27 березня 2023, 15:11

ПДВ в ІТ-секторі: залишити не можна прибрати

Опубліковано в №1–2 (759–760)

Ірина Обрусова
Ірина Обрусова керівниця юридичного департаменту ТОВ «Сайвена груп»

З 01.01.2023 перестала діяти пільга щодо операцій з програмною продукцією, які звільнялися від оподаткування ПДВ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Таке звільнення передбачено у підрозділі 26-1 розділу XX Податкового кодексу України, де зазначено, що «тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання програмної продукції».

Звільнення від ПДВ поширювалось на:

  • результати комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної / навчальної комп’ютерної програми (її компонентів), сайти / онлайн-сервіси й доступ до них;
  • екземпляри (копії) комп’ютерних програм, їх частин, компонентів у матеріальній / електронній формі, у тому числі у формі коду / посилань для завантаження програми / частин, компонентів у формі коду для активації програми або в іншій формі;
  • будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення або розширення функціонала комп’ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;
  • засоби захисту інформації (криптографічні, технічні, програмні, програмно-апаратні тощо).

ІТ-індустрія намагалася донести до влади, що запровадження ПДВ в ІТ-секторі негативно вплине на розвиток галузі, прискорить відтік людських ресурсів з України та поставить українські компанії у невигідне становище порівняно з конкурентами в інших країнах, які не запроваджують ПДВ в ІТ-секторі.

Згідно із заявою Асоціації «ІТ Ukraine» звільнення від оподаткування стає ключовим питанням для багатьох ІТ-компаній, які розробляють власні програмні продукти та розповсюджують їх на внутрішньому ринку для просування своєї присутності в Україні.

Запровадження ПДВ для таких компаній у 2023 році, безсумнівно, створить нерівні умови на користь іноземних компаній та експортерів ІТ-послуг. Як наслідок, частка вітчизняних ІТ-компаній, які розробляють власні програмні продукти для українського ринку, суттєво зменшиться, що призведе до скорочення кількості ІТ-спеціалістів, їх переїзду за кордон та припинення існуючих соціальних і благодійних проєктів.

Оподаткування ПДВ у сфері ІТ відрізняється від виробництва та торгівлі високою доданою вартістю, а також тим, що більша частина вартості програмних продуктів (до 80-85%) складається із заробітної плати та послуг ІТ-спеціалістів-підприємців, які не є платниками ПДВ.

Якщо застосувати до ІТ-компаній загальні правила оподаткування ПДВ, то ІТ-компаніям, можливо, доведеться сплачувати найбільшу суму ПДВ порівняно з іншими секторами. Це пов’язано з тим, що ІТ-компанії, як правило, практично не мають «вхідного» податкового кредиту з ПДВ. У такому випадку ПДВ практично перетворюється на податок з обігу.

Компаніям, які експортують та продають програмні продукти, після скасування звільнення від сплати ПДВ доведеться тривалий час (5-7 місяців) чекати відшкодування з бюджету. Наприклад, у листопаді 2022 року компанії-експортери чекали на відшкодування ПДВ за березень 2022 року.

Деякі законодавці відреагували на заклики ІТ-компаній. У липні 2022 року депутати розробили законопроєкт № 7611, який звільняв українську ІТ-індустрію від сплати ПДВ на наступні п’ять років, до 01.01.2028. Однак цей законопроєкт так і не було розглянуто.

Основними супротивниками продовження звільнення від сплати ПДВ для ІТ-індустрії були Міністерство фінансів та Комітет Верховної Ради з питань бюджету. Крім того, на момент обговорення законопроєкту Міністерством фінансів вже було включено надходження від ПДВ з ІТ-галузі до проєкту держбюджету на 2023 рік.

Чому ж влада відмовилась піти назустріч ІТ-компаніям?

Адже за перші десять місяців 2022 року експорт ІТ-послуг з України склав понад $6 млрд, що на 9,9% більше, ніж за аналогічний період 2021 року. А частка експорту ІТ-послуг у ВВП у 2022 році зросла на 51% — до 5,4%.

У Міністерстві фінансів стверджують, що податкова пільга скасована на вимогу міжнародних партнерів України. Адже в Меморандумі про взаєморозуміння, підписаному Україною з МВФ 08.12.2022 в рамках нової програми моніторингу України, уряд взяв на себе низку зобов’язань. Одним із них було визначення додаткових джерел надходжень до державного бюджету.

Міністерство фінансів також вважає, що продовження звільнення від оподаткування ПДВ програмної продукції не відповідає вимогам Директиви Ради 2006/112/ЄС від 28.11.2006 про спільну систему оподаткування ПДВ.

Таким чином, на думку представників Міністерства, звільнення від сплати ПДВ на постачання програмного забезпечення є несумісним з цією Директивою і може стати перешкодою для вступу України до Європейського Союзу. Однак текст Директиви 2006/112/ЄС містить окремий Розділ XIII під назвою «ВИНЯТКИ», в якому йдеться про можливість тимчасового продовження звільнення для певних операцій у 19 країнах (Греції, Іспанії, Португалії, Швеції, Чехії, Угорщині, Естонії, Литві, Польщі та ін.) у спосіб надання винятків з вимог Директиви. Іншими словами, шляхом переговорів з європейськими партнерами Україна могла б погодити тимчасове звільнення від ПДВ операцій в ІТ-секторі, що не суперечило б нашому статусу країни — кандидата на членство в ЄС.

Ще один аргумент, висунутий Мінфіном, — недоотримання податкових надходжень. В уряді вважають, що в попередні роки такий пільговий режим для ІТ-компаній коштував бюджету мільярди доларів. Згідно зі звітом Державної податкової служби відповідні пільги з ПДВ становили 3,3 млрд грн у 2019 році, 3,4 млрд грн — у 2020 році та 4,6 млрд грн — у 2021 році.

При цьому Міністерство фінансів ігнорує той факт, що прямі втрати бюджету від пільгового режиму через несплату ПДВ повністю компенсуються динамічним зростанням інших податків, які сплачує ІТ-сектор, таких як податок на заробітну плату та податок на прибуток підприємств.

За даними НБУ, сума податків та зборів, сплачених ІТ-індустрією за січень-вересень 2022 року, склала 48 млрд грн.

Більше того, після відновлення ПДВ на програмну продукцію втрати бюджету доведеться скоригувати на нульову ставку для експорту, що, в свою чергу, означатиме обов’язкове відшкодування податку з бюджету. Але ІТ-індустрія є експортноорієнтованою, тому відшкодування з бюджету, на наш погляд, будуть дорівнювати або перевищувати суму ПДВ, яку айтівці сплачуватимуть до бюджету.

Лише за десять місяців 2022 року експорт ІТ-послуг сягнув майже $6 млрд. За попередніми оцінками, обсяг експорту ІТ-послуг у 2023 році може сягнути $8 млрд, що потребуватиме відшкодування ПДВ з бюджету близько 53 млрд, які, звісно, не закладені в бюджеті на 2023 рік.

Який же вихід ми бачимо у ситуації, що склалася? Пропонуємо повернутися до попередньої моделі оподаткування IT-індустрії та взагалі відійти від практики «виправляти» те, що й так добре працює!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати