Чому актуально для спадкодавців?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Про Нобелівські премії знають майже всі дорослі українці. Менш відомо, що Альфред Нобель в останньому заповіті розпорядився розмістити капітал від продажу усього свого рухомого і нерухомого майна в надійних банках і щороку витрачати нараховані на цей капітал проценти на п’ять премій для осіб, які протягом попереднього року принесли найбільшу користь людству. Виконавці заповіту Нобеля організували у 1900 році, через три роки після його смерті, Фонд Нобеля, який і забезпечує виплату премій з доходів від інвестування капіталу, що становив у 2012 році приблизно 483 млн доларів США.
Хоча про вітчизняних Нобелів поки що не чути, чимало заможних людей рано чи пізно замислюються про те, чи будуть спадкоємці ефективно розпоряджатися переданими їм статками – тим більше протягом тривалого часу у кількадесят років.
А якщо прямих спадкоємців взагалі немає чи вони відмовилися від спадщини, то актуальним стає питання про призначення спадкоємцем юридичної особи. Адже юридичні особи можуть бути спадкоємцями за заповітом (частина друга статті 1222 Цивільного кодексу України) або за спадковим договором (частина друга статті 1303 ЦКУ).
Інша річ, що діючі юридичні особи не завжди відповідають очікуванням спадкодавця, особливо у нестандартних випадках, як-от у Нобеля, або спадкодавець має побоювання, що після його смерті його майно буде використано на інші цілі, ніж він визначив.
Тому актуальним стає питання про можливість створення в Україні юридичної особи на підставі заповіту, що є звичайною практикою в державах – учасницях Конвенції Ради Європи про запровадження системи реєстрації заповітів від 16.05.1972 р.
Які можливості надає спадкодавцю чинне цивільне законодавство?
Формально, з січня 2004 року на підставі заповіту в Україні можна створити установу, в управлінні якою засновник-спадкодавець участі не бере, але виділяє майно для досягнення визначеної мети. Згідно з частиною третьою статті 83 ЦКУ закони можуть визначати особливості правового статусу окремих видів установ. Зокрема, певні особливості встановлено щодо благодійних установ (стаття 13 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» № 5073 від 05.07.2012 р.); приватні установи створюються і діють на підставі норм власне Цивільного кодексу.
Станом на 01.04.2013 р. в Україні було зареєстровано 1013 приватних установ, близько половини яких діяли у сфері освіти, а також декілька благодійних установ (новий закон про благодійні організації набрав чинності лише третього лютого 2013 р.).