07 грудня 2023, 16:52

Чого варта робота арбітражного керуючого?

Наталія Тищенко
Наталія Тищенко «Nobili» керуюча партнерка, членкиня Ради НААКУ

У світі бізнесу, особливо у сфері стягнення боргів, роль процедур банкрутства виявляється надзвичайно важливою. І ключовою фігурою в них є арбітражний керуючий. Саме від нього здебільшого залежить, чи отримає кредитор свої кошти і в якому обсязі, чи відновить боржник свою платоспроможність або буде ліквідований. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ця професія вимагає від експертів не тільки глибокого розуміння правових норм у поєднанні з економічними знаннями, а й високого рівня етичності, дипломатії та вміння управляти складними ситуаціями.

Однак, попри важливість нашої роботи, питання оплати послуг арбітражного керуючого досі залишається предметом палких дискусій. Кредитори часто, не розуміючи, за що вони мають платити спеціалісту, намагаються зменшити навіть розмір винагороди, встановлений законодавством.

Арбітражний керуючий — це фахівець, який призначається судом для управління процедурами банкрутства компанії. Він виконує функції керівника, є активним учасником процесу, приймаючи рішення з метою ефективного виходу з банкрутства.

Робота арбітражного керуючого необхідна та складна з кількох причин

По-перше, він виступає у ролі нейтрального посередника, що потребує об’єктивності й безперешкодного розв’язання суперечок. Потрібно забезпечити баланс між інтересами різних сторін, дотримуючись високих стандартів етики та справедливості. Часто це складне завдання, бо завжди є протилежні інтереси сторін у справі.

По-друге, арбітражний керуючий повинен мати глибокі знання у сфері права, фінансів, економіки, бухгалтерського обліку та бізнесу для того, щоб зробити виважені й обґрунтовані рішення. Оплата такого спеціаліста має відображати не лише час, витрачений на процес, але й експертизу, професійні ризики та відповідальність.

І нарешті, арбітражні керуючі часто опиняються в середовищі високого тиску. Ситуації, де кожен крок важливий і потрібно швидко реагувати, є стандартними для нашої професії. Варто зазначити, що в процедурах банкрутства часто виникають рейдерські атаки, де арбітражний керуючий, ризикуючи своїм життям, захищає майно, оскільки є за нього відповідальним. Здатність арбітражного керуючого вирішувати конфлікти та вести переговори в умовах стресу є важливою складовою їхнього успіху.

Проте, зважаючи на важливість і складність їхньої роботи, питання оплати послуг арбітражних керуючих залишається неоднозначним. 

Нерідко я та мої колеги зіштовхуємося з проблемою неспіввідношення оплати і зусиль, вкладених у справу. Попри деяку стандартизацію оплати таких послуг, вона часто не відображає усіх аспектів роботи арбітражного керуючого та не компенсує відповідальність, яку вони несуть. Одна справа — бути арбітражним керуючим на маленькому підприємстві, інша — керувати величезним заводом, де обсяг роботи в рази більший. Іноді лише на розгляд кредиторської вимоги за процедурою витрачається місяць, а на проведення інвентаризації — пів року.

Національна асоціація арбітражних керуючих України впродовж усієї своєї діяльності відстоює питання оплати праці арбітражних керуючих. Важливо, щоб кожен законопроєкт, який стосується процедур банкрутства, містив чіткий порядок оплати винагороди арбітражному керуючому. 

Варто підкреслити, що оплата арбітражного керуючого повинна відображати його роль у забезпеченні стабільності та порядку у бізнес-середовищі. Професіоналізм, експертиза та етичність є недооціненими у забезпеченні процедур банкрутства. Справедлива оплата — це ключовий елемент підтримки високого стандарту роботи арбітражних керуючих та забезпеченням подальшої успішної діяльності в бізнес-середовищі, що зараз є одним із китів, на яких тримається економіка країни.

Також слід зазначити, що сфера банкрутства в нашій державі тривалий час користується значною підтримкою та активним внеском з боку проєкту Європейського Союзу «Право-Justice». 

Освітні вебінари «Право-Justice» є безцінним інструментом для арбітражних керуючих, де вони можуть здобувати нові знання і ставити свої запитання.

Публікації спеціалізованих матеріалів, які регулярно здійснює проєкт, розширюють коло доступної інформації та сприяють підвищенню експертизи в цій важливій галузі. 

Це дає змогу арбітражним керуючим бути в курсі останніх тенденцій і найкращих практик у сфері банкрутства.

Спільнота «Право-Justice», об’єднуючи фахівців, створює платформу для обміну досвідом і розв’язання актуальних питань. 

Такі заходи не лише підвищують професійний рівень арбітражних керуючих, але й сприяють розвитку цієї важливої галузі, забезпечуючи її стійкість і динамічний розвиток.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати