Питання спадкування корпоративних прав у товариствах з обмеженою відповідальністю завжди було неоднозначним та актуальним в українському законодавстві. До моменту прийняття Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р. №2275‑VIII (далі — Закон №2275‑VIII), який набрав чинності 17.06.2018 р., правовідносини щодо спадкування корпоративних прав у товариствах з обмеженою та додатковою відповідальністю регулювалися Законом України «Про господарські товариства», Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, а також листами/роз'ясненнями судів вищих інстанцій (зокрема, постановами Пленуму Вищого господарського суду України).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Після набрання чинності Законом №2275‑VIII положення статей Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та Закону України «Про господарські товариства» втратили чинність у частинах, що регулювали діяльність товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю, в тому числі положення статей про спадкування прав на частку/корпоративних прав у статутному (складному) капіталі товариств.
Варто зауважити, що відповідно до п. 3 гл. VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону №2275‑VIII, протягом року з дня набрання чинності цим Законом №2275‑VIII положення статутів товариств з обмеженою відповідальністю, товариств з додатковою відповідальністю, що не відповідають Закону №2275‑VIII, є чинними в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності цим Законом.
Тобто положення статутів товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю (зокрема, положення про спадкування часток/корпоративних прав, які ґрунтувалися на нормах Цивільного кодексу України, Закону України «Про господарські товариства») є чинними лише протягом одного року з дня набрання чинності Законом №2275‑VIII, тобто до 17.06.2019 р. включно.