14 лютого 2023, 13:16

Юридичні та фактичні зміни банкрутства в перший рік війни

Орест Цімерман
Орест Цімерман «Integrites» старший юрист, арбітражний керуючий

Упродовж 2022 року сфера банкрутства не зазнала інституційних юридичних змін. Декілька нових законопроєктів (№ 7442 і № 8231) все ще перебувають на розгляді. Водночас певні зміни відбулись у наближених сферах виконавчого провадження (зокрема, № 2455-IX від 27.07.2022, № 1310/5 від 04.04.2022) та майнових правовідносинах з особами, пов’язаними з державою-агресором (зокрема, № 187 від 03.03.2022). Однак точно змінились умови відновлення платоспроможності.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Пропонується пошук змін у санаціях як процедурах з очікувано високим рівнем співробітництва боржника та кредиторів.

Наявні затвердження планів санацій, змін до них, продовження їх строків (зокрема, № 904/3325/20 (Дніпровський металургійний завод), № 922/2071/20 (Харківський тракторний завод), № 910/9211/20, № 906/1351/20, № 904/737/18, № 904/2032/16, № 5027/1297-б/2011). Також розглядаються нові заяви про затвердження плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство, як-от справи № 911/166/23 (за участю АТ «ОТП Банк»), № 910/6714/22 (за участю Міністерства оборони України у справі скандального підрядника будівництва).

Так, справа Дніпровського металургійного заводу (ДМЗ) цікава позицією про обмеження можливостей підприємства через зміну постачальників та загальною відсилкою до макроекономічних бюджетних показників. Відомо, що вже на початку червня 2022 року на зборах акціонерів прийняли рішення для визначення змін плану санації, а в кінці червня схвалили такі зміни й збори кредиторів (монобільшість одного кредитора із запереченнями інших). Суд першої інстанції затвердив зазначені зміни 18.11.2022 (суддя Мартинюк С.В.).

Заразом у справі АТ «ДМЗ» зазначено, що 01.06.2022 відповідно до протоколу позачергових загальних зборів акціонерів прийнято рішення вжити всіх необхідних заходів, які передбачені КУзПБ для введення (ініціювання) змін до плану санації ДМЗ до відкриття провадження у справі про банкрутство у зв`язку із наявністю обставин, які викликали труднощі у виконанні затвердженого у 2020 році плану, зокрема, 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням воєнного стану.

Враховуючи військову агресію з боку російської федерації проти України, зміну постачальників вугільної та іншої продукції та неможливість її отримання морським транспортом, переорієнтацію бюджету України та зниження ВВП, боржник вважає за доцільне затвердити зміни до плану санації задля подальшого збереження платоспроможності підприємства та задоволення грошових вимог кредиторів. Про прийняття рішення щодо схвалення змін до плану санації ДМЗ до відкриття провадження у справі про банкрутство 2020 року проголосували «за» – 789 550 голосів (63% голосів).

Наразі триває апеляційне оскарження змін до плану санації ДМЗ (судді Мороз В.Ф., Чередко А.Є., Коваль Л.А.). Кредитори зазначають, зокрема, що зміни призводять до погіршення їх фінансового стану, і це впливає на економіку держави в умовах воєнного стану не менше, ніж труднощі боржника. В окремих запереченнях вказано, що ДМЗ веде господарську діяльність та має фінансову можливість для погашення заборгованості, тому відсутні підстави для внесення змін до плану санації.

Більш насиченими важливими для нас обставинами та запропонованими причинно-наслідковими зв’язками є тексти рішень у справі Харківського тракторного заводу (ХТЗ).

В обґрунтуванні поданої заяви щодо необхідності внесення змін до раніше затвердженого плану санації боржник зазначав наступне:

  • введення воєнного стану на території України з 24.02.2022 (який на той момент продовжено до 23.08.2022) у зв`язку зі збройною агресією російської федерації та щоденні обстріли території м. Харкова призвели до повної зупинки підприємства;
  • виникнення форс-мажорних обставин, через які припинено взаєморозрахунки із контрагентами;
  • задоволення вимог податкового органу як одного із кредиторів повністю унеможливить виконання підприємством його грошових зобов`язань перед іншими кредиторами;
  • реалізація майна боржника у процедурі ліквідації не досягне цілі погашення вимог кредиторів, оскільки продаж майна можливий за надзвичайно низькою порівняно з довоєнним періодом ціною.

За прийняте рішення було віддано 848 969 голосів, що становить 59,7% загальної суми незабезпечених вимог, включених до плану санації.

Ухвала суду першої інстанції про затвердження змін до плану санації ХТЗ залишена апеляційною інстанцією без змін. У повному тексті рішення апеляційної інстанції обставини справи були деталізовані.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (у редакції наказу від 01.06.2022 № 105) затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30.05.2022. До переліку включено, в тому числі, громаду Харківської області, зокрема Харківську міську територіальну громаду.

З 24.02.2022 роботу на території ХТЗ повністю припинено, оскільки присутність на території заводу працівників несла безпосередню загрозу їх життю та здоров`ю. Крім того, боржник вказував на те, що збройна агресія російської федерації викликала стрімкий спад економіки в Україні, що, своєю чергою, свідчить про те, що у разі ліквідації підприємства ліквідаційна вартість майна буде набагато нижчою, ніж у довоєнний час, через значне зменшення обігової грошової маси та незначні можливості залучення кредитних та інвестиційних коштів.

Через значні руйнування внаслідок обстрілів цивільної та промислової інфраструктури у м. Харкові очікується дефіцит торговельних площ, офісних приміщень та житлових помешкань. Вже зараз урядом України розробляються програми фінансування будівництва житла для громадян, що втратили його через війну. Будівництво названих вище об`єктів інфраструктури дасть можливість підприємству отримати інвестиційні доходи, що значно допоможуть підвищити платоспроможність ХТЗ.

Очікується, що післявоєнне відновлення економіки України включатиме в себе програми з нарощення підтримки аграрного виробництва як з боку українського уряду, так і міжнародних інституцій. Внаслідок воєнних дій російська федерація, яка на рівні з Україною є одним з найбільших експортерів аграрної продукції, суттєво скоротить обсяги виробництва та експорту через безпрецедентні санкції, буде усунено доступ російських компаній до технологій, фінансування, морської логістики. Водночас Україна має значний потенціал до зростання експорту сільськогосподарської продукції на міжнародні ринки, що, своєю чергою, створює передумови для збільшення попиту на трактори, які виробляє ХТЗ, враховуючи їх нижчу вартість порівняно з сільськогосподарською технікою іноземного виробництва, та експлуатаційні характеристики, зокрема те, що вони розраховані на обробку великих площ угідь. Поступова євроінтеграція України надасть можливості для адаптації та експорту вітчизняної сільськогосподарської техніки до країн – членів Європейського Союзу.

Подальше залучення додаткового пільгового фінансування для підприємств, які постраждали під час війни, з метою відновлення та оновлення основних засобів дасть змогу ХТЗ завершити модернізацію виробництва та бути конкурентним виробником тракторної продукції на українському ринку.

ХТЗ також має у своєму розпорядженні науково-технічну та виробничу базу для розробки військових гусеничних машин класу МТ-ЛБ. Згідно з заявами офіційного керівництва України післявоєнне відновлення економіки країни включатиме в себе збільшення оборонного замовлення для підсилення та переозброєння підрозділів ЗСУ та інших силових відомств. Наявність наявних конкурентних переваг підприємства надасть можливість розширити номенклатуру виробів, що виготовляються, та створить додаткові джерела доходів і робочі місця.

Ухвала суду першої інстанції про затвердження змін до плану санації ХТЗ – 01.08.2022 (суддя Яризько В.О.) залишена без змін апеляційною інстанцією – 01.11.2022 (судді Медуниця О.Є., Стойка О.В., Попков Д.О.).

Лише у середині вересня 2022 року площа окупованих території Харківщини зменшилася з 32% до 6%. Водночас станом на дату підготовки статті ЗМІ повідомляли про обстріли у Харківській області орієнтовно 381 раз від початку повномасштабного вторгнення, що є чи ненайбільшим показником серед усіх регіонів.

Наразі зміни плану санації ХТЗ оскаржуються у Верховному Суді (судді Погребняк В.Я., Білоус В.В., Васьковський О.В.) державою, в інтересах якої діє податковий орган (в апеляційній скарзі зазначалось, що відсутні конкретні заходи, які сприятимуть відновленню платоспроможності підприємства, оскільки їх плановий перелік має узагальнений характер і не передбачає чітких дій, метою яких є виведення підприємства з фінансової кризи).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати