На днях Європейський суд з прав людини прийняв важливе для України рішення, яким дозволив оскаржувати недієздатність. Адже цього рішення українці, яких позбавляли дієздатності, втрачали практично всі права назавжди. Заборонено працювати, одружуватись, отримувати спадок, впливати на режим лікування тощо. Їм призначали опікуна, який ставав головною дійовою особою в житті людини. Без його згоди не можна було ставити питання про повернення дієздатності та поновлення своїх прав. І опікуну така ситуація дуже вигідна.
Так сталося і в справі «Наталія Михайленко проти України». Оскільки вона страждала від важкого психологічного захворювання, то її батько ще у 2007 році звернувся до суду з метою позбавити її дієздатності. За висновком судовопсихіатричних експертів суд задовольнив запит її батька. Коли ж її здоров’я покращилося, вона звернулася до суду з проханням відновити її дієздатність. Водночас суди всіх рівнів відмовилися навіть розглянути її заяву по суті. Після цього вона звернулася до Європейського суду з прав людини. Суд виніс рішення, де зазначив, що можливість переглянути рішення про недієздатність є одним з найважливіших прав людини. І ситуація, коли особа не має права його оскаржити, суперечить загальним тенденціям присутніх у цій сфері на європейському рівні.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Фактично суд визнав, що практика відсутності доступу до відновлення людиною своєї дієздатності є такою, що порушує міжнародні зобов’язання, які взяла на себе Україна. Відповідно тепер наша країна, з метою виконання цього рішення, має внести зміни до свого законодавства з метою забезпечення прав цих людей.