Загальновідомо, що патент має територіальний характер, тобто діє на території лише тієї країни, патентним відомством якої він виданий. На перший погляд все надзвичайно просто: патент України надає його власнику право забороняти використання винаходу лише на території України, патент США – лише на території США.
Тривалий час така територіальність усіх влаштовувала. Проте у зв’язку зі зростанням кількості винаходів, що використовуються в мережі Інтернет, виникає питання: як визначити територію в позатериторіальній мережі Інтернет? Наприклад, розробник інтернет-сервісу – юридична особа України, користувачі знаходяться в США, а безпосередньо інтернет-сервіс розміщений на території Британських Віргінських островів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Аналізуючи доцільність захисту інтернет-сервісу в тій чи іншій країні, можемо говорити про три точки присутності:
– країна розробника;
– країна хостингу;
– країна користувача.
Розглянемо кожну з цих точок.
Країна розробника
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» використанням винаходу (корисної моделі) визначається:
1) виготовлення продукту із застосуванням запатентованого винаходу (корисної моделі), застосування такого продукту, пропонування для продажу, в тому числі через Інтернет, продаж, імпорт (ввезення) та інше введення його в цивільний оборот або зберігання такого продукту в зазначених цілях;