17 липня 2023, 12:44

Чат-бот Google AI Bard виходить на європейський ринок

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Alphabet оголосила про розгортання свого чат-бота Bard на базі штучного інтелекту (ШІ) в Європі та Бразилії у четвер, 13 липня. Це конкурент відомого ChatGPT. Нагадаємо, Bard та ChatGPT — це програми, які використовують ШІ, щоб мати можливість відповідати на різні запитання або розмовляти з користувачами, як із людьми. Світовий бум використання ШІ в побуті триває, але творці рекомендують бути обережними.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Розвиток ШІ. Попри безліч загроз, що виникають внаслідок використання ШІ, творці не припиняють роботу. Ба більше, вони виходять на нові рівні. Вчора Ілон Маск оголосив про відкриття стартапу xAI, який займається ШІ. У компанію планують працевлаштувати колишніх співробітників Google, Microsoft та OpenAI. Вони мають створити безпечний ШІ.

Bard — це відповідь Google на революційну технологію ШІ, яку OpenAI продемонстрував світові кілька місяців тому. Однак до Європи він входить із запізненням, в основному через сумніви регуляторів ЄС. Google вперше анонсувала AI Bard у лютому у відповідь на зростальний успіх ChatGPT, інтелектуальної пошукової системи/чат-бота, яка використовує моделі великої мови (LLM) для створення контенту з простих команд. Спочатку Bard був доступний тільки англійською мовою в США та Великій Британії, а в травні був запущений приблизно в 180 країнах з додатковою підтримкою японської та корейської мов. Google відклав запуск ШІ для ЄС після того, як Ірландський орган захисту даних (DPC), який регулює захист даних у регіоні ЄС, повідомив, що, хоча Google повідомив DPC про свої наміри запустити Bard в ЄС, компанія не надана вся необхідна інформація, щоб розвіяти побоювання щодо захисту персональних даних.

Bard повинен бути краще, ніж ChatGPT зусебіч. Він говорить більш ніж 40 мовами, адаптує відповіді до локальних контекстів, вловлює нюанси, також дозволяє прикріплювати зображення (у такий спосіб ви зможете не лише передати текстове питання, а й надати графічні дані). Ба більше, під час чату ви можете змінити тон і стиль мови Bard, використовуючи п'ять варіантів налаштування відповіді: «простіше», «довше», «коротше», «професійніше» та «невимушеніше». Крім того, доступні чотири нові функції. Йдеться про так зване закріплення «підказок» (що дозволяє повернутися до архівних бесід), організація та редагування чатів. До того ж Google вводить можливість експорту коду (Python) до різних інструментів (Replit або Google Colab). Крім того, було реалізовано службу обміну відповідями з іншими людьми (завдяки посиланням ви можете ділитися ідеями та творчістю з друзями). З ботом від Google ви зможете говорити польською мовою (оскільки розробник-поляк). Система ШІ розуміє польську мову й у такий спосіб (аудіо) також може відповідати.

Як використовувати Google Bard? З 13 липня вебсайт доступний bard.google.com. Ви можете увійти до нього з комп'ютера або мобільного. Потім вам потрібно буде ввести питання за допомогою кнопки мікрофона для введення голосової рекомендації. Як пояснюють у штаб-квартирі Google, Bard «поєднує в собі всі доступні знання з творчістю, характерною для великих мовних моделей». Смак цієї технології додає той факт, що за цим проривним рішенням стоїть поляк. Йдеться про Яцека Кравчика, який є тренером з машинного навчання, дослідником Google і шефом Барда. Як він пояснює нам, цей бот все ще перебуває на ранній стадії та вказує, що це експеримент. Google хоче перевірити, як люди «спілкуються» з генеративним ШІ. Цей проєкт потрапив під приціл європейських органів, які відповідають за захист персональних даних. Він отримав «зелене світло». Кравчик пояснює, що ключем до розробки таких моделей ШІ є прозорість, можливість вибору та контроль:

«Ми прийняли відповідальний підхід, бо вважаємо, що на нас чекає багаторічний процес створення таких корисних технологій. Тому, звичайно, ми співпрацюємо з різними органами конфіденційності по всій Європі, хоч би з ірландським регулятором. Ми показали DPC (Data Protection Commission — комісія із захисту даних). Ми хотіли бути впевнені, що спосіб, яким ми запускаємо його в Європі, відповідає нормативним вимогам. Отже, це прозорість, про яку я згадував. Кожен, хто реєструється в Bard стає анонімним, ми видаляємо будь-яку особисту інформацію, яка використовується для поліпшення цього продукту. Водночас користувач зберігає вибір і вирішує, чи хоче він брати участь у цьому процесі».

Google консультувався з експертами, розробниками правил та регулюючими органами в ЄС, включно з установами захисту персональних даних, щоб врахувати та розвіяти їх сумніви. Компанія зазначає, що слідкує за тим, щоб дані користувачів оброблялися відповідально.

Як працює Google Bard? При взаємодії з Bard Google збирає такі дані, як розмови, розташування, відгуки та інформація про використання сервісу. Компанія стверджує, що це для покращення продуктів Google та навчання ШІ. Водночас концерн зазначає, що користувачі можуть самі вирішити, як довго Bard зберігатиме дані (за замовчуванням активність, пов'язана з Bard, зберігається в обліковому записі Google до 18 місяців, але це може бути скорочено до трьох місяців або продовжено на три роки). Однак є можливість повністю відключити зберігання даних.

GDPR та ШІ. Прем'єра Bard мала відбутися місяць тому, але Google не виконала вимоги щодо захисту персональних даних. Співдоповідач EU AI Act Брандо Беніфей скептично ставиться до всього цього: «Google зобов'язалася не використовувати дані європейських користувачів, але чи буде компанія дотримуватися цих зобов'язань, ми не знаємо».

Навесні Італія заборонила використання ChatGPT, бо OpenAI не захищає особисті дані. Вони змінили кілька функцій і ви можете використовувати їх зараз. Вони додали так звану форму заперечення — ви можете заперечити проти обробки персональних даних у будь-який час. Bard мав ті самі проблеми. Комісія з захисту даних Дубліна дійшла висновку, що Google і Bard нарешті виконали вимоги ЄС, і тому чат-бот виходить на ринок.

Суперництво Bard з ChatGPT. Немає сумнівів, що два найбільші чат-боти будуть конкурувати один з одним. Творці будуть додавати все нові та нові функції. Ключовим питанням після GDPR тепер буде авторське право. Чи зможемо ми, як і раніше, використовувати, наприклад, твори, і в якому обсязі? Чи бани будуть перехоплені ШІ? Зараз це буде важливим для розробників ШІ.

Використані джерела

Michał Duszczyk W Polsce rusza potężny rywal ChatGPT. Google uruchamia Barda https://cyfrowa.rp.pl/globalne-interesy/art38732831-w-polsce-rusza-potezny-rywal-chatgpt-google-uruchamia-barda?smclient=ae1bd3ba-c945-11e7-adbf-0cc47a6bceb8

Natalia Charkiewicz Google chatbot AI Bard wchodzi na rynek europejski https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/google-chatbot-ai-bard-wchodzi-na-rynek-europejski/

Bard AI w Polsce i po polsku. Google wprowadza konkurenta ChatGPT nad Wisłę https://biznes.wprost.pl/technologie/internet/11304328/bard-ai-w-polsce-i-po-polsku-google-wprowadza-konkurenta-chatgpt-nad-wisle.html

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати