На сучасному етапі розвитку українського суспільства необхідні нові, нестандартні, інноваційні рішення та дієві механізми подолання кризових явищ, які будуть частиною стратегії економічного розвитку країни. Набуває вирішального значення вдосконалення форм публічного регулювання економічної діяльності, серед яких найбільш перспективні напрями пов'язані з використанням потенціалу саморегулювання.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Прийнята у 2018 р. Концепція реформування інституту саморегулювання в Україні визначила, що створення системної та цілісної правової основи, що забезпечить ефективне функціонування саморегулівних організацій, є однією з пріоритетних реформ у сфері розвитку підприємництва в Україні. Саме як дієвий інструмент для організації взаємодії між суб'єктами професійної діяльності у сфері банкрутства і відновлення платоспроможності наприкінці 2019 р. була створена Некомерційна професійна організація «Національна асоціація арбітражних керуючих України» (далі — НААКУ).
Чи автоматично настають позитивні зміни в економіці, професії та зростають суспільні статки після переходу на саморегулювання? Ні, багато залежить від справжньої, не декларативної мети створення СРО, впровадженої в ній системи саморегулювання та налаштування стимулів, що забезпечують громадську і професіональну ефективність. Створення цивілізованого ринку професійних послуг арбітражних керуючих є дійсною метою саморегулівної організації арбітражних керуючих — НААКУ.
Завдання Number One
Від НААКУ залежить не тільки зручність роботи арбітражних керуючих, але й те, які відносини між гравцями встановляться на цьому ринку. Чи будуть це відносини довіри, що знижують вартість трансакцій і забезпечують виконання контрактів, або відносини взаємного обману? Ми ставимо перед собою завдання — довести всім гравцям ринку, що новостворена СРО — не механічне об'єднання, а організація, створена активними, ініціативними професіоналами, які вирішили створити нову цінність для суспільства і країни. НААКУ працює на результат, яким є поліпшення процедур платоспроможності. За відсутності інших індикаторів, як ключовий індикатор свого розвитку поки що будемо використовувати позицію України в рейтингу Doing Business за показником Resolving Insolvency.
НААКУ є динамічною і відкритою до змін організацією. Всі формати роботи, взаємодії, інформування суспільства відповідатимуть найкращим європейським практикам та навіть їх випереджатимуть. Дуже хочеться, щоб нас сприймали як об'єднання зрілих професіоналів, прагматиків, які багато чого бачили в житті, але в результаті зробили свідомий вибір на користь цивілізованості, тому що так буде краще для ринку та професії.
Ми маємо також стати сервісною організацією, орієнтованою на задоволення потреб стейкхолдерів. Всі інформаційні та методичні матеріали, канали комунікації будуть розробляються крізь призму зручності користувачів. Надаючи зручні інформаційні та методичні сервіси, програми навчання та підвищення кваліфікації, залучаючи всіх зацікавлених арбітражних керуючих до професійних дискусій, оперативно реагуючи на прохання про захист і просуваючи сприятливі нормативно-правові зміни, Асоціація зміцнить внутрішню єдність, здолає недовіру, сформує атмосферу солідарності.
Маємо на меті стати також smart-організацією, яка розвивається ітеративно. Вже здійснюємо збір та узагальнення національного досвіду, досліджуємо найкращі практики в Європі та світі. Перед нами неоране поле — після впровадження інновацій Кодексу з процедур банкрутства збиратимемо зворотний зв'язок про правозастосування, аналізуватимемо практику, формуватимемо висновки, які будуть оформлені у вигляді пропозицій щодо зміни процедур, правил і норм, нормативно-правової бази.
Що вже зроблено у сфері інституційної спроможності?
За останні два місяці в 17 регіонах України були створені регіональні Ради арбітражних керуючих, які мають вирішувати локальні питання діяльності спільноти. Ще у двох регіонах відповідні установчі з'їзди, на жаль, були скасовані через карантинні заходи. Рівень репрезентативності та прозорості в управлінні НААКУ вражає! Враховуючи Раду арбітражних керуючих України та членів Дисциплінарної та Кваліфікаційної комісій, до вирішення питань саморегулювання і самоврядування професії залучено понад 10% від загальної чисельності членів організації. Робимо висновок — нашим головним ресурсом є здатність арбітражних керуючих до кооперації, до посилення ефективності процедур банкрутства.
Арбітражний керуючий — один проти всіх?
У кредиторів є упередження щодо професії арбітражного керуючого (інституційна пам'ять). За 20 років існування професії в суспільній уяві сформувався негативний образ арбітражного керуючого. По‑перше, це пов'язано з участю арбітражних керуючих у виведенні активів боржниками, прихованій приватизації та інших «схемах». В минулі роки поріг доступу до професії був заниженим, що зумовило появу в спільноті великої кількості випадкових людей. Було поширеним використання «одноразових» фахівців з посвідченнями арбітражних керуючих для проведення сумнівних процесів. Другою причиною виникнення упередження є те, що арбітражному керуючому часто доводиться діяти в конфліктній ситуації між кредиторами та боржником. Тому він завжди для когось незручний, а іноді незручний для всіх.
Враховуючи прокредиторську спрямованість процедур, нарешті відкриту Кодексом України з процедур банкрутства, кредиторам варто чекати від НААКУ виваженого і розумного захисту інтересів кредиторів у конкурсному процесі, забезпечення відповідальності арбітражних керуючих, оперативної та справедливої реакції на порушення у разі зловживання з боку арбітражних керуючих. Очікування боржників в нинішніх умовах мають зводитися до можливості легальним шляхом «очищувати» активи й відновлювати репутацію, а для нової категорії боржників (фізичних осіб) — ще й вирішувати життєві проблеми. Що ми можемо обіцяти інвестору? Забезпечення верховенства права у процедурах банкрутства і збільшення впевненості в захисті інвестицій.
Чого хочуть від НААКУ арбітражні керуючі?
Наші професіонали потребують, передусім, сприятливих економічних умов роботи та просять від Асоціації лобіювання змін у законодавстві з питань оплати їхньої кропіткої праці. Захист від тиску, інформація, методична допомога, обмін досвідом — це те, що арбітражним керуючим не може забезпечити держава як регулятор. При цьому необхідно подолати особистісні бар'єри, адже професія характеризується високим рівнем конкуренції, а між різними групами всередині професії немає повної довіри.
Наші партнери
Стратегічним партнером для НААКУ є Національна асоціація адвокатів України, оскільки наші члени перетинаються у професійній діяльності майже наполовину — 44% арбітражних керуючих є адвокатами. Ми домовилися про співпрацю задля спільного аналізу недоліків законодавства у сфері банкрутства, можливості виконувати всі професійні обов'язки адвокатів та арбітражних керуючих без залякування, перешкод, занепокоєння і недоречного втручання. Маємо намір найближчим часом почати реалізацію спільних проектів, спрямованих на утвердження верховенства права та посилення гарантій прав і свобод людини.
НААКУ, незважаючи на власну «молодість», сприймає як партнера Міністерство юстиції України (особлива подяка за співпрацю особисто Міністру Денису Малюсьці, його заступниці Валерії Коломієць та директору Департаменту з питань банкрутства Владиславу Філатову). Неоціненну організаційну допомогу надає НААКУ проект ЄС Право-Justice в особі Довідаса Віткаускаса та головного національного експерта проекту Ірини Жеронкіної. Наприклад, спільний проект НААКУ, НААУ, Міністерства юстиції України, Координаційного центру БПД — розробляється програма, спрямована на зменшення фінансового навантаження на внутрішньо-переміщених осіб, які мають значні боргові зобов'язання, шляхом можливості відновлення в судовому порядку їх платоспроможності або визнання банкрутом.
Передбачається спільна участь арбітражних керуючих, адвокатів, працівників системи безоплатної правової допомоги у проведенні ефективних інформаційно‑просвітницьких кампаній (в тому числі через активне використання мережі клубів Pravokator), цільовою аудиторією яких є ВПО — потенційні банкрути. Разом з професійною спільнотою адвокатів ми створимо програму навчання постачальників БПВД правовим питанням банкрутства, повідомлятимемо громадян про можливості проведення правових процедур банкрутства, виправлятимемо вже викривлені уявлення про банкрутство, сформовані некомпетентними джерелами. 12.03.2020 р. мав відбутися наш перший спільний захід — Перший національний форум з питань банкрутства. На жаль, у зв'язку з карантином ми його відклали, цей чудовий і масштабний захід відбудеться одразу після закінчення обмежувальних заходів.
Співпраця із законотворцями стає достатньо продуктивною. Працює робоча група при Міністерстві юстиції України з питань удосконалення законодавства у сфері банкрутства, до якої делеговано шість представників з Ради арбітражних керуючих України. В цьому органі ми вимушені виступати, передусім, у ролі захисників прав арбітражних керуючих і переконувати представників державних органів та інших стейкхолдерів, що вплив (або навіть тиск) кредиторів на арбітражного керуючого має бути зменшений. Народні депутати вже знають, що за підготовкою та експертизою законопроектів у сфері банкрутства необхідно звертатися саме до НААКУ.
Тішить той факт, що законотворці почали опікуватися питаннями внутрішньої діяльності арбітражних керуючих. Зокрема, на засіданні Ради арбітражних керуючих України 07.04.2020 р. одноголосно було надано схвальну оцінку і підтримку проекту Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо усунення порушення прав самозайнятих осіб) (реєстр. №2200‑1 від 16.10.2019 р.), поданого народним депутатом України Тарасом Тарасенком, який у разі прийняття Верховною Радою України дозволить арбітражним керуючим нарівні з ФОПами застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку і звітності.
Судова гілка влади надає неоціненну допомогу в діяльності як НААКУ загалом, так і окремим арбітражним керуючим через виправлення помилок. Агрегація судової практики, що здійснюється Судовою палатою у справах про банкрутство Касаційного господарського суду, наразі є основним методологічним посібником арбітражного керуючого. Судді першої та апеляційної інстанції разом з нами звикають до нових процедур та формують судову практику.
Прямий діалог з регулятором
За 15 років діяльності у сфері банкрутства я звик до словосполучення «що скаже юстиція». Для кожного арбітражного керуючого його «рідне» регіональне управління юстиції було найвищим авторитетом, а його висновки — обов'язковими до застосування. НААКУ виводить спілкування з профільним державним органом на новий рівень — сьогодні діалог ведеться напряму з Міністерством юстиції України, а голос арбітражних керуючих вперше за 20 років чують. Перед Новим роком Мін'юст врахував наші пропозиції щодо уточнення кола арбітражних керуючих, на яких поширюється дія Порядку контролю за нашою діяльністю, встановлено розумні строки проведення перевірок. За оперативного втручання Асоціації на час дії карантинних заходів перенесені планові перевірки арбітражних керуючих. Питання було надважливим, адже відповідно до закону діяльність арбітражних керуючих не є господарською, а отже, загальні гарантії та запобіжники, які встановлюються для підприємців з метою подолання економічних наслідків поширення коронавірусної хвороби, для нас не діють.
Наразі вже розпочаті перемовини з Міністерством юстиції України щодо залучення НААКУ до підвищення кваліфікації арбітражних керуючих. Зокрема, вважаємо за доцільне і ставимо питання про розширення видів та форм, за якими може бути підвищена кваліфікація арбітражних керуючих, серед яких може бути проведення лекцій, круглих столів, тренінгів, семінарських і практичних занять, майстер-класів, case studies тощо. Сприятиме підвищенню кваліфікації та має враховуватися для визнання арбітражного керуючого таким, що підвищив кваліфікацію, написання арбітражним керуючим наукових, науково-популярних, навчально-методичних статей, монографій, книг та їх опублікування у спеціалізованих виданнях, а також участь у тематичних заходах (самоосвіта). Окрему увагу ми приділимо якості навчально-методичних матеріалів, їх уніфікації та відповідності чинній судовій практиці.
Чого ми найбільше потребуємо сьогодні?
З огляду на завдання, які ми перед собою ставимо (лобіювання інтересів арбітражних керуючих, правове забезпечення, організаційна, тренінгова і технічна допомога, інформаційно‑документальне забезпечення та різноманітна експертно-консультативна допомога), окрім фактично волонтерської, добровольчої праці арбітражних керуючих у вільний час, ми потребуємо допомоги високопрофесійних виконавців (науковців, інтеграторів, спеціалістів з комунікацій, ІТ‑спеціалістів). Оплачувати їхні послуги грошима поки що ми не маємо можливості, але пошану і посильну рекламу забезпечимо.
Наша професійна діяльність, як виявилося, щільно пов'язана з цифровою трансформацією держави. НААКУ разом з представниками Мін'юсту, ДП «НАІС», проекту ЄС Право-Justice працює над запуском з 01.09.2020 р. інформаційної системи «Банкрутство та неплатоспроможність», яка має забезпечувати відкритість і прозорість процедур банкрутства.
Маємо проблему — Кодекс з процедур банкрутства відносить питання вибору арбітражного керуючого для участі у справі до функціоналу Єдиної судової інформаційно‑телекомунікаційної системи, яка мала бути впроваджена ще до введення в дію Кодексу. Непрацююча ЄСІТС ставить арбітражних керуючих та суди в умови, коли відбір арбітражних керуючих здійснюється непрозоро та незрозуміло, без нормативних підстав, на основі застарілого програмного забезпечення.
Також до Державної судової адміністрації маємо фінансове питання. У грудні 2020 р. була анонсована розробка механізму правового регулювання обігу коштів авансування винагороди арбітражного керуючого на депозитному рахунку суду. Однак, незважаючи на делегування представників НААКУ до відповідної робочої групи, механізм не був розроблений, робоча група не функціонує.
Забезпечення фінансовими ресурсами — питання загальне і нагальне. Найімовірніше, НААКУ не зможе обійтися виключно членськими внесками для фінансування обслуговуючих функцій (секретаріат, організація заходів, комунікації), з огляду на невелику кількість членів у порівнянні з іншими аналогічними саморегулівними організаціями (такими як НААУ). Пошук додаткових джерел фінансування триває. Тут ми розраховуємо на допомогу, зокрема, проекту ЄС Право-Justice.
Отже, НААКУ готова надати ринку дієві механізми для виходу з економічної кризи. Ми маємо ресурси (передусім, більше тисячі антикризових менеджерів), щоб діяти швидко, якісно, з розумною вартістю процедур та високою ефективністю!