19 липня 2018, 17:41

Автівки з-за кордону за новими правилами – чи зміниться ситуація на дорогах?

Олена Чуйко
Олена Чуйко «TaxLink, платформа податкових знань» експерт

13 липня Верховною Радою України в першому читанні було прийнято за основу два проекти законів (№№ 8487, 8488), які вже набули широкого обговорення. Метою їх прийняття, відповідно до пояснювальної записки авторів, є, зокрема, створення правових та економічних умов для реєстрації раніше ввезених на митну територію України автомобілів на іноземній реєстрації, та як наслідок, зниження рівня соціальної напруги з цього питання. Яким же чином прийняття запропонованих змін сприятиме вирішенню зазначеної проблеми?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Законопроект № 8487 від 15.06.2018 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів» повністю змінює базу оподаткування транспортних засобів акцизним податком – якщо наразі імпортер сплачує фіксовану суму за одиницю (кубічний сантиметр) об’єму двигуна, то у разі прийняття зазначених змін, акцизний податок нараховуватиметься безпосередньо на одиницю транспортного засобу з коригуванням ставки на вік авто та об’єм двигуна. Таким чином, сума акцизного податку при імпорті нового авто із, наприклад, дволітровим двигуном, значно знизиться і становитиме 100-150 євро (залежно від типу двигуна – бензиновий чи дизельний), а от за його, скажімо, 5-річного близнюка розмір податку зросте у 5 разів та, відповідно, становитиме 500-750 євро за одиницю (наразі ця сума сягає 4000 євро).

Крім того, цей законопроект виключає кузови для автомобілів, зазначених у товарній позиції згідно з УКТ ЗЕД 8703, з числа підакцизних товарів, а також скасовує пункт 15 підрозділу 5 Перехідних положень ПК України та, відповідно, можливість застосування знижених ставок акцизного податку при ввезенні раз на рік вживаних легкових автомобілів громадянами.

Як бачимо, пропоновані зміни не впливають на вирішення питання легалізації авто з іноземною реєстрацією та не сприяють ладу на дорогах. Зважаючи, що цей законопроект тісно пов'язаний із проектом закону № 8488 від 15.06.2018 «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», розглянемо зміни, що ним пропонуються.

З пояснювальної записки до цього проекту закону випливає, що він покликаний чітко врегулювати порядок ввезення громадянами в митному режимі тимчасового ввезення/транзиту транспортних засобів особистого користування та комерційного призначення, зареєстрованих у відповідних органах іноземних держав, а також використання таких транспортних засобів на митній території України. Задля реалізації цієї мети, серед багатьох інших змін, законопроектом пропонується ввести більш жорсткі санкції за порушення митних правил щодо порядку ввезення та використання таких транспортних засобів, а також встановити нові види порушень митних правил, наприклад, щодо передання права користування чи розпорядження авто особі, яка його не переміщувала через митний кордон. При чому повноваження щодо перевірки, виявлення та притягнення осіб до відповідальності за таке порушення надаються, крім митниць, органам Національної поліції України.

З позитивних зрушень, що можуть торкнутись реєстрації раніше ввезених на митну територію України автомобілів з іноземною реєстрацією, є зміни до Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів» (в редакції законопроекту – «Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів») щодо скасування обмежень відповідності екологічним нормам для легкових транспортних засобів, що були в користуванні, при їх митному оформленні та реєстрації. Так, пропонується, щоб відповідність екологічним нормам рівня Євро-5 була обов’язковою тільки для нових легкових автомобілів (код товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД), як вироблених, так і ввезених на митну територію України. Проте, у разі перебування таких транспортних засобів на території України незаконно (зокрема, з порушенням/перевищенням встановлених строків тимчасового ввезення/транзиту) для можливості скористатися «новою пільгою», володільцю авто доведеться сплатити і штраф за «новими» ставками.

Зважаючи, що законодавцями у наведених законопроектах так і не визначено дієвого порядку та механізму вирішення проблеми вже ввезених (тимчасово чи в режимі транзиту) транспортних засобів «нетрадиційної нумерації», а також те, що ними не було зроблено суттєвих поступок на вимоги власників таких авто навіть після їх мітингу під урядовими будівлями, навряд чи можна сподіватися на зменшення кількості цих авто на дорогах та, як наслідок, на зниження рівня соціальної напруги з цього питання. Проте, зважаючи на урядові канікули, до подальшого розгляду цих законопроектів народні депутати повернуться не раніше вересня цього року, отже, лишається надія, що за цей час буде напрацьований відповідний механізм, що передусім не буде порушувати права та інтереси законослухняних громадян, що ввозять та користуються авто, сплачуючи податки в повному обсязі та дотримуючись встановленої процедури реєстрації та підтвердження відповідності встановленим рівням еконорм.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати