«Думаю, комп’ютерні програми – унікальні і потребують якоїсь нової форми захисту; ні закон про патенти, ні закон про авторське право тут, на мою думку, не підходить», – написав засновник фірми Sony Акіо Моріта ще в 1986 році. Цей висновок щороку набуває дедалі більшої актуальності. Еволюція Всесвітньої мережі Інтернет до сучасного стану web 2.0 та стрімкий розвиток хмарного обчислення (Saas) вкотре підтверджують глибину слів видатного японського бізнесмена.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Фахівцям зрозуміло, що раніше відомі засоби правової охорони інтелектуальної власності дуже важко ефективно застосовувати до сучасних цифрових технологій. Патентування алгоритмів (способу) роботи сайтів та їх інтерфейсів вже давно не є екзотикою. Найвідоміші власники таких патентів Google, Facebook, Aple на сьогодні є лідерами світового ринку як такого.
Однак, якщо вести мову про наших співвітчизників, то потрібно зважати на реалії, у яких ми живемо. Якісна міжнародна правова охорона прав інтелектуальної власності – задоволення не з дешевих. А охорона прав на розробки в мережі Інтернет ускладнюється ще й тим, що поряд з теоретичними протиріччями, постають конкретні проблеми не найкращої підготовки фахівців у цьому напрямі, які більше звикли до патентування «мартенівських печей». Пересвідчитися в цьому можна, дослідивши описи корисних моделей, які були запатентовані в Україні, у ключових словах назви яких є слова «сайт» або «web».