Банк збанкрутував. Що робити далі? Це питання ставили собі багато клієнтів українських банків, які були визнані Національним банком України (далі — НБУ) неплатоспроможними, та до яких була введена тимчасова адміністрація Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі — Фонд). Особливо актуальним це питання було під час «банкопаду» у 2014–2016 рр., протягом яких з ринку було виведено близько сотні українських банків. Масштаб очищення банківського сектору можна побачити зі статистики кількості банків в Україні: на початок 2014 р. їх було 180, а станом на грудень 2020 р. — вже 75. Тобто за останні 6 років кількість банків скоротилася більш ніж удвічі. Найчастіше причиною виведення банків з ринку було невиконання банком нормативів ліквідності та використання банку для схемних операцій його власників.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Що означає виведення банку з ринку? Банк виводиться з ринку на підставі рішення НБУ про визнання такого банку неплатоспроможним. Відразу після цього до банку вводиться тимчасова адміністрація Фонду. Фонд отримує повне та виняткове право управляти неплатоспроможним банком. Під час тимчасової адміністрації Фонд здійснює пошук інвестора, який придбав би неплатоспроможний банк або ж його активи та зобов'язання. Якщо знайти інвестора не вдалося протягом 2 місяців, НБУ приймає рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, яка може тривати до 5 років. Ці процедури ускладнюють повернення коштів вкладників та можуть вплинути на виконання позичальниками своїх боргових зобов'язань за кредитами. Як саме? Спробуємо розібратись далі.