29 жовтня 2013, 16:19

Визначення монопольного (домінуючого) становища на ринку

Неприємні несподіванки

Опубліковано в №44 (386)

Вадим Сватовський «POLEX, АК» Старший юрист

Станом на сьогодні в Україні доволі актуальними залишаються багато питань у сфері антимонопольного законодавства або законодавства про захист економічної конкуренції. Деякі з них, звичайно, надзвичайно гостро постають на шляху розвитку українського підприємництва, особливо великого та середнього його сегментів. Деякі мають менший вплив, але всі потребують вирішення, що несе за собою потребу подальшого вдосконалення нормативних актів національного законодавства, які регулюють господарські взаємовідносини з точки зору захисту конкуренції в підприємницькій діяльності.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Формування і реалізацію конкурентної політики в України та державний контроль за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції здійснює Антимонопольний комітет України і його регіональні відділення.

Органам АМК України надані досить широкі повноваження (з точки зору пересічного підприємця, навіть занадто широкі), що дозволяє їм не тільки дієво перешкоджати свідомим діям порушників конкурентного законодавства, а й у деяких випадках створювати певне коло проблем і добросовісним суб’єктам господарської діяльності, дії яких на неупереджений погляд, ніяк не можуть вплинути на конкуренцію на тому чи іншому ринку. Адже суми штрафів, які мають право застосовувати органи АМК України за порушення законодавства у сфері захисту економічної конкуренції, є значно вищими порівняно зі штрафними санкціями, що застосовуються іншими контролюючими органами у випадку правопорушень у сфері господарської діяльності. Так, за деякі порушення Закон України «Про захист економічної конкуренції» передбачає штрафи в розмірі до 10 відсотків доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У тому випадку, якщо суб’єкт підприємницької діяльності не мав доходу або не надав органам АМК відомостей про його розмір, розміри штрафів визначаються фіксованими сумами та можуть становити до 340 000,00 грн.

Для деяких суб’єктів ринку зазначені штрафи можуть стати фатальними й призвести до суворих негативних наслідків – від значного скорочення виробництва та втрати своєї ніші на ринку до банкрутства і повної ліквідації. Навіть якщо обороти та доходи дозволяють бачити перспективи розвитку свого бізнесу в рожевому світлі, раптові втрати декількох десятків чи сотень тисяч гривень нікому не додадуть приємних відчуттів.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати