bilateral exchange relationships in place», «OECD releases further guidance on Country-by-Country reporting (BEPS Action 13)»). Ст. 4, 6 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах передбачається можливість обміну податковою інформацією. Між іншим, Україна також є стороною цієї Конвенції.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наразі обмін такою інформацією відбувається завдяки двом найбільш авторитетним інструментам:

  • Багатостороння угода компетентних органів про автоматичний обмін фінансовою інформацією (Multilateral Competent Authority Agreement on Automatic Exchange of Financial Account Information (далі – CRS MCAA)). Цей інструмент закріплює застосування єдиного стандарту автоматичного обміну інформацією про банківські рахунки та їхніх власників.
  • Багатостороння угода компетентних органів про автоматичний обмін міждержавними звітами (Мultilateral Сompetent Authority Agreement on the Exchange of Country-by-Country Reports, далі - CBC MCAA). Цей інструмент був розроблений у межах реалізації п. 13 плану ОЕСР з протидії розмиттю податкової бази та переміщенню прибутку (Base Erosion and Profit Shifting). Він передбачає автоматичний обмін податковою інформацією щодо платників податків-транснаціональних груп.

CRS MCAA 

  • Учасники

Наразі підписантами є 95 країн, зокрема: Сейшели, Сінгапур, Російська Федерація, Швейцарія, Великобританія, ОАЕ, Ліхтенштейн, Люксембург, Маврикій, Ірландія, Кіпр, Естонія, Британські Віргінські Острови, Беліз, Кайманові Острови. Тобто всі найбільш популярні юрисдикції для ведення бізнесу, окрім США (через наявність FATCA).

  • Набуття чинності

CRS набуває чинності у разі імплементації (включення його норм) до законодавства відповідної юрисдикції, що складається з двох етапів: приєднання держави до CRS MCAA та реалізація норм CRS MCAA в національному законодавстві.

Для того, щоб механізм автоматичного обміну між двома будь-якими державами, які підписали CRS MCAA, набув чинності, необхідно, щоб обидві держави висловили намір обмінюватися податковою інформацією, надіславши повідомлення до відповідного комітету ОЕСР. Таке повідомлення включає: підтвердження, що місцеве законодавство відображає норми CRS MCAA; уточнення, чи здійснюватиметься обмін на взаємній або не взаємній основі; специфікація методів передачі та шифрування; специфікація вимог щодо захисту даних, які повинні бути виконані щодо інформації, обмінюваної юрисдикцією; підтвердження, що юрисдикція має належну конфіденційність та гарантії даних; перелік потенційних юрисдикцій – партнерів відповідно до CRS MCAA, з якими проводитиметься обмін.

  •  Якою інформацією здійснюватиметься обмін

Інформацією щодо підзвітних рахунків (Reportable Accounts). Відповідно до п. 2 розд. ІІ CRS MCAA, обмін буде здійснюватися інформацією стосовно відомостей про особу, яка контролює підзвітний рахунок: ПІБ або назва компанії; адреса проживання або адреса місцезнаходження компанії; статус податкового резидента; ідентифікаційний номер платника податків; номер підзвітного рахунку; відомості про фінансову установу, в якій відкрито рахунок; баланс і валюта рахунку тощо.

  •  Установи, які збиратимуть відповідну інформацію

Фінансові установи (Reporting Financial Institutions) – банки, професійні учасники ринку цінних паперів (брокери, депозитарії та ін..), інвестиційні компанії, деякі види страхових компаній.

  •  Наслідки для України

Україна є учасником Конвенція про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах, тому імплементація MCAA є швидше питанням часу. Наразі планується, що початок автоматичного обміну інформацією між податковими органами для України почнеться у 2020 р. (за результатами 2019 р.). Для прикладу, передбачається, що Росія приєднається до обміну податковою інформацією з 2018 р. (федеральний набуде чинності 01.01.2018 р.). 

CbC MCAA

  •  Учасники

На сьогодні підписантами є 65 країн, зокрема: Сінгапур, Російська Федерація, Швейцарія, Великобританія, Ліхтенштейн, Люксембург, Маврикій, Ірландія, Кіпр, Естонія, Беліз, Кайманові Острови, тобто всі найбільш популярні юрисдикції для ведення бізнесу, крім США (через наявність FATCA).

  •  Набуття чинності
  1. Приєднання держави до CbC MCAA. 
  2. Реалізація норм CbC MCAA в національному законодавстві. 
  3. Для того щоб механізм автоматичного обміну звітами між двома державами, які підписали CBC MCAA, силу набув чинності, необхідно, щоб обидві держави висловили намір обмінюватися інформацією одна з одною, надавши повідомлення до відповідного комітету ОЕСР. Наприклад, Великобританія вже має 39 партнерів для такого обміну (http://www.oecd.org/tax/beps/country-by-country-exchange-relationships.htm). В Російській Федерації вимоги щодо CbC звітів планується ввести щодо фінансових років починаючи з 2017 р.
  •  Хто зобов’язаний подавати звіт

Зазначена вимога не поширюється на транснаціональні корпорації зі щорічним консолідованим доходом групи за попередній фінансовий рік менше ніж 750 млн євро або еквівалентну суму в національній валюті. Приміром, у РФ законопроект передбачає поріг у 50 млрд російських рублів.

 

  • Якою інформацією здійснюватиметься обмін

Трирівнева документація, яку готуватимуть платники податків великих міжнародних груп, складатиметься з:

-   Master file (документ, в якому коротко описується діяльність групи);

-   Local file (опис укладених угод з обґрунтуванням ціни відповідно до принципу «витягнутої руки»);

-   CbC report (таблиця, в якій щодо кожної компанії групи вказуються важливі фінансові та нефінансові показники, а також описуються основні виконувані функції).

Міждержавні звіти (CbC reports) мають форму таблиць та надають змогу податковим органам скласти попереднє уявлення про розміри кожної з компаній, що входять до групи. Інформація у форматі таких звітів буде збиратися і передаватися щорічно, не пізніше 15-ти місяців після закінчення звітного року.

  • Наслідки для України

Наразі Україна не приєдналася до CbC MCAA, однак взяла курс на адаптацію окремих принципів БЕПС до національного законодавства, включаючи крок 13 – запровадження додаткової звітності з трансфертного ціноутворення для міжнародних груп компаній. Отже, імплементація CbC MCAA є питанням часу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати