Фізичні особи-підприємці, які перебували на спрощеній системі оподаткування та станом на 31.05.2014 р. були зареєстровані на території Автономної Республіки Крим або м. Севастополь, з 01.06.2014 р. втратили статус платника єдиного податку. До таких висновків дійшов Верховний Суд, розглядаючи справу стосовно нарахування податкового боргу з фізичної особи-підприємця за період окупації Автономної Республіки Крим.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Досить часто каменем спотикання для правильного вирішення таких справ є вірне визначення дати появи податкового боргу – до чи після настання форсмажорних обставин. У справі, що буде аналізуватися далі, суд повинен був також встановити, чи обумовлює анулювання податкової реєстрації припинення господарської діяльності фізичної особи-підприємця і списання всіх його боргів (постанова Верховного Суду від 26.06.2018 р. у справі №819/1697/16).
Згідно з обставинами справи, позивач був зареєстрованим підприємцем у м. Севастополь у 2012 р. Протягом окупації Автономної Республіки Крим він залишався зареєстрованим на півострові. У 2016 р. особа переїхала на материкову Україну та зареєструвалася як фізична особа-підприємець. Проте у 2013-2016 рр. податківці нарахували позивачу заборгованість зі сплати єдиного податку в сумі 7201 грн та надіслали податкову вимогу, яка є предметом оскарження в цій справі.
На думку позивача, сума боргу зі сплати єдиного податку була нарахована безпідставно за період, коли він перебував на обліку на тимчасово окупованій території України. Посилаючись на підпункт 3 п. 12.3 ст. 12 Розділу ІІ «Перехідні положення» Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», позивач зазначив, що станом на 01.06.2014 р. він був зареєстрований на території ВЕЗ «Крим», тому з 01.06.2014 р. втратив статус платника єдиного податку. Податківці доводили, що анулювання податкової реєстрації не тягне за собою припинення підприємницької діяльності. Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не містив інформації про припинення підприємницької діяльності позивача.
Суди першої та апеляційної інстанцій у задоволенні позовних вимог відмовили. Таке рішення було мотивовано тим, що Закон України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» не передбачав списання податкового боргу з фізичних осіб-підприємців, які змінюють (змінили) своє місце проживання з тимчасово окупованої території на іншу територію України. Це випливає з того, що анулювання податкової реєстрації осіб, які мали місце знаходження (місце проживання) та перебували на обліку в контролюючих органах на території Автономної Республіки Крим, не є припиненням підприємницької діяльності. Такі особи вважаються зареєстрованими на материковій території України і зобов'язуються сплачувати податки до бюджету України. З огляду на зазначене, суди дійшли висновку, що фізична особа-підприємець фактично залишалася платником єдиного податку протягом цього періоду.
Позивач звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду. Суд касаційної інстанції частково став на сторону платника податку, зазначивши, що висновки судів попередніх інстанцій про правомірність нарахування податкових зобов'язань з єдиного податку в розмірі 7201 грн є передчасними. Зокрема, він зауважив, що оскільки позивач перебував на обліку, як платник податків на території м. Севастополь, податкова реєстрація з 01.06.2014 р. вважається анульованою.
Отже, з цього моменту він втратив статус платника єдиного податку, а відтак і обов'язок його сплати. Тобто, Верховний Суд ототожнив анулювання податкової реєстрації з втратою статусу платника єдиного податку. Водночас Суд звернув увагу на ту обставину, що борг позивача виник з 19.08.2013 р., а анулювання податкової реєстрації відбулося 01.06.2014 р. Відтак, за цей період позивач був зобов’язаний сплачувати єдиний податок. З огляду на те, що з наявних матеріалів справи було неможливо виокремити суму заборгованості за вказаний вище період, справа була направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.