Усім відомо, що отримати кредит на придбання нерухомості або авто, не уклавши договір страхування майна, неможливо в жодному банку України.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Чи є страхування предмета застави є обов’язковим? Для отримання відповіді на це питання звернемося до законодавства.
Так, ст. 581 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо предмет застави не підлягає обов’язковому страхуванню, він може бути застрахований за згодою сторін на погоджену суму. Аналогічна норма міститься у ст. 10 Закону України «Про заставу». Види обов’язкового страхування зазначені у ст. 7 Закону України «Про страхування».
Крім цього, згідно з ч. 3 ст. 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність» фінустановам заборонено вимагати від клієнта придбання товарів чи послуг від банку або афілійованих структур в якості обов’язкової умови надання банківських послуг.
Таким чином, страхування предмета застави за загальним правилом є правом, а не обов’язком сторін договору.
Проте з цього правила є винятки. Наприклад, статтею 8 Закону України «Про іпотеку» прямо передбачено, що іпотекодавець зобов’язаний застрахувати предмет іпотеки на його повну вартість від ризиків випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування. Або згідно з абзацом п’ятим ч. 1 ст. 45 Закону України «Про заставу» заставодержатель зобов’язаний страхувати предмет застави в обсязі його вартості за рахунок та в інтересах заставодавця, якщо інше не передбачено договором.
У цілому, страхування заставного майна є цілком обґрунтованою дією банку, оскільки операції з надання кредитів характеризуються високим ризиком їх неповернення, що викликає необхідність забезпечення кожного кредиту.