Під час здійснення транзакцій з придбанняпродажу бізнесу в Україні завжди постає питання щодо отримання попереднього дозволу на концентрацію Антимонопольного комітету України (далі – АМК України). Щоб з’ясувати, чи потрібен такий дозвіл у кожному конкретному випадку, потрібно зробити ретельний аналіз структури транзакції (концентрації), її учасників, дослідити економічні показники діяльності тощо. Аналіз та подальша підготовка документів для подання в АМК України для отримання дозволу потребує багато часу та зусиль. А чи завжди ці витрати часу, коштів і зусиль є виправданими та доцільними? Чи справді всі угоди, щодо яких здійснюється розкриття до АМК України, загрожують монополізації ринку України? Яка практика склалася в сусідніх країнах (наприклад, у Російській Федерації) щодо отримання дозволу антимонопольного органу? Про це та інше читайте докладніше у статті.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Наміри АМК України щодо удосконалення законодавства
Удосконалення національного законодавства у сфері захисту економічної конкуренції для забезпечення його максимальної ефективності, подальшої гармонізації з міжнародним регулюванням та удосконалення інституту відповідальності проголошено одним з пріоритетних напрямків діяльності АМК України. Для досягнення зазначеного очікується прийняття нової редакції Закону України «Про захист економічної конкуренції» з урахуванням досвіду ЄС та розвитку законодавства ЄС у сфері захисту економічної конкуренції.
Такі плани були задекларовані в Плані заходів на виконання Загальнодержавної програми розвитку конкуренції в Україні на 2013–2023 роки, схваленому Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 р. № 690. Окрім зазначеного, 21 серпня 2013 року Кабінет Міністрів України схвалив розроблений АМК України проект закону про Загальнодержавну програму розвитку конкуренції на 2014–2024 роки (далі – Програма), відповідно до якої також передбачається розвиток правових засад у сфері захисту економічної конкуренції.
З огляду на заплановане удосконалення законодавства у сфері захисту економічної конкуренції, доцільно наголосити на тому, які проблеми є критичними сьогодні та потребують нагального вирішення.
Низькі порогові показники для концентрації
Так, ключовою проблемою у сфері захисту економічної конкуренції є низькі порогові показники, що висуваються до учасників концентрації та при досягненні яких такі учасники зобов’язані звертатися до АМК України із заявою про надання дозволу на концентрацію.