25 березня 2022, 18:43

Закупівлі під час воєнного стану: регулювання та процедури

Ярослав Медведєв
Ярослав Медведєв «Integrites» Радник

Нормативне регулювання та алгоритми проведення процедур публічних закупівель внаслідок введення воєнного стану в Україні зазнали значних змін. Виникає чимало питань щодо діяльності Антимонопольного комітету України у сфері публічних закупівель, процедур річних та розпочатих закупівель. У цій статті аналізуємо актуальне законодавство та ділимося практичними порадами щодо закупівель в умовах воєнного часу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


24 лютого 2022 року Указом Президента Володимира Зеленського № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в країні було запроваджено воєнний стан. Військові дії агресора докорінно змінили життя українців та функціонування всіх державних процесів. Не стали винятком і процедури публічних закупівель.

Якою законодавчою базою варто оперувати

При проведенні публічних закупівель в умовах воєнного стану варто керуватися ст. 64 Конституції України щодо можливості встановлення окремих обмежень прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень в умовах воєнного або надзвичайного стану; ст. 12 -1 ЗУ «Про правовий режим воєнного часу» щодо діяльності КМУ в умовах воєнного часу та п. 3 частини першої ст. 4 ЗУ «Про оборонні закупівлі» щодо повноважень КМУ у сфері оборонних закупівель.

Основним джерелом, яке визначає процедури проведення публічних закупівель, наразі є Постанова КМУ від 28 лютого 2022 року №169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану». До зазначеної Постанови вже чотири рази вносили зміни: Постановами КМУ від 02 березня №176, від 04 березня №195, від 05 березня №201 та від 16 березня №290.

Роз'яснення щодо застосування зазначених Постанов міститься у Листі Державної Казначейської служби України від 07.03.2022 р. № 18-07-08/4497 та Листі Міністерства економіки України від 04.03.2022 р. № 3304-04/9225-06.

Основні положення Постанови №169

В умовах воєнного стану оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель. При цьому переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників/державних замовників. Перелік державних замовників у сфері оборони визначається постановою КМУ від 03.03.2021 № 363 «Питання оборонних закупівель». 

Під час здійснення закупівель замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, а державні замовники у сфері оборони – принципів здійснення оборонних закупівель, а саме своєчасності та відповідності прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони й ефективності використання коштів, результативності.

Всі проведені в період воєнного часу закупівлі не включаються до річного плану закупівель. Але за результатами їх здійснення в електронній системі закупівель замовник/державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Виняток – вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом.

Щодо попередньої оплати товарів, робіт і послуг оборонного призначення, то вона здійснюється на строк та у розмірах, визначених державними замовниками у сфері оборони у державних контрактах (договорах) про закупівлю товарів, робіт і послуг. Військові адміністрації під час закупівлі засобів індивідуального захисту можуть здійснювати попередню оплату на строк та у розмірах, визначених у договорах про закупівлю товарів і послуг.

Діяльність АМКУ у сфері публічних закупівель під час воєнного стану

АМКУ прийняв рішення до припинення чи скасування воєнного стану зупинити розгляд скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, поданих до АМКУ як до органу оскарження, та рішення по яких не були прийняті станом на 25 лютого 2022 р.

Крім того, розміщення в електронній системі рішень щодо скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, поданих до АМКУ як органу оскарження, інформація щодо яких не була розміщена в електронній системі закупівель станом на 25 лютого 2022 р., як-от рішень про прийняття скарги до розгляду, рішень про залишення скарги без розгляду, рішень за результатами розгляду скарги, інформації про резолютивну частину рішення за результатами розгляду скарги призупиняється. Про це було повідомлено на офіційних сторінках АМКУ в соціальних мережах в мережі Інтернет.

Щодо закупівель, розпочатих до введення воєнного стану

Проведення закупівель, розпочатих до введення правового режиму воєнного стану, деталізується Листом Мінекономіки щодо здійснення закупівель у період воєнного стану від 04.03.2022 р. №3304-04/9225-06.

Зокрема, у листі вказано, що такі процедури закупівель та спрощені закупівлі завершуються у порядку, визначеному ЗУ «Про публічні закупівлі». Проте, якщо замовники не мають можливості завершити такі процедури закупівлі у зв’язку із обставинами, що від них не залежать, вони можуть визнати закупівлю такою, що не відбулася, внаслідок дії непереборної сили відповідно до частини п’ятої ст. 32 ЗУ «Про публічні закупівлі».

Окремі закупівлі

У період воєнного стану дозволяється проводити закупівлі медичного спрямування, проте перелік лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них мають бути передбачені відповідною угодою чи договором, укладеними особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я або із спеціалізованими організаціями, які здійснюють закупівлі. Вимоги щодо повної комплектації медичних виробів зазначаються в інформації про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі (медико-технічні (технічні) вимоги).

Такі умови передбачені додатково прийнятою Постановою КМУ від 07 березня 2022 р. № 216 «Деякі питання закупівлі лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них».

Крім того, Постановою КМУ від 02.03.2022 №185 «Деякі питання здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану» (зі змінами від 5 березня №197, від 12 березня №268 та від 16 березня №287) окремо регулюється діяльність акціонерного товариства «Українська залізниця». Воно уповноважується виступати замовником під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок власних коштів, коштів державного бюджету, інших залучених коштів для здійснення заходів з безперебійного функціонування залізничного транспорту, зокрема, палива та мастильних матеріалів, електроенергії, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів (вакцин), медичних виробів, допоміжних засобів до них, медичного обладнання, проведення першочергових аварійно-відбудовних робіт та платником за тристоронніми договорами, замовником за якими є військові адміністрації та центральні органи виконавчої влади, зі здійснення закупівель коштом державного бюджету для задоволення нагальних потреб функціонування держави (на придбання необхідних продовольчих товарів, пального, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів (вакцин), медичних виробів, допоміжних засобів до них, медичного обладнання.

Стан річних (планових) закупівель

Фактично закупівлі та спрощені закупівлі, які не увійшли до затвердженого замовником переліку з обсягами закупівель товарів, робіт і послуг, здійснюються у порядку та у спосіб, що визначений ЗУ «Про публічні закупівлі». Водночас, станом на зараз жоден нормативно-правовий акт не встановлює обов’язку замовників проводити річні (планові) публічні закупівлі.

Таким чином, уповноважені особи повинні зважити необхідність та релевантність здійснення певних публічних закупівель, беручи до уваги потреби та наявність ресурсів в умовах воєнного стану.

До прикладу, частина персоналу установи чи підприємства може евакуюватись, тимчасово переїхати або взагалі виїхати за межі України, або ж буде неможливо забезпечити безпечні умови проведення робіт чи послуг в рамках публічних закупівель. Зрозуміло, що таку публічну закупівлю слід відкласти до кращих часів.

Зміни в системі Prozorro

Prozorro та їхні партнери з Zakupki.prom.ua, Е-Tender, Держзакупівлі.Онлайн, IZI.TRADE, EVO, Prom.ua, SmartTender.biz долучилися до волонтерської діяльності, знаходили критично важливі товари для ЗСУ, територіальної оборони, органів місцевого самоврядування та гуманітарних штабів.

Також у системі Prozorro вже з'явився новий тип звіту під назвою «war for freedom». Нова функція створена для тих, кому терміново треба провести процедуру публічної закупівлі, але такий замовник не хоче полишати звичних схем проведення закупівель і планує опублікувати звіт. Крім того, якщо замовники, що проводять відкриті закупівлі, потребують довідки МВС від постачальників, а ті наразі не можуть цього зробити, це не є підставою для їхнього відхилення. Якщо річні плани закупівель вже оприлюднені в електронній системі, їх можна залишити та в перспективі згодом відредагувати або взагалі відмінити.

В цілому, система Prozorro продовжує працювати і повністю здатна витримати будь-які атаки. Планується невдовзі запустити платформу на базі системи Prozorro, де органи місцевої влади можуть публікувати свої потреби в найбільш затребуваних категоріях товарів. Також буде сформована актуальна база товарів від постачальників, які продовжують роботу; в цю систему будуть також включені представники міжнародних організацій та донори, які будуть готові виділяти фінансування під різні категорії потреб.

Покроковий алгоритм закупівель

  • Затверджуємо переліки та обсяги закупівель товарів, робіт та послуг за рішеннями замовників/державних замовників. Для цього варто від імені суб'єкта господарювання прийняти саме наказ, адже протокол уповноваженої особи або відповідальної особи є її одноосібним рішенням, тому не може встановлювати такі перелік та обсяги.
  • Проводимо закупівлю та не включаємо її до річного плану закупівель. У жодному підзаконному акті не вказано чітко, хто має право бути замовником, тому зараз закупівлями може займатися будь-яка службова (посадова) особа замовника, яка має можливість працювати під час воєнного стану.
  • За результатами здійснення закупівель в електронній системі закупівель замовник/державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього. Це варто зробити не пізніше, ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, тож фактично замовники не обмежені в часі і, допоки введено воєнний стан, не мають чіткого дедлайну.
  • Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом.

Таким чином, хоча наявна законодавча база не встановлює суворих обмежень для проведення публічних закупівель у воєнний період та деталізує їхні нюанси, рекомендуємо проводити тільки ті публічні закупівлі, які диктуються потребами воєнного стану. Поточні ремонти приміщень, техніки та інші закупівлі, які можуть почекати, краще поки відкласти. Замовникам варто переглянути річні плани закупівель, та ті з них, що не відносяться до нагальних, перенести до моменту припинення чи скасування воєнного стану.

Текст створено у співавторстві з помічником юриста Русланою Болкун.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати