22 травня 2017, 16:30

Індустріальна спеціалізація – ТМТ

Опубліковано в №20-21 (570-571)

Андрій Ніколаєнко
Андрій Ніколаєнко «AEQUO, ЮФ» старший юрист, адвокат, патентний повірений

Індустріальна спеціалізація продовжує залишатися одним з основних трендів юридичного бізнесу в Україні. Зростає попит на юристів з глибокою галузевою експертизою. Таких спеціалістів мають у своєму розпорядженні як юридичні фірми повного циклу (у складі індустріальних команд), так і спеціалізовані юридичні бутіки, які часто надають послуги в одній практиці або зосереджені на одній індустрії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Тенденцію щодо такого фокусування можна пояснити інтересом клієнтів до вузькоспеціалізованих індустріальних знань та бажанням отримати радника, який розумів би бізнес та ситуацію на ринку не гірше, ніж самі власники бізнесу, а у деяких випадках міг би діяти проактивно, на випередження, вирішуючи питання клієнтів ще до їх виникнення. Галузевий досвід, глибоке розуміння бізнесу і напрацьовані контакти дозволяють консультантам пропонувати комплексні інноваційні стратегії та ефективні рішення найбільш складних питань, з якими навіть досвідченим юристам «не з галузі» було б проблематично впоратись.

Ринок

Телекомунікації, медіа та технології (ТМТ) на сьогоднішній день є однією з найпривабливіших індустрій для юридичних консультантів. Згідно з останнім дослідженням «50 провідних юридичних фірм України», індустріальний зріз ринку юридичних послуг виглядає досить цікаво. Доля ТМТ, якщо поєднати показники трьох окремо зазначених галузей (IT – 5,1%, телекомунікації – 3,5%, медіа та реклама – 1,6%) сукупно складає 10,2% ринку. Більшу присутність на ринку мають лише індустрії банківського сектору та фінансових установ – 18,9%, а також сільського господарства та харчової промисловості – 10,9%.

Така суттєва доля юридичного ринку пов'язана, очевидно, з досить стабільним, а у деяких випадках навіть стрімким розвитком галузей високих технологій, телекомунікацій, розваг та ЗМІ всупереч складній економічній ситуації в країні. ТМТ – це інтелектуально ємна та високотехнологічна галузь, яка в цілому демонструє творчий та інтелектуальний потенціал країни і потребує значної підтримки, в т.ч. юридичної.

Жвавий інтерес юридичної спільноти до індустрії ТМТ можна було спостерігати і на першому у своєму роді профільному заході Technology. Media. Telecommunications Legal Forum, який відбувся наприкінці 2016 р. у Києві та зібрав велику аудиторію експертів, створив ефективний майданчик для широкого обговорення проблемних та гострих питань у цій сфері.

Галузь

Галузь ТМТ, безумовно, має свою специфіку. Її сектори одночасно і схожі, і суттєво різняться між собою. Для прикладу, до телекомунікацій можна віднести інтернет, мобільний зв'язок, мережі передачі даних (бездротові, оптоволоконні і т.д.), супутникові системи зв'язку, цифрове і аналогове телебачення, телефонний зв'язок, електронний банкінг тощо, до медіа – телебачення, радіо, пресу, носії зовнішньої реклами та ін., до IT – обробку, зберігання і передачу даних, програмування, комп’ютерні технології тощо.

Але найбільша відмінність цих напрямків відчувається у розрізі правого регулювання. Так, галузь телекомунікацій з точки зору права є суворо регламентованою, і її сміливо можна віднести до регуляторної практики. IT, навпаки, фактично не зарегульований сектор, проте він потребує практично повної дерегуляції, щоб держава не заважала, дала бізнесу можливість розвиватися, а інколи й самовизначатись. Медіа ж суттєво залежить від змін регуляторної політики, бізнес-середовища, політичних процесів і, як показує досвід, навіть зовнішніх викликів країни. Усі зазначені галузі в сучасних умовах є досить капіталомісткими й перспективними, проте IT, з огляду на стрімкий ріст у останні роки, тут можна виділити окремо.

По своїй суті усі три сектори є надзвичайно технологічними, з яскраво вираженою інтелектуальною складовою, дуже динамічно розвиваються та змінюються. Відтак і юрист, який практикує у даній галузі або працює in-house, повинен повністю відповідати тим же критеріям, бути надзвичайно прогресивним, розуміти потреби бізнесу і безпосередньо самі продукти індустрії.

Команда і практики

У порівнянні з іншими галузями ТМТ, по суті, є унікальною. У розрізі індустріальної юридичної спеціалізації, мабуть, буде важко знайти індустрію, в якій були б задіяні юристи такої великої кількості галузей права. Інтелектуальна власність, корпоративне право та M&A, антимонопольне та податкове право, кримінальне право, судова практика та арбітраж – це лише неповний перелік галузей права, орієнтуватися у яких необхідно юристам команд ТМТ.

На ринку є різні підходи до формування індустріальних команд юристів. Якщо говорити про ТМТ-групи у рамках середніх та великий юридичних фірм, то це, як правило, проектно-орієнтовані інтегровані команди, які можуть складатися з 5–10 юристів, що володіють досвідом проектної роботи у конкретному секторі, цінними контактами і глибокими галузевими знаннями у декількох практиках. Такі юристи мають бути здатні поринути у бізнес-процеси конкретного клієнта і зрозуміти його специфіку з самого початку співпраці. При цьому галузева команда ТМТ повинна знати специфіку усієї галузі та, бажано, мати великий досвід роботи у кожному її сегменті, дуже уважно та ретельно стежити за новинами та змінами бізнес-середовища та оперативно на них реагувати.

Послуги

Визначити типові послуги, які надавалися б юридичними фірмами для ТМТ-компаній, досить важко. Індустріальна експертиза, а також практичний досвід юридичного супроводження проектів у цій галузі повинні допомагати юристам знаходити для клієнтів ефективні рішення для широкого спектру складних правових, регуляторних, фінансових, договірних і судових питань, починаючи з розробки стратегії дотримання нормативно-правових вимог і закінчуючи комплексними патентними спорами та транскордонними угодами M&A.

Телекомунікаційні компанії, як правило, потребують юридичних порад з питань ліцензування, регулювання телерадіомовлення та використання радіочастот; створення та спільного використання інфраструктури та мереж; антимонопольного права та конкуренції, а також супроводу в інфраструктурних проектах (угоди M&A та угоди за участю інвестиційних фондів) тощо. У медіа необхідні підтримка у питаннях, пов’язаних зі створенням контенту (видавнича справа, телебачення, кіноіндустрія, ігри, музика та інші аудіовізуальні продукти); набуття авторських прав і розповсюдження контенту (теле- та радіомовлення, онлайн-комунікації, фіксований дротовий та бездротовий зв'язок) та, звичайно ж, створення й використання об’єктів інтелектуальної власності (ІВ) та реклами. У секторі ІТ на першому плані – питання з укладення договорів у сфері програмного забезпечення, угоди на розробку, ліцензійні договори та договори на технічне обслуговування; регулювання електронної комерції; питання ІВ та конкуренції; захист даних та інформаційна безпека; стратегічні інвестиції та угоди з інвестиційними фондами; оподаткування при аутсорсингу; релокація бізнесу та супроводження т.з. white-collar crime справ, ну і, звичайно ж, вирішення спорів, а також багато інших питань.

Прогнози

Згідно з експертними прогнозами, ринок юридичних послуг у найближчий час може зазнати певних змін, що обумовлюються, у першу чергу, впровадженням судової реформи, введенням «адвокатської монополії», євроінтеграційним курсом і зобов'язаннями України перед міжнародною спільнотою, які можуть спричинити зміни у регуляторній сфері. У найближчі роки є підстави для стриманого оптимізму щодо подальшого зростання сегменту ТМТ. Є очікування, що індустріальна спеціалізація буде поглиблюватись, і потреба у комплексній галузевій експертизі буде зростати, що необхідно враховувати в умовах жорсткої конкурентної боротьби на юридичному ринку.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати